Proiect personal doar cu backend

Salutare!
M-am apucat sa invat Java Spring Boot si ma gandeam daca ar fii o idee buna sa clonez un proiect de pe net ce are doar partea de front-end si sa ma apuc sa ii adaug back-end.
Ca sa dau putin context o sa intru la un internship pe partea de back-end si as vrea sa fac back-end de acum incolo ( sau mai bine zis predominant back-end) si ziceam ca ar fii un exercitiu bun sa fac asa ceva ca la urma urmei cand voi lucra voi avea proiectul deja dezvoltat pe front-end de cei ce se ocupa de asta eu mai trebuie sa lucrez la back-end.
Dar vin si niste intrebari:
1.Este o idee buna sa fac asa ceva sau mai bine fac un proiect mai mic de unul singur si il fac de la 0?
2. Pot sa pun un astfel de proiect pe git? Adica sa zic ca repo-ul respectiv este nimic altceva decat partea de back-end pentru aplicatia X?
3. Pot sa mentionez o asa aplicatie pe CV unde eu am facut doar back-end?

1 Like

Nu, ia o aplicație care are un backend bine documentat în Swagger/OpenAPI în alt limbaj, eventual chiar cu teste/mock server.

Implementează domain modelul, baza de date, clasele/interfețele și după endpoint-urile. Scrie teste.

Un front-end bun are mock-uri si rulează inclusiv fără backend cu date de test. In anumite limite desigur doar ca să fie afișat câte ceva.

E util orice din ce înveți ceva.