Problema cu inode

singura solutie este sa iau un server dedicat asa elimin definitiv problema altfel trebuie sa curat mereu cache-urile.
Deocamdata nu imi permit costurile cu un server dedicat (la Hostgator trec de 80 euro/luna cel mai prapadit)

Pfoa, ditamai cacheul. Sunt curios, echipa care lucreaza la siteurile tale (indienii?) folosesc un framework sau e ceva in-house care nu invalideaza cacheul ?

S-ar putea să nu ai nevoie de dedicat (nu știu ce proiecte ai pe server și care e încărcarea lui). În primul rând, ar trebui să schimbi virtualizarea și sa treci de la păcătoșenia de OpenVZ (asta am înțeles că ai) la KVM - uite aici prețuri bune, iar serviciul lor este extrem de stabil.

În al doilea rând, poți face un cron care să-ți curețe periodic cacheul (găsești exemple pe net).

1 Like

o parte din siteuri au fost facuta de romani, acum am o echipa de indieni intrucit colaboratorul din Romania nu mai lucreaza freelance (si-a gasit un servici bun in IT).
nu stiu daca sistelmul Loghin nu are nevoie de cach-uri ca sa ruleze corect (sint o serie de structuri in Lavarel http://structures.loghin.com/struct/graph/1/0/5/2 (acestea sint de la partea de business si institutii) urmeaza sa introduc o structura similara pentru profesii. Ma tem ca asta ar putea supraincarca inods-urile cum sint programate la stadiul actual. Nu pot sa va dau relatii (intrucit nu cunosc) daca au folosit framework-uri sau daca este ceva care nu invalideaza cache-ul

dupa stergerrea cachurilor sistemul arata asa

am solicitat crearea unui script care sa curete lunar cach-urile, sa vedem care ar fi costul lor

Cite ore pot fi necesare pentru programarea unui script care sa elimine cache-urile care blocheaza inodes (din doua foldere pe server)?

E o chestiune de câteva minute:

crontab -e
0 0 * * * rm -rf  /home/ioanchs/public_html/system/cache/*

Asta va șterge în fiecare zi, la miezul nopții. Poți face diverse configurații aici.

Corect, dureaza cateva minute. :slight_smile: Ar fi culmea sa-ti ia cineva bani pentru asta, mai ales cand din 2 clickuri gasesti singur rezolvarea cu ajutorul lui tata Google. :slight_smile:

Edit: linia lui Ionut eu as pune-o asa (pentru a sterge doar continutul directorului respectiv, nu si directorul cache):

crontab -e
0 0 * * * rm -rf  /home/ioanchs/public_html/system/cache/*
1 Like

Foarte bun crontabguru
Il foloseac si eu cand am cronuri mai ciudate in crontab

noi ne “chinuim” de 2 zile sa gasim solutia la inodes si sa eliminam toate problemele pe server

Si mai OK mi se pare asa, ca sa păstrezi structura interna a directoarelor. Comanda de mai jos cauta și șterge doar fișierele.

0 0 * * * find /home/ioanchs/public_html/system/cache/ -type f -delete
1 Like

cred ca reusim sa scapam de problema asta (mai ales datorita ajutorului comunitati devforum)
multumesc,
am sa postez solutia aplicata dupa ce o testam

Sa rezolvat (momentan) problema cu inodes, ramin ocupate circa 30% din capacitatea alocata.
Voi vedea ce se va intimpla dupa introducerea structurilor cu profesii.
Momentan acestea sunt rezultatele partiale: https://pastebin.com/AmJ5uA2f