Programming is not about languages

Intr-o abordare naiva, asa e cum zici tu, daca intri in detalii vei constata rapid ca fiecare limbaj si paradigma au sens in contexul in care au fost create sa fie folosite.

2 Likes

Io-te ce recomandare misto! :slight_smile: Exact ce-mi trebuie sa-mi largesc orizonturile. Mersi!

1 Like

Sunt total de-acord cu asta, mai ales dupa ce am parcurs cartea mentionata mai sus, cu cele 7 limbaje in 7 saptamani.

M-a atras foarte mult Prolog, si cred ca o sa il reiau la un moment dat.

Nu este și în funcție de asta? Luminează-mă :grin:
Angajat normal.

Toti suntem angajati “normali” :))))))

In regim freelance, comunicarea este prima care se premiaza, desigur pe baza cunostintelor IT agreate de comun acord cu ofertantul.

Ex: “we are looking for a talented JS FE dev (Vue, React, Angular), … and it will be a plus if he knows also: Django, Python, …”

Daca raspunzi incorect, nu mai e prea relevant ce skill-uri ai. Cred ca “spectacolul” si magia din IT este ca poti lucra de oriunde pentru oriunde. Desigur, cele mai multe proiecte probabil nu pot fi gestionate “de acasa” si necesita prezenta fizica. Dar deja acesta e alt topic.

Personal, experienta acumulata din interviuri si documentatie personala imi releva ca skill-urile se pot invata, insa obiceiurile si atitutidinea sunt cele care ne blocheaza de multe ori in a lua un interviu.

Si un simplu exemplu, dupa ce m-am consultat cu un bun prieten psiholog legat de chestiunea asta cu aplicarea la job-uri remote, dupa ce am schimbat atitudinea raspunsului din

“Hi, I am a senior web dev interested in your offer. I am proficient in Vue.js, React, Node.js and Linux and I am very interested in your proposal. Awaiting for your response, thanks”,

in

“Hi, I’m in, Let’s have a chat to discuss more”,

atunci lucrurile au inceput sa se schimbe si am inceput sa primesc raspuns inapoi, invitat fiind la o discutie. Ca nu prea stiu ce doresc angajatorii, asta e iarasi alta discutie :)))

Asadar, in concluzie, astazi as pune skill-ul pe locul secundar, dat fiind ca invat saptamanal cate ceva (si cand zis asta ma gandesc ca gresesc in mod constant > prilej de a invata ceva), si as pune pe primul loc contextul si raspunsul meu in momentul cand sunt invitat la un interviu.

Btw, maine dupa-masa am un interviu, dar la fel, tipa de la HR desi m-a “tinut” ~40 min in tel., mare lucru nu mi-a zis, decat exprimarea clasica despre cat de fain e proiectul, si ce faina e firma mama :))))
Mno, mai vedem maine, keep u posted.