Purificator de apa in birou (acasa, persoana fizica)

Am primit recent o oferta destul de buna de la La Fantana in legatura cu un purificator de apa mic legat la reteaua de apa care prepara apa calda si raceste apa filtrata.

Ma intrebam daca cineva mai are asa ceva acasa si cat plateste pe un an in total.
Sunt fanul ceaiurilor si apei minerale, apa calda cred ca ii perfecta sa imi fac cate un ceai la birou fara sa stau sa fierb apa iar apa rece e convenabila fiindca nu trebuie sa stau sa curga apa pana cand se raceste in baie. (apa din Cluj are un gust oarecum acceptabil)

1 Like

Eu am un filtru cu osmoză inversă de la Staraqua și sunt foarte mulțumit. Nu încălzește/răcește apa, doar o filtrează. Nu îmi cade rangul să pun o carafă la frigider sau un ibric pe foc :slight_smile:

Prețuri & co:

  • Prețul inițial începe de la 700 lei;
  • consumabilele costă 200lei/an (100 lei/6 luni). Dacă ești zgârcit (sau uituc) te poți întinde până la 8-10 luni cu un set de consumabile.
  • membrana osmotică costă 2-300 lei și se schimbă la ~2 ani (eu nu am schimbat-o de vreo trei)
  • Apa rezultată nu are gust, nu are miros, nu are nimic. E… apă :slight_smile:

Înainte de a avea filtrul, consumam o sticlă de 5l/zi.

Ce vezi mai jos sunt filtrele după ~6 luni de folosire. Cel din dreapta este unul nou.

5 Likes

http://www.climatico.ro/purificator-apa-whirlpool-pure-first.html