Problema incarcare site in google page speed

Am pe cine care trebuie sai fac ciprian cocis sa se incarce mai bine. Dar nu inteleg de ce nu pot sa vad testul de incarcare…
cineva sa mai lovit de asa problema?

Păi scrie clar care sunt problemele.
Încarcă JS-urile asincron sau pune-le la footer.

2 Likes

Vad ca ai pus async. Felicitari!

Insa raman o problema imagini care sunt prea mari. De exemplu poza http://cipriancocis.ro/img/featured_works/Wedding%20day7.jpg are 700k, desi cu tinyjpg.com poti ajunge pe 184. Eventual te poti gandi daca ai nevoie de ele la o dimensiunea sau calitate asa buna.

De asemenea lazyload poate fi o idee buna de a incarca imaginile.

2 Likes

Doar trebuie să le iei pe rând pur şi simplu.

Eu am atins 97-98 pe un Wordpress, dar am lucrat la temă, am pus css inline prin PHP, am făcut javascript-ul să se încarce asincron.

La tine sunt imaginile prea mari, trebuie să ai o versiune mai mică şi optimizată pentru ceea ce se încarcă atunci când site-ul apare prima oară.

Apoi cele de rezoluţie mare eventual ca şi link sau poţi utiliza un script de lightbox care să deschidă imaginea în rezoluţie mare.

La fel şi pentru mobil, ar fi ok să ai imagini special pentru mobil, care să fie şi mai optimizate faţă de cele desktop, şi la fel, să încarci imaginea mare doar la cerere.

Dar influenţează SEO, google vrea să ofere totul instant userilor, şi într-un fel sunt de-acord.

3 Likes