Recomandare Laptop MAC

Salutare!

Doresc sa achizitionet un MAC ptr. dev:, s.h evident … va fi ptr. un proiect (ionic + angular => android & ios)

Ce imi recomndati? as dori un display de 15 si suficiente resurse hardwae ptr. a nu avea probleme cu suita de aplicatii, care urmeza sa le instalez.

Buget: max. 2000 Lei.
Multumiri anticipate

Este cam greu sa gasesti un mac la acel pret. Poate doar unui vechi la care ii pui ssd si mai multa memorie.

A doua varianta este sa mergi pe Macbook air. cu display de 13 inch. Este cel mai ieftin, in jur de 1000 de euro. Depinde de unde il cumperi.

Pe piata gasesti modelul din 2017 cu 256 gb ssd si cred ca are 8 gb ram

Mac… as in Apple Mac? La 2000 de lei? Iei unul din 2008-2009 la banii ăștia :slight_smile:

2 Likes

Da scuze, greseala da un Apple.

Am inteles, ca ma incadrez la ceva vechi de 10 ani, intrebarea este daca reusesc sa fac ceva cu el, nu am mai avut asa ceva … sunt PC user (din nastere) :slight_smile:

OK … priceput … mai adaugam la buget… si vedem

Mutumiri

1 Like

Am mai zis pe undeva, dar nu știu dacă pe forum sau în altă parte, dar ia în considerare următoarele chestii:

  • Apple dă update-uri vreo 5-7 ani pentru laptopuri;
  • Ca arhitectură procesor, placă video șamd, Apple este cu cel puțin jumătate de an - un an în urmă. Deci un laptop de 5 ani are, de fapt 6 ani;
  • Faci virtualizare? Docker, Vagrant? S-ar putea să ai nevoie de 16Gb RAM și procesor cât mai recent. Editezi doar cu Vi? Te descurci și cu ala din 2008 :slight_smile:
2 Likes

Ar trebui sa vezi care ar fi cerintele minimie pt acele programe, legate de versiunea de sistem de operare.

NU stiu ce versiune de macOS era in 2009.

MacOs -ul este destul de asemanator cu linux. Adica ai un terminal, vim etc

Posibil ca versiuni mai vechi ale programelor care vor fi folosite sa mearga

Offtopic
Mai exista ceva ce se cheama Hackintosh, adica sa pui macos pe un PC. Se gasesc ghiduri, dar eu unul nu am reusit cu versiunea mai noua. Am reusit in schimb cu o versiune de Snow Leopard(care este veche) si laptop-ul meu a fost vazut drept MAcbook pro

Dap, e oreacum derivat, linux pricepem si nu cred ca va fi o problema.

Cred ca un MacBook Air 13 cu 4 GB RAM DDR 3, 120 GB SSD ar fi suficient, ma incadrez in buget (varianta s.h)

Multumiri
ps: cred ca ar fi suficient, spre ex. un PC cu 4 GB DDR Ubuntu merge Eclipse-ul pe el fara probleme si Android Studio - i5 gen 6 + 4GB DDR3 + 256 SSD.

Cred ca ai putea sa il cumperi cu acea cantitate de ram, iar apoi sa mai adugi inca 4 gb. Ai un link cu laptop-ul ?

Nu am un link anume, am vizualizat mai multe pe olx…

Daca ai ai pot pune 4 GB Ram si sa-i schimb SSD-ul cu unul de 256 GB, e mai mult decat suficient…

Multumiri
ps: mai am varianta PC cu o virtualizare de MacOS…

1 Like

Dacă e Air, ești cam blocat pe hardware-ul cu care vine; toate componentele sunt lipite. Valabil și pentru mac-urile de după 2015-2016.

2 Likes

Hmmm. cam aiurea…

Pai o merge xcode pe 4 GB DDR 3 si Android Studio?

Nu stiu cum o fi varianta virtualizarii, pe un PC cu suficiente resurse…

Mai ‘sap’ sa vad ce si cum…

Multumiri!

Iti recomand Hackintosh, iar cu banii aia iti faci un calculator cu componente compatibile 100%, sau cauti laptopuri compatibile 100%. Iesi mult mai bine la capitolul performanta.

2 Likes

Am incercat eu sa fac unul. Mi-a reusit cu versiune veche. Nu am reusit cu versiune mai nou. Kernel panic si altele

1 Like

@zshare - Multimiri, interesanta idee, merita incercat cu siguranta iesi mult mai ieftin … idea e ca nu am nevoie de mobilitate ci sa-mi pot face proiectele.

Eu am lucrat web dev (backend si frontend) timp de 6 luni anul trecut, pe un Air 2015, ecran de 13". Asta temporar, pana ce am reusit sa imi iau un MacBookPro de 15 dintr-asta nou cu USB-C.
Pot spune ca am fost foarte placut surprinsa de autonomia “jucariei”, rar spre deloc a fost nevoie de incarcat peste zi. E usor si f mobil.
Ca si performanta nu am avut probleme cu 8 giga de ram si 256 ssd-ul.

Nu stiu cum se comporta la android studio sau alte elemente mai heavy, insa ce am facut eu cu el (server-side 90%) a fost perfect. L-as fi pastrat definitiv daca nu imi cauza probleme de compatibilitate la conferinte.

2 Likes

Ms. frumos de informatii tuturor, idee e ca am nevoie destul de urgen si trebuie sa ma decid.
Va trebui sa mai scot ceva banuti si sa iau ceva middle range suficient cat sa-mi duca cele 2 medii de dezvoltare…

Pentru dev pe mac eu as lua in considerare si mac mini. Depinde cata nevoie ai ca sa-l duci cu tine, etc.

Eu mi-am luat un MacBook Pro 13 pentru development, I-am facut upgraduri de-a lungul timpului (ram mai mult, ssd), problema lui principala e ca deja a ajuns sa nu mai primeasca upgrade la macOS. O sa instalez linux pe el si o sa-l degradez de la rangul de calculator pentru dezvoltare la laptop pentru excursii. L-am luat nou acum tspe ani, daca il iei second hand, problema o sa-ti apara mai repede.

Clar ca daca mai prind vreun proiect pe mac, o sa iau in considerare serios mac mini-ul.

2 Likes

De ce nu Hackintosh ? Majoritatea laptop-urilor cu procesor intel vor merge ok.

Eu folosesc la munca i5-7300U cu 16gb RAM si il rupe vscode intr-un proiect serios.

1 Like

Duude, ai gresit moneda! Sau ai uitat un zero? :thinking:
sau e “buget min” in loc de “buget max.”? :crystal_ball:

Cine n-ar vrea un Mac la 2000 Ron urgent? CINE? :crazy_face:

devforum.ro intrece emag.ro, afli cat face un Mac.

1 Like

De curiozitate, la ce-ti trebuie Android Studio daca programezi cu ionic+angular? :construction_worker_man: