Recomandare computer

For normal desktop use, I’m pro-ECC, but if you don’t have regular backups set up, doing backups probably has a better ROI than ECC. But if you have backups without ECC, you can easily write corrupt data into your primary store and replicate that corrupt data into backup.

via Why use ECC?

P.S. intocmai pt. ca esti programator one should at least desire or acknowledge its purpose

Cine face backup pe acelasi calculator pe care rezida datele?

Backup-urile se fac de catre un nod separat din retea, care are acces via ssh, si isi trage singur backup-ul.

Acel nod nu e calculator de lucru, e server, si el are ECC.

Eu asa mi-am setat reteaua.

In plus:

Datele mele importante sunt toate in git. Daca RAM are probleme, 1. majoritatea e cod sursa, daca fisierul e corupt, nu executa/compileaza 2. git vede inconsistenta cel tarziu cand dau push - iar sansele sa fie flipuite fix acei biti din procesul git astfel incat totul sa iasa “perfect gresit” fix cand dau eu push sunt mai infime ca 1 / numarul-de-atomi-din-univers.

Deci ROI chiar am muult mai bun cu acel server pentru backup, plus ca imi face backup la toate dispozitivele, nu doar la un calculator de lucru.

PS: am trait-o la lucru pe asta cu RAM corupt, pe serverul git. Urla git cand dadeai push de numa’ numa’ cu pack files corrupted. Nu s-a pierdut nici macar un bit din munca noastra, am schimbat RAM-ul si gata - era un server mai vechi ca bunica, si nu avea ECC. Ideea e: ECC e overrated pentru statii de lucru. Pentru servere da, e absolut imperativ sa ai ECC, mai ales cand faci calcule cu banii oamenilor.

PPS: au trecut destui de multi ani de atunci.

1 Like

UP.

intre timp a aparut si XPS-ul de 15 la noi, dar e 120 de milioane in cacat. idei?

2 Likes

Pai mai stai inca alte X luni si apare MacBook Pro cu Skylake. Si daca mai stai putin, apare altceva. Si tot asa.

Eu zic sa te orientezi la ceva care are ultima platforma Skylake, are SSD tehnologie cat mai noua, si per total e cat mai upgradabil.
In rest, asteapta-te sa dai o caruta de bani dupa cum bine stii deja.

1 Like

Mai e asta:

http://www.emag.ro/laptop-dell-inspiron-7559-cu-procesor-intelr-coretm-i7-6700hq-2-60ghz-skylaketm-15-6-full-hd-8gb-1tb-8gb-sshd-nvidia-geforce-gtx-960m-4gb-windows-10-home-black-di7559i781t960w10/pd/D25JY3BBM/

si cu 10 mil ii mai pui 8GB de ram si un SSD sau chiar 2, dar e un plastic ordinar din ce-am vazut pe youtube.
in plus e gros si greu.

Da, e o idee sa iei un laptop cu platforma Skylake si CPU bun, dar sa nu le aiba pe celalte (memorie, SSD) si sa faci tu upgrade.
Bine ca exista inca astfel de optiuni, un laptop Skylake cu HDD cu 5400 rpm :laughing: :laughing:

Dar chestia e ca trebuie sa tot trebuie sa te documentezi ce alegi, adica multe ore de web-browsing

TD;RL nspiron nu, XPS / Latitude da, refurbished daca noi costa prea mult.

Long version:
Primul meu laptop a fost Inspiron, mai merge si acum (9 ani). L-am folosit intens 2 ani, dupa care am trecut la Latitude si apoi la un Mac. Nu stiu cum sunt ultimele modele de Inspiron, dar generatia anterioare (cele care inca mai aveau unitate optica) erau jalnice comparativ cu Inspiron-ul meu vechi (calitatea constructiei, chair daca era tot plastic si fabilitatea).
Daca eu ar trebui sa imi iau un laptop nou maine, mi-as lua un XPS sau Latitude refurbished. La PCMadd sunt 3500 - 4500 lei. Da primest o masina din generatie mai veche, dar la 1/3 din pretul generatiei curente. XPS-uri nu am folosit pe termen lung, dar Latitudine-ul meu (luat tot refurbished) a rezistat 5 ani.

LE: La o privire rapida, eu as cumpara asta (mai trebuie un SSD fie mSata sau 2.5’ daca bateria e cea mica de 61Whr).

1 Like

Cool sugestie. Ce mi-as dori un XPS 17 :slight_smile:

A luat careva de la astia?

Looks good. Intre timp poti cauta si review-uri pe Amazon si NewEgg

la asta review-urile sunt bune, problema in cazul asta e ca e refurbished si n-am experiente megaplacute cu aspectul asta

Sunt detaliate multe experienta negative prin alte parti.


Dar de ce astepti sa il aduca in Romania?

Vezi si Asus ZenbookPro. https://www.asus.com/Notebooks/Zenbook-Series-Products/
Cele de 15" UHD, 12GB RAM plus un slot parca, GTX980M 4GB VRAM, 256SSD este vreo 1400 - 1500euro. Nu am mai citit toate posturile, s-ar putea sa nu-ti convina bateria care ei zic ca tine 6 ore.

@AdrianBasalic ce-ai ales pana la urma?

Thunderbolt obligatoriu sa iti poti lega doua monitoare.

tre sa ma duc sa vad cum arat alea de la pcmadd, dar pentru asta tre sa ies din casa/birou si ma urnesc greu.

1 Like

si epopeea continua :sunny:

Dar serios acum, avand in vedere ca doar ce au lansat 1080 iar Polaris probabil va fi lansat spre sfarsitul lunii chiar nu cred ca este o idee buna sa investesti intr-un laptop cu grafica separata pana nu apar si variantele mobile la noile generatii. De ce?

Vor avea 2x power efficiency or more.

E dubios de ieftin XPS-ul ala. Pe PCGarage e un pic peste 10.000 lei cu SSD de 512GB.

Am vrut sa-l achizitionez acum ceva timp, dar n-am facut-o din simplul fapt ca nu cred ca m-as putea obisnui cu acea rezolutie enorma, iar de testat intr-un showroom nu s-a pus problema.

Update:

Aia de la PCMADD s-au dovedit a fi extrem de neseriosi, asa ca n-am vrut sa le dau banii si in plus mi-ar fi fost frica in cazul unei garantii.

Pana la urma am luat asta:

E compromis, dar cu relativ aceleasi specificatii, e jumate din pretul unui XPS.

Sa va dau direct minusurile:

  • Tastatura. Oribila, sagetile alea…
  • Glossy, foarte glossy.
  • fonturile pe monitorul extern se vad de porc daca n-ai monitor 4K
  • nu-i cel mai usor sau cu bezelul cel mai subtire…
  • imi pare ca are probleme cu driverele la placa video, cea intel, ca are 2 !

Ce e misto:

  • ecranul e sharp de te tai in el
  • usb-c
  • bateria tine decent avand in vedere ecranul si procesorul
  • pretul, nu prea ai nimic comparabil cu quadcore.
2 Likes

15 posts were split to a new topic: Setup cu monitoare cu DPI diferit

@AdrianBasalic cum sunt temperaturile under load? (light gaming, compiling something, etc.)