Problema server

Salutare.

Sper ca am postat in sectiunea care trebuie.

Aproximativ acum 2 luni mi-am schimbat serverul de la romarg la xservers.

Coincidenta sau nu, exact in momentul migrarii s-au inchis si casele de pariuri, drept urmare traficul mi-a scazut cu peste 50 %.

Pe moment am crezut ca vina este inchiderea caselor de pariuri, insa zilnic primeam mesaje pe facebook/e-mail ca nu se incarca site-ul la toata lumea.

Am primit cateva ip-uri de la utilizatorii la care nu le mergea site-ul, iar raspunsul celor de la xservers a fost ca au fost probleme upstream, fibercut, etc.

Nu ma pricep absolut deloc in acest domeniu, insa as dori cumva sa pot verifica daca site-ul se incarca la toata lumea.

Imi puteti da ceva idei?

Site-ul este https://lotostats.ro

Cu restul nu te pot ajuta, dar la mine site-ul se incarca.

Cauta IP-urile primite in https://www.iplocation.net/ si vezi din ce retele sunt. Poate XSERVERS au pierderi de pachete cu anumite retele.

Roaga-i pe oamenii care ti-au scris sa dea in command promt:
ping -t lotostats.ro

Dupa ce il lasa sa mearga asa vreo 2 minute, sa dea Ctrl + C si sa vada daca este 0% loss sau este altceva.

Mai sunt si alte variante, dar te bag in ceata :slight_smile:

Multumesc de raspunsuri.

Tocmai ce am primit alt ip de la alt utilizator si l-am transmis la xservers.

Iar raspunsul lor este ā€œIP-ul respectiv a fost gasit filtrat de echipamentele noastre din cauza generarii de trafic malitios catre reteaua noastra.ā€

Nu stiu ce sa zic. Problema este ca sunt sigur ca mai sunt si alti utilizatori cu problema asta si chiar nu le pot lua la toti ip-urile, pentru ca ori nu stiu sa mi-l dea, ori nu pot intra in contact cu mine.

Intreaba-i daca au posibilitatea ca sa nu mai filtreze traficul catre IP-ul pe care este serverul sau masina virtuala in care este gazduit site-ul. Sau schimba-i. Sau macar ameninta ca ii schimbi, ca atunci se mai schimba lucruri :slight_smile:

Le-am spus. Iar raspunsul lor ā€œPutem sa va configuram o regula de accept pentru toate ip-urile dumneavoastra, insa este nevoie sa reveniti catre noi cu o cerere clara si cat mai exacta in acest sens.ā€

Adica sa le dau ip-urile? De unde? Ca nu pot afla ip-urile utilizatorilor.

Nu exista vreo varianta in care utilizatorii sa fie redirectionati catre alta pagina in caz ca ip-urile sunt blacklisted in sistemul lor?

de ce nu folosesti ceva mai de doamne ajuta?

Ca de exemplu?

digital ocean, aws lightsail, azure, google cloud

1 Like

Din ce au raspuns ei, nu au inteles ce le-ati zis. Au inteles ca blocheaza ip-urile dvs sau doar se fac ca nu inteleg.

Spuneti-le ca nu vreti deloc sa va fie filtrat traficul catre website dvs pentru ca greseste si va blocheaza useri si ca pierdeti bani pt ca a scazut traficul la jumate de cand v-ati mutat la ei. Ca urmare, o sa fiti nevoiti sa va cautati alt hosting.