Recomandare computer

mi-e rusine sa zic, dupa ce am cautat atata procesor quad, ca nu l-am pus la treaba inca.

la utilizat normal (dev) n-am auzit ventilatoare pana acuma si e rece.

Easy fix pentru cine are bani :

Practic iti poti incarca laptop-ul, ai un hub USB3.0 cu quick charge si afisezi imagine 4K printr-un singur cablu USB-C care pe deasupra tuturor e si reversibil. + SRGB 99% :heart_eyes_cat:

L-am văzut și eu zilele astea… Era și mai frumos dacă avea 2 porturi USB-C, să poți face daisy chain cu 2 monitoare.

1 Like

Hello guys !
Vreau sa imi achizitionez un nou laptop saptamana asta, si ma gandesc care ar fi diferenta dintre 17.3inch si 15.6, care este mai recomandat ? Daca aveti sfaturi din experienta ar fi super ! Tin sa precizez ca nu ma intereseaza portabilitatea, power all the way . nu lucrez de pe laptop-ul personal, si il iau cu mine doar cand parasesc orasul, caz in care isi gaseste locul in portbagaj, deci nu imi rupe umarul.
Am pus ochii pe un asus rog pana acuma, Intel® Core™ i7-6700HQ 2.60GHz, 17.3", Full HD, 16GB, 1TB + 128GB SSD, DVD-RW, nVIDIA GeForce GTX 960M 4GB.

Mai asteapta un pic pentru refresh: Laptops uit de GeForce RTX 40 Series

GTX 1060 Mobile ~ 980 GTX Desktop :sunny:

2 Likes

În caz că nu-ţi surâde, în mod deosebit, look-ul “republican” á la Asus, mai jos o recomandare mai cuminte:
Gigabyte P55W V6-CF1 GTX 1060 6GB GDDR5, 15.6" IPS LED, i7 6700HQ Gaming Laptop

  • review-uri foarte bune, preţ mai bun la dotări mai multe ca un Asus echivalent şi tastatură foarte bună
  • m-a rugat recent un prieten să-i caut un laptop de gaming, iar după căutări ăsta părea o opţiune bună
  • are GTX 1060, pentru care cred şi eu că ar merita să aştepţi
  • momentan nu văd să fi apărut la noi, dar în UK apare ca pre-order… deci s-ar putea să nu mai dureze mult
  • cred că cel mai bine iei de 17.3" în caz că sigur nu vei vrea monitor extern, altfel şi 15.6" ar fi o variantă
  • aş zice să iei un SSD de minim 256 GB: cele cu 128 GB sunt în general puţin mai lente şi se umple rapid
    (mai ales dacă instalezi jocuri… sau mai rău… un VisualStudio :smiley:)

EDIT:

Dacă totuşi te vei hotărî să mai aştepţi puţin, ai putea prinde (pe lângă noua generaţie de GTX) şi noua generaţie de procesoare Intel Kaby Lake, care se preconizează a fi prezentată în a doua săptămână din septembrie, urmând ca primele laptop-uri să apară luna următoare.

1 Like

Nu cred ca mai pot astepta asa mult, actualul meu Dell (4gb ram si i5) incepe sa ma omoare incet, e destul de batran.

În caz că doreşte careva să cumpere (pentru sine sau pentru rude mai puţin avizate tehnic) un laptop care:

  1. să fie în primul rând foarte bun ca preţ
  2. și în acelaşi timp să aibe procesor cât mai futureproof
  3. celelalte componente să fie în concordanță cu procesorul, sau să fie ușor de adăugat/actualizat

am căutat mult - pentru cineva constrâns la buget - unu să-l ţină (în mod ideal) până la pensie şi am găsit:

  • HP 250 G5 - Intel Core i5-6200U - 1 x 8GB DDR4 - 256GB SSD (M.2) - FullHD LED - 2199 RON
  • Lenovo B51-80 - Intel Core i5-6200U - 4GB DDR3 - 500GB+8GB SSHD - FullHD LED - 1860 RON
  • Lenovo B50-80 - Intel Core i3-5005U - 4GB DDR3 - 500GB+8GB SSHD - FullHD LED - 1349 RON

care sunt pe departe cele mai bune oferte online (conform căutării mele), dacă preţul este primul criteriu.

3 Likes

La HP daca ii mai adaugi mai incolo inca 8G de RAM devine mai mult decat capabil :slight_smile:

2 Likes

sau în alte cuvinte:
suficient de capabil pentru un Google Chrome :sweat_smile:

2 Likes

Daca sar la 32G de RAM - nu voi mai inchide tab-uri deloc, deja am 5 Chrome windows and Hydra knows how many tabs in them :laughing:

Mi se pare interesant LCD-ul la HP - SVA:

During 2014 Samsung started to label their PVA panels as SVA, although the definition is currently unknown. In fact these are probably the only remaining mass-produced PVA panels on the market.

In sfarsit un laptop de buget FARA TN in el! Praise the gods!

1 Like

Am căutat (și comandat) ieri seara pentru cineva un laptop cât mai compact posibil și am dat de următoarea ofertă imbatabilă, dacă ajută cuiva (nu-i spam și nu fac reclamă):

Lenovo 14’’ IdeaPad 330S IKB, FHD IPS, Intel® Core™ i5-8250U (6M Cache, up to 3.40 GHz), 8GB DDR4, 512GB SSD - 2298,99 RON

În special cei 512GB SSD și panelul IPS FHD sunt o totală raritate la această plajă de preț… cine caută acum ceva similar n-are cum greși… Din păcate doar azi mai e valabilă oferta.

Obs.: Dacă vă hotărâți cumva să cumpărați, nu uitați să ajutați forumul aplicând codul JIMJWUBB

1 Like

ssd de 512 GB
WOW !!!

In ultimul timp lenovo a scos destu de multe laptop-uri pt diferite game de pret :slight_smile:

Apropo, nu va lasati pacaliti de U de la procesor. Generatiile actuale impaca destul de bine performata si consumul scazut.

In mod ironic un ssd de 500 gb acum e la pretul unui ssd de 250gb. Iar memoria la fel a scazut la jumatate de pret.

Apropo de Dell, am văzut că astea nu au tasta Home separată, ci trebuie să apeşi Fn + altceva. Asta în mod automat îl exclude din lista mea…

Tasta FN se poate dezactiva din Bios. La un lenovo si eu m-am lovit de problema. Tasta F5 se apasa impreuna cu FN asa ca am dezactivat.

1 Like

Păi nu rezolvi nimic aşa. Din câte ţin minte, pe Dell tasta “home” este comună cu săgeată-stânga. Dezactivezi Fn pentru Home, pierzi funcţia “săgeată-stânga”. Uneori am impresia că designul tastaturilor e făcut de retardaţi…

Cat de des apesi tasta Home ? Nu e chiar asa rau sa apesi Fn + Home daca ai nevoie de Home.

Înseamnă că nu știi cum funcționează home/end/pageup/pagedown în lumea apple: face scroll la ecran, dar cursorul rămâne pe loc :smiley:

Cred că orice developer apasă “Home” de foarte multe ori pe zi. Şi de destul de multe ori Ctrl+Home, ceea ce ar deveni Fn + Ctrl + Home, idee destul de enervantă :slight_smile:

1 Like