Problema router huawei orange

Ma chinui de dimineata la o problema am router huawei, fibra, ip static, e o chestie ciudata pe 2.4 Ghz nu am semnal pe wifi, pe 5 Ghz merge bine wifi pe laptop dar telefon nu vede retea 5 Ghz, telefon huawei Y 7 2019.

Păi în specificaţiile telefonului scrie “802.11 b/g/n”, văd că lipseşte “a/ac”, înseamnă că nici nu are suport pentru 5 GHz.

2 Likes

Am sunat la suport a zis ca trimite maine pe cineva, ce pot spune ma simt stupid studiez informatica si nu ma prind de chestii simple, vad ce zic si ei maine, nu stiu ce sa zic aplicatia mobila de alexa arata reteaua 5Ghz ceva e putred in Danemarca :slight_smile:

Dacă studiezi o ramură a informaticii nu înseamnă că trebuie să cunoști toate ramurile…

4 Likes

Poate routerul nu stie 2.4Ghz și 5 GHz în același timp, iar telefonul nu știe 5 GHz, deși m-ar mira dacă e din 2019.

Are hardware la nivelul anului 2017.


Nota:
Proftishare pus automat . :slight_smile:

O sa întreb în service dacă are wi fi 5Ghz, mi-a schimbat router suport era o problema pe 2.4Ghz.

5Ghz înseamnă dual band și b/g/n/ac și chiar ax la specificații wifi, după specificațiile pe emag ii trebuie 2.4 Ghz

1 Like