Recomandare casti on-ear

Salutare.
Am inceput sa ma satur de castile de iphone si m-am gandit sa trec la ceva on-ear. Ca buget nu as vrea sa trec de 100-120euro.

Am gasit trei modele interesante dar nu stiu pe care sa il aleg.

  1. SONY WHH800L (pret 120euro)

Sunt varianta mini, si mi-e sa nu fie prea mici :))

  1. BEATS BY DR.DRE EP White (pret: 60euro)

  2. SENNHEISER HD4.30GW White (pret: 70euro)

Am sa le tin pe urechi peste 6 ore zilnic deci as vrea sa fie cat mai confortabile.
Voi ce imi puteti recomanda la bugetul meu?

Eu am aceasta pereche de Sony de aproape 2 ani si sunt multumit de ele.

Fix în bugetul tău: Sennheiser HD 599 (dacă te grăbești să le iei la reducere)

Eu am avut ceva din seria 5xx și erau FOARTE confortabile (nu mai știu sigur, dar cred că erau 555). Nici prea strânse pe scăfârlie, nici prea largi. Pad-urile au rezistat cu brio. Sunetul era foarte bine balansat, nu pica nici în extrema joaselor (cum am observat la unele Beats), nici în extrema înaltelor (cum sunt cele ieftine).

Comparativ, ATH 50x (ce am acum): chiar dacă sunetul e bun, pad-urile s-au tocit după mai puțin de doi ani, banda superioară s-a cojit și ea în ultimul hal, o furcă s-a rupt.

Eu folosesc cumpăr de mulţi ani caşti de genul ăsta: Sony MDRZX110B. Le-am prins gustul când eram prin Italia şi am avut nevoie rapid de nişte căşti ieftine, cred că erau vreo 20€ pe vremea aia. Sunetul poate nu e grozav, dar s-au dovedit a fi foarte confortabile şi incredibil de rezistente pentru banii ăştia. Îmi place şi că nu sunt complet surd cu ele pe urechi, o aud (uneori) pe nevasta-mea când mă cheamă la masă :slight_smile:

Acum caut şi eu nişte căşti mai profi, dar tare mi-e teamă să nu fiu dezamăgit :slight_smile:

Pare interesant, păcat că e conectorul de 6.3 mm :frowning:

https://m.emag.ro/casti-audio-sony-wh-ch700nb-noise-canceling-google-assistant-wireless-bluetooth-nfc-negru-whch700nb-ce7/pd/DXW8JFBBM/ Am varianta anterioara de 2 ani si tot tine bateria o zi intreaga. Microfonul la ale mele e praf, dar nu il folosesc.

Ăsta poate fi un avantaj sau un dezavantaj. Eu la ale mele foloseam un amp de căști care avea… fix jack de 6.3 :smiley: Oricum vin cu adaptor în cutie, deci nu-i bai chiar atât de mare.