Problema scriere aplicatie web

Salut!Poate cineva sa ma ajute si pe mine? Lucrez la o aplicatie web care sa foloseasca surse de date deschise care sa contina pagini de afisare a datelor prelucrate aferente unui domeniu.
Exemplu:Educatie,Sanatate,Finante etc.) si nu stiu cum sa realizez partea care ia informatiile de pe portalul de date si sa le faca in Google Charts,unde sa afiseze site-ul Google Charts cu datele.Mentionez ca totul trebuie sa se intample intr-un singur fisier HTML/PHP/JAVA.Multumesc.

Daca trebuie sa extragi date de pe alte site-uri, iti sugerez sa citesti aceasta discutie (exemplu de cod).

Pentru Google Charts nu stiu, nu am facut asa ceva pana acum. Dar cred ca poti folosi D3.js sau o alternativa mai usor de invatat, adica uvCharts (homepage, github) sau ChartJS (homepage. github)

Practic, poti avea totul in acelasi fisier php, fiindca link-urile din ultimul paragraf sunt pentru librarii Javascript, care ruleaza pe client, deci nu e nevoie sa creezi imagini pe site, fiindca le creaza utilizatorii, la accesare.


EDIT: Aceeasi intrebare, intr-un grup de facebook.

n-am folosit Google Charts dar exemplul din documentatie pare sa fie similar cu ce ai descris

Ceva ce n-am gasit, desi am luat la rand fiecare exemplu din documentatia Google Charts, este Radio Chart (cunoscut si ca Polar Area Chart). Daca nu ii trebuie, e ok, dar consider ca a trebuit mentionata lipsa acestuia din Google Charts.


Mai exista si Datawrapper. Genereaza o multitudine de chart-uri care chiar arata bine (cele de la Google Charts mi se par cam uratele). Iar tipul de input al datelor pentru generarea chart-urilor iarasi stiu ca era destul de flexibil.

L-am folosit mai demult pentru a genera chart-uri comparative intre mai multe device-uri pentru un site de review-uri, in afara de procesul de install si update intre versiuni majore putin cam greoi, n-am avut alte probleme.

2 Likes

Tinand cont ca e pe bani (vezi imaginea de mai jos), nu prea cred ca mai este de actualitate. Vreau sa spun, din moment ce vad vre-o diferenta intre link-urile oferite de mine si del oferit de @vlodo, argumentul ca chart-urile de la Google Charts nu arata bine este invalid.

Deasemenea, nu are radar-chart-uri. Nu zic ca nu ar fi fost ok cand l-ai folosit, ci ca multe se poate sa se fi schimbat de “mai demult”…

E pe bani daca te folosesti de serviciul lor, adica datawrapper.de. Asa a fost de la bun inceput. Dar oare de ce am dat link catre repo-ul de git unde chiar sus, in descriere scrie “Open Source”?

1 Like

Ma gandeam ca poate ce au acolo se foloseste de niste componente care trebuiesc cumparate.
Multumesc pentru corectare.