Publishing an ASP.NET Core website to a cheap Linux VM host

Am facut tutorialul de mai jos si merge blana numai ai nevoie nici de yo, desigur cu free Visual Studio Code pentru Linux pana o sa ajunga Rider de la JetBrains stable pentru Linux:

nice, nu e tocmai "blana"
sunt issues cu .net core din pacate inca sunt orientati spre VS enviroment motiv pentru care sper/cred ca va trece comunitatea spre paket

nu sunt issues, doar ca inca nu sau extins foarte mult pe linux, asteapta o mana de ajutor de la comunitate, oricum ma astept la contributii semnificative de la JetBrains, cred ca totul face oarecum parte si din planul malefic microsoft, daca or sa piarda pe un teren mai castiga pe altul, pe mine ma intereseaza sa folosesc linux, open source din cauza privacy :slight_smile:

Legit question: De ce .NET are nevoie de un IDE? este perfect normal sa exista dependente intre un limbaj de programare si its tools (e.g. tight coupling with a package manager) insa pentru unele limbaje acestea se extind si catre IDE.

Is it culture based or something?

In sensul ca sunt limbaje complet opace comparativ cu C# and friends / Java care nu necesita un IDE (Haskell, Erlang, etc.)

btw. I get why some people might prefer an IDE my question is why some languages seem to be bundled with IDEs - perfect example is the above discussion.

1 Like

sunt issues - here’s an alternative and why - legate de pkg managment sper doar sa nu se ajunga issues deja existente; doar ca csproj include direct nuget (preferam similar, din comments) o solutie mai generica

jetbrains e doar o optiune legata de editors si ajungem in alt subiect (vscode sau ionide.io - in functie de .net lang) si modul de organizare (sau necesitate - eu prefer csproj over sln legacy) & in functie de ce ai nevoie pentru un app

nu cred ca e vorba de un “plan malefic microsoft” din moment ce exista tooling si optiuni, recent pentru linux (in special w10 bash) oricum sunt alternative, iar ef are support pentru alte optiuni legate de db

@dakull nu exista dependente intre IDE si C#, doar ca lumea e obisnuita sa fie la fel de productiva ca in Visual Studio sub Windows, iar Microsoft mai are pana sa ajunga acolo, nici nu cred ca are interesul, dar mie imi place C#.

@vldo nu am inteles nimic din ce ai zis.

1 Like

exista dependinte legate de .net framework in functie de ce vrei sa faci

@vldo ce ma intereseaza pe mine aplicatii pentru linux cloud, nu au dependente

yep, am trecut de subiect
pe langa Scott’s tutorial pentru asp net core este si official deployment guide