Program guvernamental pentru un viitor digital

Da, comunicarea a fost groaznica. Am fost shortlisted si eu pt bursa si a ramas ca ma anunta vineri. Sambata m-au anuntat ca mi s-a oferit o pozitie de voluntar. Locuiesc in Danemarca, deci nu cred ca locatia a influentat asta(Dar probabil nu a ajutat pt fellowship)

1 Like

E f ciudata partea de comunicare. Ieri venise un mail lung in care se explica crearea comunitatii GovItHub in care intram toti care ne-am exprimat interesul. Azi la un moment dat a mai venit un email cu partea de voluntariat. Cred ca sunt overwhelmed, poate cu asta ar trebui inceput, comunicarea mai buna. @harksha sper sa lucram bine impreuna.

1 Like

Deci daca am primit email-ul ieri, inseamna ca “I’m in” ?
Ca jur ca n-am inteles nimic din textul ala

1 Like

Nu stiu. Eu am un email de ieri, cel f lung. Din el am dedus ca “ne adunam toti in marea familie gov it hub”, dar nu scrie explicit ca suntem “in” voluntariat. Azi am mai primit un mail, din fericire mai scurt, cu titlul “[GovITHub] Raspuns aplicatie - Invitatie de a deveni voluntar” unde mai explicit. Din ce inteleg de la @harksha a primit sambata. Deduc astfel ca au fost batchuri de email, cu link de confirmare ca vei voluntaria, apoi trimis alt batch.

Citind mai bine emailul meu:

Ne bucurăm să-ți aducem la cunoștință că te vom include în comunitatea mai largă GovITHub cu care vom rămâne în strânsă legătură! Ca parte din această comunitate vei primi informații despre activitățile desfășurate în cadrul programului, proiecte colaborative prin platforme precum GitHub, oportunități de angajare în instituțiile publice printr-un Job-board creat în special pentru comunitatea GovITHub, posibilitatea de implicare punctuală ca voluntar în cadrul proiectelor care sunt de interes pentru tine și invitații la evenimente și alte acțiuni marca GovITHub.

Eu zic ca nu e rau. Hope they deliver! :smile_cat:

Dupa ce am primit mail-ul acela, le-am trimis un mail cu sugestia de a crea un forum (tip devforum), sa poata lumea discuta despre subiectele ce urmeaza a fi puse in discutie. Cica o sa discute propunerea in urmatoarea sedinta a echipei GovITHub.

Poate asa se mai rezolva parte din problema comunicarii…

1 Like

Salutare, comunitate! Saptamana trecuta am primit urmatorul e-mail de la ei si - cred - ca am fost acceptat:

Teoretic, ar trebui sa incepem de maine, dar practic nu cred ca se va intampla acest lucru. Dupa ce am confirmat pozitia mea de voluntar, nu am mai primit nici un respuns de la ei.

Din cei care ati fost acceptati, sunteti in aceeasi situatie?

O duminica placuta s-aveti!

2 Likes

A apărut și lista cu bursierii: http://gov.ro/ro/stiri/cei-20-de-bursieri-ai-programului-govithub-intra-in-actiune
Eu din lista aia îl cunosc doar pe Remus Rușanu care e într-adevăr :+1:

Voi vedeți pe cineva cunoscut în listă?

1 Like

Până la urmă sunt 20? Parcă erau 10 la început. Oare le vor da 2000 EUR sau au scăzut la 1000 EUR?

Altfel, nu am auzit de nimeni dar din ce am văzut în broșură par oameni buni.

Oana e awesome :thumbsup: so far avem doi.

2 Likes

Încă nu l-am vizionat; l-am găsit pe un grup de FB:

http://www.digi24.ro/emisiuni/in-fata-ta/in-fata-ta-16-octombrie-13-05-589375

2 Likes

Gata, s-a rezolvat problema:

http://adevarul.ro/tech/gadget/proiectul-govithub-putea-schimba-romania-oprit-cauza-guvernului-1_5891bf145ab6550cb801bb6a/index.html

5 Likes

eram pe canalul lor de slack … rasul lumii … trist

1 Like