Problemă server: au dispărut fișierele de pe un VPS suspendat

De fapt da, ai dreptate. Ops! Adică după un restart al serverului trebuie să refac ceea ce mi-ai scris?

Există o comandă generală care să vadă dacă sunt erori în sistem sau dacă totul funcționează corect?

Da, vezi cu comanda asta: firewall-cmd --zone=public --add-port=80/tcp --permanent

Daca nu ai comanda aia, instaleaz-o cu yum install firewalld, asta daca nu ai vreo optiune in control panel pentru managementul firewall-ului.

Nu, nu exista o comanda minune care sa diagnosticheze tot :slight_smile:

BACKUP si verificare log-uri !
:slight_smile:

Salutare!

Ce este straniu, faptul ca dupa suspendare ti s-a intaplat asa ceva… in mod normal nu ar fi trebuit sa apara aceasta problema…

Spor
ps: poti verifica in parte fiecare serviciu, cel putin cele principale.

  • as merge pe combinatia iptables + fail2ban…

Senzaţia mea e ca i-au dat un VPS proaspat instalat, cu firewall-ul activat by default. Chiar ma mir ca are SELinux dezactivat. De fapt e o idee proasta sa-l dezactivezi.

2 Likes

Posibil sa fi avut ceva probleme cu acel nod, cred, de regula ramane suspendat fara sa se atinga de el insa in acest caz s-a intamplat ceva…

E argumentata si varianta de iptables on pe Cent…by default insa selinux-ul in nici un caz disabled…

Anyway… a fost ceva la mijloc.

Din experienta mea cu ei, pot spune ca sunt promti insa pe support basic, iti fac doar un reboot si cam atat, nu intra pe masina…

Spor

1 Like

Am să încerc comanda dar problema este că nu mai pot accesa panoul Webuzo.

http://193.70.112.77:2002/

@Cosmin_Popescu, categoric. Aveam backup și înainte dar nu aveam acces la server ca să-l iau, că era setat să-l facă pe server. Am să-l downloadez la mine în PC de acum.

@Opencart_Romania, exact. Am mai avut servere și în altă parte și dacă s-a întâmplat o problemă, a revenit la loc cum era, fără să-i fac eu vreo setare. Am ales să merg pe un server deși nu am cunoștințe avansate pentru performanță. De fapt Webuzo mă ajută cu toate lucrurile, foloseam SSH doar să instalez Centos și atât.

Voi ce recomandați? Nginx sau Apache? Am văzut că pe Nginx se mișcă mult mai rapid. Cloudflare sau fără?

După experința asta neplăcută cu suportul lor, vreau să mut serverul în altă parte. Voi ce folosiți? Ce îmi recomandați? Am folosit MxHost și am fost foarte mulțumit doar că prețul pentru un server era de 3-4 ori mai mare și configurație asemănătoare.

Ai exact aceaşi problema ca pentru portul 80. Trebuie sa deschizi portul 2002.

EDIT: pentru ce ai tu nevoie, nu cred ca o sa simţi vreo diferenţă intre apache şi nginx. Mai degraba ai vedea o imbunătaţire daca ai folosi un PHP accelerator.

2 Likes

copiata dintr-o postare tot de pe devforum

1 Like

Sunt foarte OK OVH, avem servere la ei, cu uptime de peste 750 zile…

N’am ce zice… se pare ca ai avut si putin ghinion.

Pe de alta parte e un VPS de buget… trebuie sa ai si asteptari … de acest gen :slight_smile:

Ca recomandare ptr. un vps mic / mediu

  • nginx + php-fpm
    (nginx-ul este mai putin mancator de resurse) - insa vei intampina mici probleme la partea de rewrite (putin diferit de apace)

Pe un dedicat mediu:

Apache + nginx (proxat + cache) + php-fpm

Spor
ps: scuze
20:21:56 up 819 days, 10:17, 1 user,

1 Like