Professional Software Developer

Rog pe @iamntz sa ne sparga topicul dupa cum crede de cuviinta. Propun un topic “Professional Software Developer” sau similar.

Am uitat sa plasez temporal exemplul. Discutam de 2007 - 2008. De atunci si pana acum au trecut 8 ani. Este exact intervalul de timp in care ecosistemul PHP s-a maturizat, iar aceiasi oameni sunt nevoiti acum sa lucreze la un standard mult mai ridicat.

Am gasit un thread mai vechi legat de enterprise, in ideea in care nici atunci nu s-a “clarificat”, nici n-are ce. Ma bucur ca ne-am incins, nu cred ca e un flame, cel putin eu nu mi-am propus decat sa ma bucur in public pentru cum arata 2016 pentru noi, cei din LAMP stack. Ma gandesc serios sa scriu un blog post unde sa ma aberez pe subiect mai pe larg. Sa nu mai speriem oamenii care nu fac web, desi ar fi binevenit inputul lor pe subiectul nostru legat de enterprise, @iamntz oare poti pls tagui o parte din ei ca invitatie sa participe?

De-asta ma bucur si eu de, vorba aia, dau pe dinafara. Ca PHPistii vor fi nevoiti sa stie si ce e dedesubt. Ca nu li se va mai parea Uncle Bob ignorabil. Ca notiunea de full-stack developer (in UK se mai foloseste si all-rounder) nu va mai fi asociata cu freelancerul care iti face un site complet, ci cu cel care e poliglot prin natura meseriei.

On polyglots. Candva, demult am avut un CTO de milioane. Aveam putin peste 20 ani cand am avut norocul sa invat de la el. Colegele absolvente de filologie care introduceau datele pe site cu un salar putin mai mare decat daca ar fi predat la scoala erau putin spre foarte suparate ca noi ITstii castigam un vagon de bani in fiecare luna. Intr-una din serile de mers la bere, Chris a raspuns provocarii lansate de fete in a le explica de unde provine diferenta folosindu-ma pe mine drept guinea pig. M-am trezit direct in tirada de intrebari, “do you speak HTML?” + “do you speak CSS?” + “do you speak SQL?” + “do you speak bash?” + “do you speak XML?” + “do you speak unix?” + mai puneti voi vreo 10 care le doriti, pentru ca au fost. La final m-a intrebat “what’s your role? oh, right, you speak PHP too, don’t you?” Si s-a intors spre fete si le-a zis “see how many different languages can she speak, even after so many beers? that’s why we pay her bunch more than you, you only do Romanian, English, and the language we hired you for”.

2 Likes