Programmers are confessing their coding sins to protest a broken job interview process

5 Likes

Am in permanenta deschise si cu sync si cu remember opened tabs :slight_smile:

Doctrine API
Doctrine QueryBuilder
Symfony Components Docs
MDN Web API List
UnderscoreJS Docs

si am uitat de Symfony Form Events care n-am reusit sa le tin minte niciodata :slight_smile: chiar daca lucrez aproape zilnic cu ele

Mereu caut pe google forma “thread-safe” ptr singleton pattern.

Problema e că Google caută eficiență pentru banii pe care îi dă, nu caută orice programatori. Sunt oameni care au memorie fotografică, care au un stil de gândire de pot rezolva orice problemă fără să se uite în vreo carte dacă poate fi rezolvată, lor le trebuie oameni de genul. Probabil sunt puțini dar există.

Nu cred că o companie care întradevăr e dispusă să dea un salariu cu mult peste cel mediu caută pe cineva care știe cum să folosească Symfony, nici măcar unul care știe să scrie Symfony de la 0 pe tablă. Nu reții codul de la quick sort ci reții ideea de bază, după te chinui tu să îl implementezi cumva. (preferabil la un interviu încerci direct recursiv, funcțional cu funcții de ordin înalt ca să îi bagi în ceață, sa te dai mare cum ai face la o lucrare la română, pui cuvinte și expresii de lași profesorul cu gura căscată, nu să nu știi folosi nici limba română corect)

Eu înca n-am avut un interviu de aș fi zis că era greu, nici măcar prea tehnic.

3 Likes