Problema cu jocurile online

735 ore - Arma 2: Operation Arrowhead (In principal DayZ Epoch si DayZ Overpoch)
512 ore - PlanetSide 2
169 ore - Creativerse
80 ore - Tom Clancy’s Ghost Recon Phantoms - EU

Timp petrecut intelept.

Totusi, depinde si cat de mult timp pereci intr-un anumit tip (gen, categorie) de joc(uri).

1 Like

655 ore in CS:GO.

Va provoc sa incercati Stardew Valley.

1 Like

Ultimele jocuri le-am jucat in urma cu 2 ani si au fost Guild Wars 2 (vreo 500 de ore) si Dota 2 (1,272 hrs on record).
Vai si nu a zis nimeni Starcraft, cateva mii de ore jucate in facultate.

Asta ce am gasit la o cautare rapida pe youtube

2 Likes

Am votat “Jocurile sunt utile cu moderare” dar cumva dupa ce am vazut topicul asta mi-am dat seama ca as putea face ceva mai util cu timpul ce il petrec jucand CS:GO (am aproape 300 de ore si mi-e mila de MG Elite) si mi l-am dezinstalat. Deci, mersi :smiley: .

Starcraft (Brood) l-am jucat masiv acum multi ani in reteaua locala improvizata in bloc (atunci cand internetul era o raritate). Faine amintiri.

2 Likes

468h in CS:GO. 1h or less pe zi to relieve stress.

Problema apare cand un joc este in the back of your mind in mod constant. Exemplu: Eve and friends - daca de dimineata pana seara numai la asta te gandesti atunci clar va avea un impact asupra, well, la tot ceea ce faci - de la personal life la work.

tl;dr: games are good - just don’t go batshit crazy with them or do if you really enjoy that in detriment of other things.

5 Likes

Dar skill games nu jucati ? Un astfel de joc este Soccer Stars care pe iPad este exceptional !! :slight_smile:

Jucat. A lot.

Idem. Nici unul nu a fost track-uit…

Pe vremea aia nu se practica asa ceva…

2 Likes

Iata aici un nou joc online mai “de sezon”. :smiling_imp:
Tehnic, pare a fi scris in JavaScript folosind framework-ul https://phaser.io/

1 Like

Asta e mai tare http://flappydragnea.com, cred ca o sa fie viral.
Sa va fie rusine!!! :slight_smile:

2 Likes

Inca unul: http://cacman.com/.

1 Like

Salut, problema cu jocurile este că nu vei observa timpul pierdut acum ci mai încolo, când vei înțelege valoarea timpului. Poți juca unele jocuri pentru poveste cum spunea @RedGuard atât timp cât nu dau dependență. Acum depinde mult și de psihicul tău însă jocurile care dau dependență (CSGO, Dota etc) și te fac să petreci zilnic mai multe ore (2+) sunt rele pentru că timpul ăla îl poți petrece ori învățând chestii care te fac mai bun (programator sau alt hobby) ori poți ieși afară să te recreezi. Eu abia am (sau deja am) 30 de ani și dacă aș putea da câțiva ani înapoi să pot să-mi dau o palmă ca să încetez cu jocurile competitive, ar fi super.

Oricum mai e și chestia legată de vârstă deoarece pe la 24-26 de ani nu prea te gândesti la faptul că anii trec :slight_smile:

3 Likes

Am 24 si afirm ca dota nu creeaza dependenta de regula in timpul saptamanii cam 2 h pe zii ma joc , cand is prea stresat gen o zii pe saptamana ajung la 4 h.

Concluzia e ca nu conteaza jocul ci individul in sine.

După zeci de ani de gaming a câte 10 - 18 ore pe zi, tot ce pot spune e că puteam dedica vreo 2 - 3 ore de freelancing să fac niște bani în plus.

Mă gândesc acum cum stăteam până la 4 - 6 dimineața să joc COD: Modern Warfare multiplayer când aveam 25 de ani. Nu regret nici o secundă că nu mă culcam la 23:00 și să mă trezesc la 7:00 dimineața. Deloc.

Acum soția mă mai scoate în excursii, mai ieșim cu prietenii ei, mai vin cunoștințe în vizită, mai facem diferite proiecte prin casă, însă eu mă simt mai câștigat dacă în loc să vorbesc cu prietenii ei (complet a-tehnici, fără subiecte de discuții interesante - doar ce a zis/făcut unul sau altul, ce a mai văzut unul sau altul, lucruri complet banale și care nu îți ridică standardul de viață sau spiritual deloc - mă rog, să nu fiu rău, majoritatea sunt medici rezidenți deci abia au bani să-și ia de mâncare) mă joc niște Tomb Raider.

Am vizitat Europa și nu numai, toate sunt la fel. Am văzut la catedrale și temple de mi s-a făcut rău, am văzut tot felul de centre istorice, muzee, puncte iteresante, zeci de mii de kilometri parcurși, mii de restaurante și feluri de mâncare, spectacole specifice culturilor de acolo, numai pe americani îi dă pe spate. Pentru mine peste tot e mizerie, peste tot sunt gunoaie aruncate, peste tot sunt oameni care doar ei sunt importanți și dacă trotuarul e prea îngust, te împing pe stradă.

Așa că prefer să stau în casă și să urmăresc o poveste bună dintr-un joc.

2 Likes

Ti-as pune o intrebare dar nu as vrea sa fiu hater. Dar cred ca totul se rezuma la , de cati ani de camd te joci :slight_smile: si ce fel de programator esti de tu programezi 2-3 ore prea tare :slight_smile: ?

Joc de pe vremea HC-ului, când încărcăm jocul de pe casetă audio, de prin 1989.

Fac, ca mai toată lumea, dezvoltare web. Dar ca freelancer, fără intermediere.

1 Like

Adevarat !

Back to the topic: In ultima vreme m-a acaparat PUBG (nr. 1 pe STEAM in momentul de fata ca si jucatori activi). Asa ca…daca aveti chef de un duo/squad, dati-mi un pm sa ne adaugam pe steam :smiley:

1 Like