PyScript - Run Python in the Browser! THE END of JavaScript?

NU. Tabloid titlul.

Nu e primul framework de python in browser si nici ultimul. Insa e cu sustinerea Anaconda, ceea ce inseamna ca va fi dezvoltat.

Dar rolul acestor framework-uri a fost sa stimuleze educatia in programare si sa permita experimentarea cu python rulat client-side, fara sa fie nevoie sa-ti instalezi python, server de jupyter lab, etc. Momentan e doar un playground, sa vedem ce va face lumea cu el.

Asa ca de la asta pana la “the end of JS” e cale lunga, si nici nu cred ca vom ajunge acolo, fiecare are rolul lui.

4 Likes

Nu e nici primul limbaj care poate ajunge in browser in afara de javascript si totusi nu au incetat oamenii sa implementeze in javascript.

Un exemplu ales (ne)aleator: ClojureScript

Credeam ca Javascript e sfarsitul Javascript-ului.

2 Likes

Google Web Toolkit compila java in javascript :grin:

Blazor lets you build interactive web UIs using C# instead of JavaScript

Python e de backend, JavaScript e de frontend mostly. Diferite arhitecturi… Titlul este clickbait…

In ziua de azi orice poate rula in browser

3 Likes

De cand cu WASM si suportul foarte decent, foarte multe limbaje merg compilate si rulate in browser. Bine, inca ai nevoie de javascript sa incarci WASM-ul.
Sunt curios ce o sa iasa si din WASI. Poate ajungem sa vedem browser as OS.

3 Likes

Bine, tehnic vorbind, WASI nu e chiar browser, dar e un sandbox foarte misto, si cine stie, poate poate ne va scapa de Docker.

1 Like

Pana cand browserele nu vor suporta nativ alte limbaje decat JS (ceea ce nu cred ca se va intampla prea curand) nu cred ca se poate vorbi de a rula ceva serios in alt limbaj in browser. WASM e o varianta dar foarte greu de folosit chiar incomod in proiecte mari, practic e mult mai usor si mai decent sa dezvolti direct in JS. In plus pe langa elementele de limbaj ai nevoie de fel si fel de librarii si framework-uri deja scrise in JS si pe care trebuie sa le integrezi cu alt limbaj in masura in care acest lucru e posibil.

1 Like

Doar nu scrii de mana WASM. Au adaptat firmele mari alte limbaje via WASM: