Probleme Cloudify

Asa este cand folosesti hosting la o firma cu 2 angajati. Eu nu vad business din 2 euro si sa investesti in echipamente. Toti au poze frumoase cu datacenter-uri minune.

Personal folosesc contabo, altceva mai decent nu am gasit.

Asta cred ca este ca sa faca in ciuda https://www.facebook.com/824568787887478/posts/1204261129918240/ :))

1 Like

am primit ieri credit 100e (n-au mentionat ca ar fi recompensa din cauza downtime-urilor)

Am primit si eu, serviciile sunt up de vreo 2-3 zile…

Stimati membri,
Prin acest mesaj adresam si pe cale publica scuze clientilor afectati de defectiunile din saptamanile trecute.
Pentru clientii afectati, uptime-ul a revenit la normal, iar, din fericire, multumita sistemelor interne folosite, datele sunt in siguranta.
De asemenea, pentru instantele afectate, am putut oferi la cerere copia up-to-date a disk-ului masinii virtuale pana la restaurarea completa a serviciilor respective.

Las si un scurt FAQ.

Q: Ce s-a intamplat de fapt?
A:
In teorie, nimic anormal. Un node failure. In acest caz, platforma are capabilitatea de a migra instantele pe un alt nod, fara nicio interventie fizica in datacenter (storage-ul fiind clustered).
In practica, nu au mai fost noduri libere pe care sa fie migrate instantele afectate. O problema ce tine mai mult de logistica, si pentru care putem oferi asigurarea ca nu ne va mai prinde nepregatiti.

Q: De ce au fost probleme la support?
A:
Sunt mai multi factori. Echipa fiind una inca mica, focusul fiind pe problema survenita, stream-ul mare de tickete si solicitari de recuperare a datelor, au rezultat in timpi indelungati de raspuns.

Q: Ce incredere sa mai am / cum garantati ca nu se mai intampla pe viitor?
A:
Ne focusam incontinuu pe imbunatatirea serviciilor pe care le oferim, si investim constant in research pentru o viitoare expansiune a platformei.
Planurile noastre sunt de a lansa mai multe regiuni globale (momentan detinem doar “eu-ro-1” in Timisoara, insa ne dorim si eu-de-1, eu-nl-1, na-us-1, etc), dar si subregiuni locale (eu-ro-2, eu-ro-3, etc).
Aceste planuri nu pot fi realizate fara a ne asigura ca serviciile sunt in permanenta calitative.

1 Like

Păi problema nu e că a fost buba la voi - se întâmplă și la alții - problema e că ați trântit o webfactoriadă. :slight_smile: În loc să comunicați ce se întâmplă și cum lucrați la remediere, ați tăcut.

Mi-e greu să cred că în două săptămâni nu ați găsit măcar zece minute la două-trei zile (dacă nu zilnic) să faceți un status update pe FB/Twitter (chiar și aici, pe forum) în care spuneați măcar platitudini de genul „știm că e important, tratăm problema cu cea mai mare atenție”, dacă nu chestii concrete („100 din 50484 noduri migrate” sau ce naiba de termeni sunt folosiți :smiley: )

4 Likes

Totul depinde de comunicare, macar un mail sau o notificare ati putut face, liber. Ati facut atitea clienti sa fie stres, datorita datelor importante sau neimportante pe care le detineau cu incredere la voi, iar la capitolul asta ati dezamagit.

2 Likes