React / Angular / Vue => Cel mai cautat ?

As dori sa incep sa invat un Front-end Framework.

Care ar fi cel mai recomandat & cautat pe piata muncii ?

Laravel.

In Laravel… Vue vine la pachet, multe tutoriale sub forma vue + laravel(vezi laracast si http://codecourse.com), insa bineinteles ca react si angular nu lipsesc.
Eu personal nu imi pun intrebarea care framework e mai bun, ci care se potriveste situatiei.

React este cel mai cautat, de departe, la nivel global.

1 Like

Sfatul meu e sa inveti limbajul mai intai, si abia apoi sa te ocupi de frontend

1 Like

Dar nu si cel mai usor, cred ca conteaza candidatul si nivelul sau si astfel cred ca se poate mula usor sau greu pe orice.

Cum ai ajuns la concluzie? Google spune Vue.

https://trends.google.com/trends/explore?q=react,vue,angular

Multi angajatori, multe anunturi “spun, react,react,react native!”, poate la nivel national e mai popular react.

@pur4u - rezultatele respective nu sunt raportate intre ele ci la popularitatea lor relativa. Aka Vue are cresterea cea mai mare de popularitate dintre ele. Poate putin mai relevante ar fi informatiile din linkul asta. Stiu ca gasisem la un moment dat si un articol cu cineva care agregase ofertele de joburi si React castiga de departe - din pacate nu gasesc articolul - dar am observat si eu asta ochiometric.

@LevelCoding Nu asta era intrebarea originala, cred ca e cu totul alta discutie nivelul de dificultate… Subiectul ar fi mai mult piata muncii.

5 Likes

Atunci ai perfecta dreptate, cu precizarea ca multi cauta react nativ mai mult decat react.

off-topic, poate o sa ai nevoie, poate te ajuta sa iti faci macar o idee, in caz ca te intereseaza react, vezi: Sign Up | LinkedIn

România : Angular/AngularJS (proiecte Enterprise/legacy)
Îți trebuie TypeScript.
React implică proiecte mai interesante, poate fi foarte dificil de trecut un interviu. E mai fun, ai multe pattern-uri, trebuie să știi JS bine de tot.
Găsești proiecte Enterprise/de startup doar prin vest. Dacă e code legacy in react scris de mulți ai dat de dracul.
Vue e cel mai simplu pentru un proiect personal, e AngularJS cu tot ce ii lipsea și fără ce te încurcā. E cel mai ușor de utilizat.

React native e ok, dar toți preferă soluții native pe Swift/Java (adica nu merita sa te bazezi pe react ca te ajuta la react native)

4 Likes

mie imi place vue si nici nu mi-a fost greu sa gasesc de munca :slight_smile: