Recomanda un dev si castigi o excursie

Mie se pare faina campania celor de la Zitec: http://makeit.software/recomanda-un-dev/

2 Likes

Crowd based recruiting?

Poate ar funcționa la o companie mai mică, dar mie mi se pare că Zitec e ditamai compania pe soluții ecommerce. Dacă cineva lucrează deja la ecommerce/magento/drupal și are experiența care probabil le trebuie înseamnă că e căutat. Mai mult ca sigur au plătit deja pe cineva nu cu 400 de euro ca să îl găsească ci cu peste 1000 de euro lunar și sunt convins și că au peste 10 persoane pe HR care ori freacă menta, ori e doar reclamă ca să le dea oamenii share. Eu aș zice reclamă, probabil utilă, dar nu ca să găsească programatori.

1 Like

Jalnic®

Dă 5000 de euro și program de 6 ore și o să vină lume bună să „codeze”.

1 Like

Nu chiar… Conteza mult si beneficiile oferite de ei fata de competitori. Zitec nu este singura firma de web development, ecommerce, cum vrei sa-i zici.

8 postări au fost mutate într-un nou subiect: Angajarea mai mult o loterie

@RedGuard iti inteleg atitudinea, ai dreptate pe alocuri dar si gresesti.

La 70 lei, de acord, e aberant sa prezinti ca beneficiu un astfel abonament. Dar daca e un abonament de 150 de RON pe luna? Eu zica ca nu e rau.
In acelasi timp eu zic ca firmele ar trebui sa intrebe angajatul daca e interesat de beneficiu, de multe ori omul nu are timp sau nu e interesat de sala.

Total de acord, scanul, monitorul si PC-ul sunt vitale.
Mult mai importante decat floricele pe care firmele platesc o gramada de bani, facand rabat de la exact ce e mai important pentru munca unui programator.

In acelasi timp, poate fi situatia inversa: firma cu scaune Herman Miller, PC-uri cu i7 16GB RAM, SSD, dar seful sau echipa sau codul in sine e mediocru sau sub mediocru. Oameni lipsiti de pasiune, cod scris cu picioarele, no leadership, no codestyling, idiotic project manager, etc.
Cum e?
Eu prefer scaun cat de cat decent la 500 de RON decat firma cu scaun de 700 de Euro unde nu scrii cod cu placere sau nu inveti nimic.

5k brut sau net?

Daca suntem obiectivi, nu toate firmele isi pot permite un astfel de salariu, nici daca ar vrea.
Nu in toate pozitiile e nevoie de seniori. Nu toate proiectele sunt rocket science, ci dimpotriva as zice.
In general, piata se auto-regleaza, in sensul ca firmele ofera nivel salarial in functie de ce gasesc si ce au nevoie.
Lucrul remote incepe sa prinda, si eu zic ca bulverseaza putin cred firmele care au nevoie de programatori seniori.

Revenind on-topic:

Ce face Zitec nu e deloc o metoda noua. E o metoda bazata pe recomandare si e o metoda de promovare a companiei gratis.
Eu unul m-as gandi la alte metode, concentrat pe nivelul de programator de care e nevoie.

3 Likes

La ce interviuri am fost și la ce anunțuri văd…

Adică pe Web Development toate cerințele sunt: PHP OOP (sau Python/Ruby/Java), cel puțin 3 framework-uri (unde există), CSS/HTML, Javascript (plus ceva biblioteci), MySQL (MariaDB, no-sql), administrare servere, Linux, cloud services. Și astea pentru 1000 - 1500 de euro.

Prin „nu toate firmele caută seniori” mă aștept la anunțuri „Căutam persoană pe HTML/CSS”, nu full stack. Dar în orice anunț este descrierea unui full stack.


Să specific exact de la ăștia, Zitec:

Experience in developing web applications (at least 2-3 years);
Extensive experience with PHP and SQL (MySQL, PostgreSQL or SQL Server);
Good understanding of MVC frameworks (Zend Framework, Symfony 2/3, Phalcon) and application architecture patterns;
Basic knowledge of front-end concepts (HTML, CSS, JavaScript);
Nice to have: knowledge of web services (RESTful / SOAP), JSON, XML, web servers (Apache / Nginx), Linux, communication protocols;

Și cireașa de pe tort: Nice to have: technical studies in Automatics, Electronics, Mathematics and Computer Science (student or graduate). Adică merge și un student sau unul care a făcut agricultură și a învățat „tainele” programării altundeva decât pe băncile facultății.

Traducere: Vrem om bun la toate și ieftin din cale-afară.

5 Likes

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.