Problema updateuri automate VPS Windows Server 2016

Salutare,am un VPS pe Windows Server 2016 in care este gazduita o aplicatie web. Functioneaza ok de ceva vreme,sigura mare problema:cand sistemul de operare instaleaza actualizari,tine procesorul la 99% si aplicatia gazduita merge extrm de rau sau chiar nu mai merge

Am configurat actualizarile automate in Group Policy astfel:

in Computer Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Windows Update am pus Enable la Configure Automatic Updates,

apoi am ales valoarea 4=Auto download and schedule the install si ca zi/ora 2 - Every Monday 03:00AM

m-am trezit sambata pe la 11 dimineata ca ma suna clientii ca aplicatia merge extrem de greu,pe VPS se instala un update,in task manager Windows Modules Installer Worker avea 99% din procesor,a trebuit sa-l inchid si sa dezactivez actualizarile automate

cum sa rezolv ca instalarea sa se faca la ora stabilita in Group Policy?
sau orice alta solutie

multumesc

am gasit o rezolvare: am pus serviciul de windows update pe manual,apoi am instalat
PSWindowsUpdate
PowerShell Install-Module -Name PSWindowsUpdate
am facut un schedule task ce se executa in fiecare joi la 3am si ruleaza un cmd care face descarcarea si instalarea updateurilor

sc config wuauserv start= demand
PowerShell set-executionpolicy bypass
PowerShell Install-WindowsUpdate -MicrosoftUpdate -AcceptAll -AutoReboot

am mai facut un al doilea task,rulat in aceeasi zi dar mai tarziu,la 5:30am si care dezactiveaza serviciul:

 net stop wuauserv
 sc config wuauserv start= disabled
1 Like