Recomandare facultate pentru a beneficia de scutirea plății impozitului

Salutare,

Nu o sa scriu o gramada, pentru ca nimanui nu-i place sa citeasca texte lungi :slight_smile: .
Am 21 de ani, am terminat liceu de muzica ( nu stiu ce era in capul meu, dar pot spune ca acum am un extra pack de skills ), in acel liceu, matematica , fizica, chimia, etc, s-au scos din clasa a 10-a. Deci, prin urmare, problema mea este urmatoarea.

Dupa ce am terminat liceul, mi-am dat bacul, totul bine, dar dupa ce am dat la conservator, m-am decis ca nu asta vreau sa fac . Am fost foarte pasionat de Hardware, si ulterior de software. Ei bine, de la 20 ani, m-am pus pe invatat singur acasa, C++ Fundamentals, OOP, despre memorie, procesor, arhitecturi, JVM, Java, etc. Tot tacamul la un nivel bun, iar acum dupa 2 ani, lucrez de ceva timp ca si Junior Java Developer ( mai aveam baze, nu am inceput de la zero + Pasiune = Short Road) .

Problema mea este urmatoarea, incepe sa ma deranjeze acel 16% pe care statul il taxeaza . Si, as fi curios, sa aflu cea mai Scurta si Fara frecventa facultate, care poate elibera Licenta ( care se incadreaza pentru scutirea de 16% ) . Si unde se intra usor. Oricum, o sa-mi fie mult mai usor, avand in vedere ca acum sunt la un nivel destul peste cum as fi fost daca abia eram in anul 3 pe la vreo Informatica Economica, cel putin asa consider eu .

Am auzit in principiu de Informatica Economica la ASE, cum ca-mi permite sa nici nu ma duc, ( doar la examene and stuff ) si sa o si termin, si ca dureaza 3 ani . Este intr-adevar cea mai buna varianta ? Sau sunt si alte variante mai usoare mai flexibile.

Repet : Nu ma intereseaza acumulare de informatii, sau sa invat ca un student normal ceva din acea facultate, tot ce ma intereseaza e principiul de care cu totii stim. Short & Simple + Fara Frecventa care sa rezulte in Licenta :slight_smile:

Va multumesc pentru timpul acordat, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, sunt nou aici .
Multumesc inca odata .

Ends as usually : Tot am scris o gramada … Sorry . Thanks for your time .