Problema extensie Magento

Hey guys!

Am un client cu un shop pe magento care m-a rugat sa il mut de pe un domeniu pe altul (domeniu nou, gazduire noua). Mutarea am facut-o fara probleme, totul este in regula.

Buba o am cu o extensie cumparata : Magento ColorAll - iti afiseaza niste imagini cu culori pe la produse. Cei care au dezvoltat extensia mi-au zis ca nu se poate updata licenta pe noul nume, bla bla. Am cumparat o licenta pentru noul domeniu insa NU MERGE. Nu valideaza licenta. Din ce am vazut si extensia si licenta (cred) sunt criptate cu ioncube

Stiu ce o sa ziceti, sa ii pistonez pe aia la cap. Did that. A lot. Dupa spusele lor, fisierul de licenta este in regula.

Acum, este posibil ca pe noua gazduire sa existe alta versiune de ioncube si sa nu interpreteze corect noua licenta? Dar daca pun vechea licenta imi spune ca nu corespunde cu domeniul pe care este…

im lost…

Multumesc in avans celor care vor incerca sa ma ajute.

Salut,

Ca regula generala, nu mai cumpara extensii criptate sau care isi verifica licenta printr-un request HTTP catre serverul lor. Dar probabil te-ai convins singur de asta.

  1. Incearca logurile din Magento. In folderul radacina unde ai magento instalat trebuie sa ai un var/log. Vezi ce iti apare acolo. Sigur o sa fie minim 2 fisiere: exception.log si system.log. Daca nu exista sau nu scrie in el, vezi permisiunile pe folder(obligatoriu read si write in ele pentru userul si grupul cu care ruleaza webserverul). Daca dupa astea nu rezolvi problema singur , da-le pe mail banditilor aia cu fisierele de log atasate.
  2. Logurile Apache sau Nginx, depinde ce folosesti. Ai in /var/log/nginx/error.log sau php5-fpm.log. Depinde cum il ai configurat. Daca ai shared hosting incearca sa vorbesti cu dept. de suport al firmei unde il aveti contractat sa iti zica daca aveti erori, ce tip de eroare, etc.
  3. Extensii PHP, Nginx, Apache. S-ar putea sa ai erorile de tip warnings dezactivate si de aia merge. Incearca sa pui error_reporting(E_ALL) si display_errors 1 pana rezolvi problema. Desi nu recomand sa ai setarile astea pe productie.

M-am uitat prin log-uri, nu gasesc nimic de problema mea.

Licenta este local in root, nu cred ca face nicio verificare prin request.

Am trimis un tichet la gazduire (shared), poate ma lamuresc ei.

offtopic, sunt cam muisti aia de te pun sa mai cumperi o data un produs pentru ca ai schimbat domeniul.

Please contact ionCube directly in this case.

I am not doing anything other than usual and cannot tell you why you are
the only one having this problem. IonCube should be able to answer your question.

mda, se pare ca nu reusesc sa o rezolv cu aia care a dezvoltat extensia. dupa ea totul este ok.

Daca ma poate ajuta cineva, contra cost evident, astept un PM.

Am rezolvat intr-un final.

Se “pare” ca imi generau licenta pentru alta extensie, nu pentru cea pe care am platit-o eu :))

2 Likes