Recomandare de certificat SSL

Salut.

Trebuie sa cumpar un certificat SSL pentru un magazin online.

Ce imi recomandati?

I usually go for Thawte

Am cumparat recent un RapidSSL de la Namecheap.

2 Likes

eu le iau de pe ssls.com
cel mai ieftin e 8$/an si n-am avut vreo problema pana acum

2 Likes

Namecheap daca prinzi promo.

ssls.com in general.

zicea cineva (nu am retinut cine) intr-un alt topic de cheapsslsecurity.com - pana acum par a fi cei mai ieftini. nu i-am testat deocamdata

La ce ar trebui să fii atent atunci când cumperi un certificat SSL? Prețul este singurul criteriu de alegere? (întreb la modul cel mai serios, că n-am avut niciodată tangențe cu zona asta)

1 Like

Multumesc tuturor pentru sugestii.

Am cumparat un RapidSSL de la Namecheap.

@iamntz, pretul e primul criteriu, dar ma intereseaza sa fie si de la un nume cunoscut. Ca si Romarg vinde SSL, dar nu stiu de ce, nu am curaj sa cumpar de la ei.

nu conteaza asa mult de la cine il cumperi, ci autoritatea emitenta. certificatele SSL nu sunt generate de fiecare firma(ROMARG, Namecheap, SSLs sau altele). Exista un numar redus de autoritati emitente(ex: Comodo, Twathe, RapidSSL) si restul firmelor vand certificate emise de acestia.

pentru iamntz, diferente exista la un nimel mai putin semnificativ, respectiv detaliile afisate de certificat in browser. Sunt certificate ce spun doar ce domeniu securizeaza. Sunt certificate ce afiseaza numele firmei/companiei pentru care s-a emis certificatul. Sunt cele EV(Extended validation) care ofera si mai multe detalii, si afiseaza bara verde in browser. SUnt diferente la fel minore privind seal-ul pe care il poti folosi. O imagine/widget ce spune ce certificat SSL ai instalat, cine l-a emis, cat e valabil.

Si la final mai sunt certificatele Wildcard, ce securizeaza toate subdomeniile unui domeniu.

Pe scurt asta aveam de spus.

3 Likes