Programator PHP / Mysql CEL.ro

Pentru echipa noastra foarte tanara, suntem in cautarea unui Programator PHP / MySQL.

Ne dorim ca viitorul coleg sa cunoasca:

  • PHP procedural si obiect (nu este necesara cunoasterea nici unui framework).
  • MySQL.

Viitorul nostru coleg va fi direct raspunzator de:

  • dezvoltarea de noi functii si facilitati pentru site-ul nostru.
  • dezvoltarea aplicatiilor folosite in companie.

Programul de lucru este unul flexibil.

Salariul este intre 500 si 2 000 de Euro in functie de cunostinte si experienta.
In plus, oferim:

  • asigurare medicala;
  • decontare transport;
  • decontare abonament fitness;
  • fructe zilnic.

Asteptam CV-urile celor interesati pe adresa [email protected], telefon: 0728 420 231.

remote? daca da, skype: angel.petrescu.

Voi nu erati aia tepari cu produse aduse la gri?

3 Likes

Inițial am vrut să șterg comentariul lui @Gecko, am văzut că a primit flag de “inappropriate” și primul instinct a fost să dau dreptate flag-ului. Dar apoi am stat și m-am gândit, nu e totuși bine ca potențialii aplicanți să știe cu ce companie au de-a face? Știu că nu toți programatorii au același sistem de valori, dar adevărul e că cel.ro au o reputație jalnică, și poate nu toată lumea e dispusă să lucreze pentru o companie renumită pentru lipsa de respect pentru clienți:




10 Likes

Congrats - doar ce ai deschis cutia pandorei - acum practic fiecare job post va trebui filtrat “etic”; if not: pentru anumite firme se aplica tratament preferential negativ - which is really “nice” of you guys :sunny:

2 Likes

Mergând pe acceași idee, un anunț care caută ajutor pentru phishing n-ar trebui să reprezinte vreo problemă?

I-am trimis mesaj lui @Gecko ce cuprindea cam aceeași idee exprimată de @victorstanciu: nu știu nici dacă e OK să comentăm vis-a-vis de firmă, nici dacă nu e. Am decis să lăsăm comunitatea să decidă.

Chiar dacă și Victor poate primi flags din partea comunității, nu s-a întâmplat asta. Da, este un tratament preferențial, iar dacă asta înseamnă că firmele se vor gândi de două ori înainte să pună un anunț de angajare, nu e nici o problemă, ajutăm la curățarea pieței.


PS: @victorstanciu, varianta lor oficială este

Ne bucuram de atentia pe care ne-o acorzi. Totusi ne-am bucura si mai tare daca ai incerca sa fii obiectiv. O cautare corecta este teapa „cel.ro” care intoarce 2.810 rezultate.

:slight_smile:

1 Like

cred ca unii devin prea ipocriti. ce facem? oprim si industria de armament? jobul e produsul. nu la ce e utilizat. n-ai decat sa nu cumperi de la ei si constiinta ta e curata :slight_smile:

Înțeleg ce zici, ăsta e motivul pentru care am stat și eu în cumpănă inițial, dar mi se pare că ne ducem prea departe cu gândirea. Nu zice nimeni să stăm să luăm la puricat fiecare anunț de angajare, dar dacă cineva de pe forum are ceva de spus despre companie, nu are dreptul să o facă? Bineînțeles, atâta timp cât o face civilizat. Întreb serios.

Apoi, nu am pretins nici că comentariul lui @Gecko ar trebui musai să oprească pe cineva din a se angaja la cel.ro (este clar, spre exemplu, că pe @angelp nu îl interesează reputația acestora, și e dreptul lui). Dar nu ar trebui să lăsăm membrii să decidă singuri dacă iau sau nu în serios părerile altora despre angajatorul respectiv?

Nu mai stau să caut acum, dar am văzut câteva anunțuri de angajare aici în trecut unde am avut situația inversă, membri care au decis să își spună părerile pozitive despre compania X sau Y. În interesul echitabilității, ar trebui să interzicem și genul ăla de contribuții? Iarăși, întreb serios. Iar dacă răspunsul e “da”, următoarea întrebare e “dar de ce?”. Nu d-aia suntem pe un forum, să discutăm, să ne sprijinim între noi, și să ne atenționăm unul pe altul unde e cazul? Altfel care e diferența între DF și un site de anunțuri de job-uri, unde comunicarea este numai one-way?

3 Likes

studiu de caz. daca am lucrat la un proiect pentru mediafax… sunt eu vinovat ca sarbu are probleme cu legea sau stabilesc eu continutul editorial?

Dude, nu te-a acuzat nimeni de nimic, lucrează pentru cine vrei tu, nu îți poți imagina că mă interesează vreun pic. Eu sunt aici doar ca să stabilesc dacă permitem utilizatorilor să posteze opinii despre angajatori în thread-urile din categoria asta. Am decis că momentan permitem, și lăsăm comunitatea să decidă de la caz la caz.

Libertatea de expresie care îți dă ție dreptul să mă faci ipocrit câteva posturi mai sus este aceeași libertate care îi dă și lui @Gecko dreptul să își spună părerea despre cel.ro. Nu poți să ridici scutul libertății de exprimare numai atunci când îți convine ție.

Cât despre părerea mea personală despre mediafax și antena 3, este irelevantă și offtopic. Nu eu decid cine unde se angajează.

2 Likes

Experienta mea ca si client a fost una pozitiva, am avut un fitbit la ei l-au schimbat de doua ori si la final am primit banii inapoi.

Sunt de acord ca membrii devforum sa-si exprima parerea despre companie dar doar daca au avut o experienta directa cu compania respectiva, altfel asa din auzite mai bine nu.
Daca vreodata o sa vrea sa treaca @iamntz pe anunturi de job platite propun ca sectiunea de oferte de munca sa aiba comentariile blocate.

P.S. Si eu ma asteptam sa se lege lumea de cerinta ca vor programatori PHP fara cunostinte de framework :grin:

2 Likes

Hop, stai puțin, că vreau să fiu sigur că înțeleg, și nu interpretez prost. Care este importanța cuvântului “plătite” acolo? Pentru că dacă argumentele lui @dakull, și într-o mai mică măsură chiar și ale lui @angelp le pot înțelege, accepta, și lua în calcul, faptul că un anunț e plătit sau nu mă lasă rece (și sunt convins că și pe @iamntz, care suportă costurile, la fel). Ce, DF e vreun post TV sau radio care nu își permite să facă reportaje negative despre companiile care plătesc reclamă la ei pe post?

Îmi cer scuze dacă nu interpretez eu corect mesajul tău, dar propui cumva nu doar să acceptăm, dar să și înlesnim atitudinea (și-așa prea răspândită) de “Unde bag eu banul nimeni să nu crâcnească”?

Știți ce mă gândesc? Că avem totuși o oportunitate aici. Toți ne plângem de recruiteri care ne mint în față și ne spun ce lapte și miere curge la job-ul cutare și cutare. Toți ne plângem de site-urile de anunțuri de job-uri care înlesnesc o comunicare unidirecțională, în care numai angajatorul își poate prezenta dugheana în ce lumină vrea, și nu îți poți da seama dacă o companie chiar e nașpa sau nu. Și tot așa.

Mi se pare că natura unui forum ne permite să facem ceva în privința asta, să lăsăm membrii să se avertizeze între ei, să poată fi trase semnale de alarmă din timp. Este evident treaba celor care caută de muncă dacă țin sau nu cont. Pe @angelp nu îl interesează că internetul vuiește de povești despre cel.ro. E dreptul lui, și îi doresc succes. Dar poate pe cineva interesează.

4 Likes

Acum, vreau să fie clar că vreau să tratăm corect ambele părți ale “baricadei”. Pe mine argumentul împotriva poziției mele care mă roade este că, la fel cum companiile au obiceiul să “înflorească” pe ici pe colo anunțurile cu jumătăți de adevăr, cineva poate să vină în thread-ul unui anunț de angajare și pur și simplu să mintă.

Cine îl poate opri pe Gigel sau Costel să vină și să zică că în loc de cafea, compania X sau Y servește dimineața sânge de bebeluș? Și ce facem noi în privința asta? Pentru că alternativa e să punem pumnul în gură userilor și să tăiem din dreptul la exprimare (civilizată).

1 Like

Pentru ca si @angelp are un sambure de dreptate, iata mai jos si informatii despre mediul de lucru: :smiling_imp:
http://www.undelucram.ro/evaluari-corsar-online-totul-despre-mediul-de-lucru-interviu-852

3 Likes

daca nu ai observat… am zis remote :slight_smile:

Pe anuntul de angajare platit da, ca altfel nu vei avea anunturi de angajare platite; nu cred ca poti sa impaci ambele.
In rest ca membru DF poti sa deschizi thread-uri separate in alte categorii sa-ti exprimi nemultumirea vizavi de compania respectiva nu cred ca va fi cineva interesat sa te cenzureze.

Sunt siteuri specializate pentru asa ceva (vezi glassdoor) unde poti gasi opinii pe bune din interiorul companiilor. In contextul unui forum public nu cred ca vor fi multi doritori sa-si exprime opiniile cu privire la un fost angajator din multiple motive.

Mai utila ar fi educatia celor care cauta un loc de munca legat de cum sa recunoasca ca au de a face cu o companie de evitat (poate un thread pe tema asta ar fi util) astfel ca independent de informatiile primite despre o companie sa te poti lamuri singur.

1 Like

Nu cred ca e nimeni de la ANPC pe aici, probabil toti se tem de caracterul oamenilor din conducere si politica firmei. Se intreaba daca vor primi si ei teapa ori cum vor alege sa gestioneze o situatie delicata.

Sunt aspecte legate strict de calitatea de angajator.

1 Like

Evident. Dar man, nici nu se pune problema de a “împăca” companiile care nu sunt dispuse să pună anunțuri decât cu condiția ca nu care cumva să zică cineva ceva rău de ei. Fuck them, nu ne închinăm banilor. E vorba de principii mult mai valoroase decât mărunțișul pe care l-ai lua pentru un anunț de angajare.

Poate da, poate nu, vom vedea. Dar ține cont că nu e vorba numai de foști angajați, poți cunoaște informații despre o companie și fără să fi fost angajatul lor. Și nici nu e mereu vorba strict de condițiile de muncă, nu? Oricât de bune ar fi condițiile de lucru, nu oricine e dispus să lucreze pentru o companie care are alt sistem de valori.

3 Likes

Strict ca și client am avut noroc o experiență bună[1], cu CEL.ro și cu magazinele preluate de aceștia (ca să fie toată lumea avertizată :smiley:)… știam de reputația lor negativă, dar diferența mare de preț justifica riscul.

Nu știu ce să zic despre rezultatele de pe google… părerea mea este că deseori unii se leagă de chestii, care sunt mărunte în raport cu avantajul prețului - eu de exemplu am făcut economie de 300-400 RON la un produs, iar în cazul acesta mi-am asumat riscul și nu m-aș fi supărat că întârzie comanda, sau stoc epuizat.

În schimb, foarte reprezentative au fost postările din link-ul pus de @atufa și din blog-ul lui @iamntz, care au conchis cel mai bine atitudinea neprofesionistă a acestora, care - într-adevăr - este foarte relevantă în perspectiva unei angajări… sunt foarte bine-venite asemenea surse pe forum, subscriu!


[1] în alte cuvinte: normală (i.e. cum ar trebui să fie)

2 Likes

Exista o asimetrie mare intre ce stie un angajator despre “locul de munca” si ce poate afla angajatul. Mai mult, odata ce te alaturi unei companii, si realizezi ca ai facut o greseala, dureaza pana o poti repara. Chiar si daca te decizi din ziua a doua ca nu e de tine, dureaza pana demisionezi, pana gasesti alt job etc. Asa ca o greseala este foarte costisitoare - cateva luni fara salariu, de exemplu. Mai mult, nu prea poti s-o faci de 2-3 ori la rand.

Asa ca orice informatie despre mediul de lucru este binevenita, fie ca e de pe glassdoor, aici pe forum sau doar gura targului. Sigur, exista un bias spre experientele negative. Dar asta e prezent in toate formele de recenzii online. Omu care s-a dus la un film si a avut o experienta buna n-o sa se apuce sa scrie pe blog despre asta. Omu care a vazut filmul blurat ca a adormit proiectionistul o sa fie furios si o sa vrea ca lumea sa stie asta. Also, daca firma si oamenii par OK la interviu, faptul ca gasesti un comentariu acid aiurea pe net n-ar trebui sa conteze. Dar cand vezi 100 …

OTOH, cel.ro are o reputatie in momentul asta, fapt care nu cred ca e de discutat. Daca este adevarata sau nu e alta discutie. Dar daca este, e greu de crezut ca o firma care trateaza clientii prost, ar trata angajatii mai bine. E ceva de luat in considerare cand decizi unde vrei sa te angajezi.

4 Likes