Problema Windows 10 - Utilizare disc 100%

Salut ! Astazi am trecut iarasi la Windows 10 (de la Kali Linux) !
Problema este ca in task manager DISC este in procent de 100% utilizat, am facut niste fix-uri gasite pe internet ! Dar pana acum nu a fost nevoie de asa ceva !
Poate sa-mi spuna cineva de unde e problema ?
Sa instalez Windows 7 ?

Rulez Winwdosul pe un HP Envy 17-j110ea Procesor i7 , 8 GB Ram, Placa Video 4 GB de la NVidia

A mai fost instalat Windows 10 pe acest laptop de vreo 3 ori pana acum, dar e prima oara cand ma confrunt cu astfel de problema !

La windows 8.1 aveam aceasi problema din cauza activary “create restore point”. Dupa dezactivare totul a fost OK.

Era vorba despre laptopul de acasa. Mai ca imi era scarba sa il deschid.

Observ ca atunci cand isi cauta update-urile Windowsul o ia razna cu 100% … astept si eu sa fac toate update-urile ! poate se regleaza singur :frowning:

Poate te ajuta: https://www.drivereasy.com/knowledge/fix-100-disk-usage-in-task-manager-improve-pc-performance-on-windows-10/

Le-am facut ma ajuta pe moment, dar intampin din ce in ce mai multe probleme ! Ciudat e ca pana acum nu au fost…

Mi-a dat black screen la ultimul update ! I-am dat instalare la update-ul gasit si bafta !

Se pare ca fac un update, eu inca nu l-am testat:

Lui Windows 10 ii trebuie un ssd, altfel te omoară update-urile.

2 Likes

Pai uitate ce foloseste disk-ul asa mult.

2 Likes

Are dreptate cu ssd-ul.

Imi poti recomanda un ssd? Cel putin 200gb, max 400 lei? Tx!

Ai slot M2 sau nu ?

Dacă vrei pe sata 3 vezi https://m.emag.ro/solid-state-drive-ssd-samsung-850-evo-2-5-250gb-sata-iii-mz-75e250b-eu/pd/DCJ9BMBBM
E 450 lei dar mergi la sigur, doar nu vrei să pierzi date.

1 Like

Așa cum spune și @isti37, dacă mergi pe Samsung, nu greșești.

Eu am 850 pro de vreo trei ani iar utilitarul lor zice că am doar 75Tb scriși (asta vis-a-vis de problema lui @iosifache ).

Sigur, e mult peste bugetul tău, dar cred că recomandarea lui Istvan de mai sus e excelentă.

am ssd de 120 GB

S-a rezolvat problema de la sine, cand isi face update windowsul atunci imi face probleme, dar sunt la zi cu update-urile ! Deci e ok !