Programare vs. PSD

Salut!
M-am hotărât să învăț programare, ca să scap de PSD.
Sunt dintr-o comună din Moldova și psd-ul controlează totul. Până și pe mine. Am nevoie de un venit independent ca să-mi asigure o plasă de siguranță împotriva borfașilor. Vin alegerile.
Mă gândesc la muncă remote. Am 42 de ani. Terminat liceul. Un nivel upper-intermediate al englezei.
Ce părere aveți? Dacă mă apuc acum de studiu, m-am gândit să încep cu W3Schools, aș putea într-un an de zile să pot aplica pentru joburi de început?
Thx!

4 Likes

Da! Am prieteni care au reusit si mai repede, depinde cat timp aloci zilnic. Trebuie sa-ti si placa, altfel o sa fie greu sa te tii de treaba timp de un an. E plin internetul de tutoriale gratis sau foarte ieftine, pe youtube, udemy, samd.
Pune in practica tot ce inveti, salveaza-ti bucati de cod ca sa le refolosesti si cere feedback de la cineva care lucreaza deja si care are timp sa te ajute.
Feedback = sa se uite pe codul tau de 1-2 ori pe saptamana, sa-l intrebi ce n-ai reusit sa gasesti sau ce nu intelegi bine, nu sa-l spamezi din ora in ora cu intrebari.

Mulțumesc mult! E deja un boost de încredere. Mai greu cu amicul pentru feedback, dar mai vedem.

Oricand poti posta aici, pe forum si vei primi feedback :slight_smile:
Bafta !

3 Likes

Sa mai zica cineva acum ca nu se incurajeaza dezvoltarea IT-ului.
:grinning:

11 Likes

De P$D se scapa cu votul:

:love_letter:

:arrow_down:

:ballot_box:

9 Likes

Vreau să fac mai mult de atât. Asta înseamnă că voi deveni targetul lor.

Ori ești fsnist, ori înțelegi pe lângă. Speram să fi scăpat de ăștia ca tine pe-aici.

Gizas, ia-o mai moale, era o gluma.

:facepalm:

Sunt dintr-o comună din Moldova și psd-ul controlează totul. Până și pe mine. Am nevoie de un venit independent ca să-mi asigure o plasă de siguranță împotriva borfașilor. Vin alegerile.

Nu inteleg logica ta (dar na, poate ca sunt “fsnista” si inca n-a scapat forumul de cei ca mine, asa cum i-ai raspuns mai devreme unui coleg de forum). Incerci sa scapi de PSD prin asigurarea unui venit independent (din programare sau orice altceva). Din asta inteleg ca PSD-ul iti asigura acum un venit si cum vin alegerile, ti-e frica ca nu o vor mai face. Sau?!

Lasand asta la o parte, hai sa pastram un dram de respect fata de colegii de forum, simpatiile politice fiind lucruri destul de personale, care nu vad ce loc isi au pe un forum de development. Atitudinea ta e un pic la extrema, de genul “nu esti de acord cu mine, esti un fsnist / nu intelegi / speram să fi scăpat de ăștia ca tine pe-aici”, ceea ce o face orice dar nu respectuoasa / echilibrata / rationala.

Ce părere aveți? Dacă mă apuc acum de studiu, m-am gândit să încep cu W3Schools, aș putea într-un an de zile să pot aplica pentru joburi de început?

Pentru HTML, CSS, Javascript, ti-as recomanda MDN, nu W3Schools. Si daca te tii de treaba/iti place, poti aplica pentru un post de junior si mai repede de un an. Fiind la inceput, ti-as recomanda sa aplici pentru locuri de munca (chiar si platite cu foarte putin) sau sa-ti cauti clienti potriviti pentru cunostiintele tale, cat mai devreme, altfel risti sa-ti pierzi motivatia.

8 Likes

Mulțumesc mult pentru sfaturi și recomandare! Am aruncat o privire și probabil că o să încep cu MDN. O seară bună!

de curiozitate… cine angajeaza juniori (supraestimare) la 43 de ani? doar cu o bruma de html/css si o umbra de js. inteleg dorinta de a ajuta, da mie personal mi se pare ca sunteti dispusi sa pierdeti timpul omului doar pentru a va simti voi mai bine.

@CatalinMihaiDobre, fara suparare, dar ti-ai pierde timpul degeaba. sunt alte modalitati de a face bani.

2 Likes

Nu as vrea sa pierd timpul nimanui si in nici un caz n-as vrea s-o fac doar ca sa ma simt eu mai bine :slight_smile:
Parerea mea este ca nu are importanta varsta, mai ales cand vine vorba de un post remote sau de lucru pe cont propriu (freelance). Este vorba de ce stie sa faca persoana / de potentialul pe care-l arata si nu de cati ani are. Si sunt multe firme si multi clienti care cauta in principal preturi mici, restul fiind mai putin important. Astfel de posturi / clienti pot ajuta un incepator sa se dezvolte si sa inteleaga mai bine domeniul, chiar daca din prisma unui context nu tocmai perfect. Pe mine m-a ajutat un astfel de context sa evoluez.

2 Likes

Uite paradoxul: vreau sa invat programare ca sa scap de clica PSD din jurul meu. Dar multumesc PSD-ului ca inca scuteste IT-istii de plata impozitului pe venit. :laughing:

Hai ma, serios? Inteleg ca multe chestiuni se decid politic, dar nu te-ai gandit ca si oamenii din jurul tau decid cine pe care si cum controleaza?

Mai on-topic: orice tinta profesionala se poate atinge daca exista vointa si rabdare. :slight_smile:

2 Likes

Mulțumesc! Nu am de gând să mă angajez. Ci să lucrez remote, dacă-i posibil.

La asta mă refeream. Thx!

Bun, putem considera o gluma motivatia ta initiala :smirk:

Acum vorbind serios,timpul e scurt si nu prea e in favoarea ta. Nu din cauza varstei ci mai degraba din cauza volumului mare de informatie pe care trebuie sa-l acumulezi. Teoretic intr-un an de zile nu poti face mare lucru daca nu ai un background, pentru ca tu inveti de pe internet iar practica are multe nuante. In momentul in care vei fi pus sa faci ceva profesional, pe bani, vei da de alte elemente pe care nu le-ai descoperit inca.

Problema cu angajatul nu tine neaparat de varsta ci de ce anume stii sa faci (si in freelancing e la fel). Totusi, cand te angajezi ca faci un lucru pe bani trebuie sa ai experienta necesara sau sa dovedesti ca bazat pe o experienta anterioara vei putea sa faci acel lucru intr-un timp rezonabil. De asemenea, cand ai un portofoliu e simplu de demonstrat. Aici vad eu problema pe care o poti avea momentan la un interviu.

Eu as proceda asa, in primul rand m-as gandi ce anume vreau sa fac in zona de dezvoltare software, ce putere de intelegere am asupra acelui lucru, ce tehnologii si limbaje as putea aborda in acest sens, ce tip de aplicatii as vrea sa dezvolt?

Dupa asta as aborda un proiect care sa acopere o nevoie practica, sau o nisa in domeniu. Asta face mai mult decat o suta de tutoriale. Un proiect relativ complex realizabil intr-un numar rezonabil de luni te va plimba prin situatii practice care ti se vor cere ulterior. Cu el te poti prezenta ulterior la un interviu,propunere de colaborare,whatever… unde acesta ar demonstra determinare si hands-on experience. Adica, nu am lucrat software pana acum dar am hotarat sa abordez domeniul cu seriozitate si iata ce am facut…Asta cred eu ca iti va da o sansa mai mare in piata.

1 Like

Mulțumesc mult pentru sfaturi!

Sunteți toți de mare ajutor. Da, motivația sper mai degrabă să fie luată în spirit de glumă, cu toate că nu e departe de adevăr.

Venitul meu lunar vine din imobiliare și având timp liber, doresc să încep ceva nou, legat de remote work. Domeniul ăsta m-a atras mereu, dar nu am avut șansa să încep ceva concret.

Mulțumesc încă o dată!

Sincer nu cred ca mai e posibil sa faci altceva decat maruntis daca vrei sa lucrezi remote fara sa fii extrem de bun in ceea faci .

Daca lucrezi acasa nu inseamna ca iti scazi costurile, dimpotriva, ai nevoie de apa, cafea, un scaun confortabil, o camera unde sa nu te deranjeze familia, internet, un calculator bun, casti, aer conditionat/incalzire. Cu banii pe care ii poti face lucrand remote in cel mai bun caz abia acoperi aceste cheltuieli lucrand 10 ore sau mai mult pe zi. Nu prea te poti atinge de nici un proiect mai complex ca si incepator, ca nu ai intuitia necesara sa rezolvi probleme la care nu exista rezolvare pe internet, chiar daca reusesti sa inveti ceva programare.

Ai uitat de tastatura mecanica :troll:

3 Likes