Problema cu inode

Am o problema pe serverul VPS numarul de inode acceptat este 1 million
de la assistenta mi-au comunicat asta
http://spam.hgfix.net/4495212.txt
poate cineva sa imi dea un sfat profesional?

DevForum are așa:

ntz@devforum:~# df -i
Filesystem      Inodes   IUsed   IFree IUse% Mounted on
udev            249512     390  249122    1% /dev
tmpfs           255130     592  254538    1% /run
/dev/vda1      3276800 1259183 2017617   39% /

Și este printre serverele cu cele mai puține inodes. Un VPS cu vreo 3 WP-uri pe el are +12 milioane inodes. Până și Raspberry-ul meu cu retropie și SD de 32gb are 950k inodes folosite… Aș zice 1mil e rezonabil, dar nu-s chiar expert la servere :slight_smile:

Ce hosting ai?

1 Like

Acela nu este un VPS in adevaratul sens.
Este un “container” OpenVZ care trăieste in acelasi kernel cu sistemul de operare al serverului fizic.
La o mașină virtualizată cu ceva precum KVM, nu poate nimeni sa iti impuna vreodata un numar de Inodes sau orice alte lucruri ce tin de sistemului tău de operare, providerul limitandu-se in cazul virtualizarii in a-ti pune la dispozitie strict resurse hardware.
Ca sfat ar fi trecerea pe un VPS KVM.

1 Like

am un server la Hostgator planul “Snappy 4000”

ma gindeam ca poate am ceva “porcarie” instalata pe server care mananca resurse!

Treci pe DO. Faci economie 10$/lună și nici nu ai probleme de genul ăsta :slight_smile:

Serverul este platit pina in 2022, trebuie sa elimin problema care afecteaza inode.

Din ce zice pe net, pare ca ar trebui sa stergi din fisiere. Ce ai in /home/ioanchs? Eventual fa un back-up la ce ai pe acolo si vezi ce poti sterge.

Nota: Nu este un sfat porfesional. Cere mai multe opinii inainte de a face ceva.

Am avut problema asta cand aveam mii de fisiere de dimensiune mica pe un disc cu clustere de dimensiune mare , gen 100 bytes/fisier salvat intr-un cluster de 64KB (FAT32).

Solutii posibile:

  • stergi din ele, in special daca sunt din cauza unei solutii de cache
  • arhivezi ce nu folosesti
  • folosesti salvarea intr-o baza de date (mongo)
  • faci o partitie pentru ele cu dimensiune mai mica a clusterului
  • salvezi fisierele pe o platforma externa, gen Amazon S3.
1 Like
Catchall Emails: 20267

Ai cumva acest numar de mesaje depozitate undeva?

am server de e-mail dar nu am decit citeva adrese (si nu folosesc mailul decit foarte rar, nu am contacte in el)
o problema ar putea veni de la register.loghin.com care da posibilitatea creari de accounturi Loghin dar ar fi culmea sa fie atitea cereri pina acum

Stiu ca acest raspuns nu ajuta, dar ma indoesc ca lumea(persoane reale, nu boti sau alte spcimene) si-a facut cont pe un site care nu merge. :grin:

3 Likes

singurul loc unde pot sa vad traficul este pe studiosanua.com si acolo au trecut de 50.000 de vizite
am peste 5500 de contacte (de contabili) pe un profil de Linkedin unde mai discut pe tema contabilitate
problema este ce imi creaza atita cache
http://spam.hgfix.net/4495212.txt

Ai acces la shell?

Asta e o treaba de 5 minute doar să vezi unde se consuma inodes și gata.

La mine era ceva cache in Laravel care făcuse câteva zeci de mii de fisiere mici degeaba.

Le-am șters di a fost ok.

Mergi pas cu pas până descoperi și gata.

ce comanda a trebuit sa aplici?

Poți să încerci cu comanda asta rulată din / (se limitează doar la sistemul de fișiere pe care te afli, caută utilizarea inodurilor, apoi face o sortare în ordine descrescătoare și afișează primele 50 de linii):

du -xS --inode | sort -n -r | head -n 50

2 Likes

20260 /home/loghin/mail/new
220236 /home/loghin/web/commercial/system/cache
515580 /home/ioanchs/public_html/system/cache

aici am cele mai multe fisiere, le eliminam dar nu stiu daca se elimina si problema

In principiu, stergerea unui fisier elibereaza un inode - asta nu se intampla daca ai, de exemplu, un hard link pentru un fisier iar tu stergi doar un singur fisier (in acest ultim caz inode-ul ramane, in continuare, ocupat, caci celalalt fisier este pointat de catre inode). Dar nu cred ca e cazul tau.

Ai putea sa incepi sa stergi ce ai prin cache - daca ai 500.000 de fisiere de 1bit fiecare, spatiul de pe disc nu se umple, dar iti ocupa inodurile :). Dupa asta reverifica utilizarea inodurilor cu comanda df -i.

Uitam: sterge si ce kerneluri vechi mai ai instalate in sistem (lasa 2, maxim 3). Mai foloseste si functia de curatare a managerului de pachete (apt, yum, dnf…).

3 Likes

Multumesc mult Bobses
o zi minunata si tie

1 Like

Cu plăcere. O zi faină și ție.

Să ne ții la curent cu situația inodurilor. :slight_smile: