Procesatori de payment in Romania

Asa. Nu mai stiu exact procedura, stiu ca am schimbat multe mailuri cu ei. Problema la noi a fost ca au cerut o garantie de cateva zeci de mii de euro. Needless to say… a trebuit sa gasim alta solutie.

Poate lucrurile s-au mai schimbat, am avut un client (cu firma in Cipru ce-i drept) caruia nu i-au cerut.

2 Likes

Mulțumesc de răspuns! Cred că-mi bag picioarele și caut altceva… Deși comision 0 până-n 50.000€ și hosted fields alea sunau bine tare! :confused:

lucrurile s-au mai schimbat, intre timp i-a cumparat paypal, incearca, eu am implementat si is ok.

PS: intre timp poti trata si cu altii sa ai backup.

Ăsta nu-i un plus! :smiley:
Și cu Paypal-ul am probleme… Trebuia să-mi verific contul bancar, dar nu-mi apărea nicăieri nici un link sau buton pentru a face asta, așa că m-am gândit să-l șterg și să-l adaug din nou. Crezi că mă mai lasă? Acum îmi spune că IBAN-ul nu-i bun. Asta-i una… Alta ar fi că le trimit documentele scanate pentru a-mi ridica limitele, dar după ce dau submit și-mi afișează mesaj cum că au primit documentele, nu se schimbă statusul verificării în “In Progress”, cum știam că trebuie să se întâmple, ci totul rămâne ca și cum nu le-aș fi trimis nimic…
În concluzie, nici contul Business de Paypal nu reușesc nicicum să-l pun la punct, să fie totul cum trebuie. (și la cel personal am pățit la fel în trecut)

De Paymentwall știe cineva ceva? A interacționat cineva cu ei?

mentionam ca i-a cumparat PayPal ca poate au schimbat deciziile macro, de unde accepta si pe cine.

Am si eu nevoie de niste sugetii,
In fiecare luna pot sa fac rost de cateva sute(le cumpar) de cartele prepay cu credit 6 euro pe ele care le pot folosi la diverse plati sau le revand cu 15 lei,de curand mi-a venit ideia de sa imi deschid un site cu vanzari diverse pentru a implementa plati prin sms ca valorific mai mult,stiu ca trebuie firma sau pfa,
ce sugestii imi dati?sa imi deschid firma sau pfa?
ce procesator de plati sa folosesc?
sau sa folosesc un serviciu cum sms cu taxa adaugata ca la televizor?
astept sugestiile voastre.Multumesc

1 Like

2 posts were split to a new topic: Catalin Maftei - owner plationline.ro - AMA

Also, Paymill: http://www.eu-startups.com/2016/04/munich-based-fintech-startup-paymill-enters-into-a-strategic-insolvency-and-is-looking-for-a-buyer/

1 Like

Are cineva idee de ce majoritatea procesatorilor “locali” nu au un API public? (ma refer la docs).

Oarecum comic:

De atlfel a implementat cineva SAQ A-EP?

1 Like

Și eu m-am întrebat mereu. Toți procesatorii serioși au documentația publică (1, 2, 3, 4, 5), numai ai noștri sunt mai cu moț. Poate le e rușine să le vadă lumea mizeriile de API-uri…

7 Likes

Hmm, este musai nevoie de A-EP? Din câte știu, în funcție de procesator, poți să mergi doar pe SAQ A, pentru că au trecut pe soluții bazate pe iframes:

Dacă folosești un procesator românesc nu mai trebuie să îți bați oricum capul, că toți au formularul de plată la ei în site, și tu doar faci redirect.

Drop-in UI + Hosted fields

Reînviem un thread mai vechi.

S-a lansat Stripe și în România: https://stripe.com/blog/stripe-launches-in-five-more-european-countries

1.4% + 1LEU
for European cards

2.9% + 1LEU
for non-European cards

Mai multe detalii in acest thread