Procesatori de payment in Romania

@iamntz: Da. Documentația Mobilpay. Și PayU.

1 Like

Și toate informațiile alea le ia de pe card (prin vreo magie de conexiune cu banca) sau le cere utilizatorului?

Întreb pentru că m-am gândit la un flow un pic inversat pentru plata cu cardul în cazul în care un utilizator nu este autentificat (mai ales dacă ai ceva de genul „comandă rapidă”):

  1. În pagina de checkout utilizatorul apasă pe butonul de comandă rapidă -> ajunge pe pagina procesatorului
  • după ce se face plata, se face un redirect spre magazin, unde e afișat un formular de înregistrare cu toate câmpurile completate.

Vai, nu fa asa. In cazul in care se intampla ceva dupa plata cum demonstreaza ala ca e a lui?
O sa faci refunduri la greu. Procesatorii nu prea intorc informatie de pe card la merchant. Mobilpay iti trimite ce cer ei in formularul de plata.

1 Like

Păi dacă utilizatorul tot trebuie să completeze datele alea măcar o dată, de ce să nu le completeze la tine, și apoi le trimiți când îl redirecționezi către procesator (și apar precompletate în formularul procesatorului).

Eu am implementat chiar recent comandă fără înregistrare (cu Mobilpay), dar având oricum nevoie de informațiile alea pentru emiterea facturilor, le cer direct eu și apoi le trimit și procesatorului. Atât că nu îi mai cer și parolă.

2 Likes

Mai multe detalii despre zona de servicii destinate comapaniilor se regasesc la link-ul de mai jos.
Pentru oferte persoanlizare te rog nu ezita sa ne contactezi.

https://www.prioripay.com/payment/business.php?view=views/business.xsl

Salutare!

Vad ca sunt ceva discutii active aici pe tema aceasta, asa ca m-am gandit sa adaug sa ma bag si eu in vorba :smile:
Vreau deschid un magazin online ce va vinde produse virtuale, intai vreau sa ma axez pe piata din Romania, apoi sa ma extind cu SUA si UK.

Ca procesator de plati m-am gandit la 2checkout.
Tarifele 2checkout sunt cam asa pentru ceea ce ma intereseaza pe mine:

  • Romania: 2.4% + 30¢ per successful transaction
  • SUA - 2.9% + 30¢ per successful transaction
  • UK - 5.5% + 45¢ per successful transaction

As vrea sa aleg 2checkout pentru ca au tarife acceptabile pentru ceea ce urmeaza sa vand eu, plus ca cel mai mare avantaj ar fi ca accepta si persoane fizice (sau cel putin asa mi-au spus cei de la support) si plata se face saptamanal in contul cardului meu.

Acum as vrea sa va intreb daca a-ti mai avut experiente cu 2checkout, eventual daca exista cineva care i-a folosit pe persoana fizica. Exista chestiuni speciale de care trebuie sa tin cont? Mi-ar prinde bine cateva sfaturi de la cineva ce a avut o experienta cu ei. Multumesc!

1 Like

Eu am implementat si inca fac support la un proiect care are implementat si a mers flawless ani de zile.
Incercasem sa facem cont roomanesc acum vreo 2 ani dar nu s-a putut. Nu primeau decat US, CA si UK. Sa ne zici cum merge.

Webfactor foloseste 2co de ani buni ca sa isi factureze clientii si nu au folosit o firma din US/UK (in mailurile de 2CO e mentionat Webfactor SRL / webfactor.ro). Deci se poate, doar ca nu e asa de usor.

Noi am intrebat in mod expres si nu primeau companii romanesti in 2013. Poate daca aveai un cont in UK…

Salutare oameni buni!

Lucrez la un proiect pe .ro in care userii pentru un fee lunar ce variaza intre 50-100 euro au cont cu anumite beneficii.

Am nevoie de o solutie de plata online care sa imi ofere urmatoarele (listate in ordinea importantei) :

  1. interfata cit mai simpla si eficienta pt useri
  2. posibiliatete de activare plata recurenta, si sa i se traga la data x a fiecarei luni (data variaza la fiecare user, functie de ziua in care si-a facut prima plata, sau daca a intrerupt subscriptia… data cind si-a activat-o ultima data)
  3. reputatie pentru userii din Ro
  4. virarea banilor la maxim o luna. preferabil saptaminal
  5. comision cit mai mic dar fara a compromite major calitatea

Am studiat mai multi procesatori locali si short listul meu in momentul asta e urmatorul:

  1. PayU - imi par cei mai bine pusi la punct, am citit si aici si in alte locuri de bine despre ei in general. Au cel mai mare comision dar daca diferenta de pret se regaseste in calitatea serviciilor atunci consider ca merita. Ca bonus pe linga plata recurenta mai au si 1 click payment… nu stiu citi useri vor folosi asta dar cei mai tineri cred ca o vor intelege si folosi.
  2. MobilPay la egalitate cu Prioripay. - primul pare mai cu experienta si mai cunoscut, al doilea cistiga la comision si tarife.
    Din acestia 3, primii doi au cei mai multi si cunoscuti clienti, lucru de inteles datorita vechimii dar care ramine acolo la “impresie artistica”.

Am citit discutia de pina acum, si desi am aflat/inteles lucruri noi, inca mai nelamuriri, asa ca va cer o parere, ce procesator imi recomandati pt proiectul asta? Merci!

nici un procesator din.ro nu cred sa aiba plati recurente. mai cerceteaza un pic.

Si mobilpay si payu au plati recurente.

citation needed.

Am vorbit cu Mobilpay si Prioripay si mi-au confirmat ca ei au plati recurente.
Iar PayU au trecut asta pe siteul lor.

Deci au mai evoluat si solutiile locale.
Intrebarea ramine valabila, merci!

Nu e foarte greu de gasit pe pagina lor dar fie, uite:

Dedicata comerciantilor care ofera servicii/produse pe baza de abonament, NETOPIA mobilPay plata recurenta permite taxarea automata a clientilor cu valoarea abonamentelor, la intervale de timp prestabilite, de comun acord.
Mobilpay

PayU pune la dispozitie 2 tipuri de plati recurente: Pay On Time, Pay By Click
PayU

1 Like

la PayU vad doar o problema: nu poti modifica suma. In real life scenarios, that’s hardly the case.
la Mobilpay inca nu sunt sigur ca e ce intelegem noi prin plata recurenta.

Exista mai multe definitii ale platilor recurente?

On topic, personal mai “profi” pentru useri mi se pare PayU. Mobilpay e grav in urma pe tot ce inseamna backend pentru cont si nu numai. Ca procesator sunt ok dar mi se pare o solutie facuta acum 10 ani si neimbunatatita.

De acord, Mobilpay pare parasit si ca merge din inertie.

1 Like

@victorstanciu Am doua intrebari pentru tine :). Imi spui te rog in cat timp de la aplicare iti activeaza cont-ul cei de la PayMill, presupunand ca din partea noastra nu exista delay prea mare la livrarea documentelor? Un pic off-topic, pentru terms & conditions, cu cine ar trebui sa vorbesc pentru crearea lor? Nu am nici cea mai mica idee :smile: .

Iar legat de Paypal Express Checkout, merita implementat pe Romania? Au conationalii Paypal in general? Vad ca nu suporta momentan plati in RON deci presupun ca se pierd ceva bani si la conversie.

Am folosit mobilpay si m-am rugat de ei 5-6 luni de zile sa imi dea banii pe care trebuia sa-i primesc. Apoi mi-au dat banii.
10/10 as accepta plati prin SMS din nou.