Problema hashcheck

Am (avut) o problema si n-am aflat cum si ce si de unde si as dorii sa aflu daca a mai vazut cineva un comportament similar.
Problema era ca sub vechiul si licentiatul sistem de operare (7), un fisier avea la orice verificare un alt hash. Fie el sha1, md5 …etc. Prima concluzie a fost ca am o memorie bulita. Am pus memtest si n-am avut nici o eroare. Am bagat de curiozitate un linux live si hash-ul era corect si consistent.

Antivirusul era functional, n-am facut nici o dubiosenie, nu sunt singurul user dar nu cred ca s-a accesat ceva dubios.
Mi-am dat seama ca e ceva in neregula cand am accesat o pagina de la amazon webservices, am avut un scurt pop-up dupa care “parca n-am mai simtit” sistemul in regula.

Confirmarea am primit-o a doua zi cand a inceput sa imi faca figuri sublime-ul. Am zis ca l-am bulit, l-am sters am instalat altul fresh, fix aceasi problema. Cum nu instalasem nimic in ultima vreme am exclus varianta unei incompatibilitati si am inceput sa verific hash-ul fisierului. Am constatat cu surpriza ca orice fisier de pe pc avea alt hash de fiecare data. Am ars un 8 cu ocazia asta, ca tot eram curios sa vad cum e si nu mai am problema momentan.
Dar sunt tare curios daca a mai avut cineva problema asta. Si ce nu inteleg si ma framanta este ca n-am nici un fisier modificat din salvari.

A mai avut cineva ceva problema cu aceleasi similitudi?

Cred ca am gasit vinovatul, cu toate ca nu inteleg cum. Dar e cumva clar ca problema era cauzata de placa video. Prin paranoia mea cum inca nu inteleg de ce s-a stricat defectul, inca mai banuiesc pe altceva de vreo cardasie, dar singura dovada da in placa video.
Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Deci ca sa reiau, inainte de instalarea driverului nvidia (sau in safemode) fisierele de pe hdd dau corect crc-ul (md5, sha1 …etc). Dupa instalare (si dupa restart la prima instalare) fisierele dau crc eronat si random de fiecare data.
In disperare de cauza si lipsa de argumente, am schimbat placa video cu echivalentul unui cartof. Totul functioneaza corect. Acum ca pare sa mearga asa si ca defectul pare sa apartina placii video inteleg, dar nu am destule cunostinte(nici in carne si oase) ca sa inteleg ce treaba are placa video cu fisierele de pe hdd , care probabil se incarca in memorie.

Sper ca nu deranjez daca vorbesc singur. Intreb sincer, pentru ca daca mai imi da vreo ciudatenie, topicul o sa devina un fel de captain’s log, iar eu o sa incep sa ma aseman cu Picard. Engage!