Recomandare monitor/monitoare

Mac nu suporta daisy chain (MST), grija daca cineva se gandeste la asta. (exceptie daca e hub de Thunderbolt, dar e super scump)
Stand-ul nu stiu daca e mai bun ca unul generic care se monteaza pe masa de 200-300 lei de pe emag.

E oarecum ceva foarte enervant la Mac, din cate am citit nu suporta MST fiindca si-au facut propriul protocol pentru ceva Apple display ca sa duca 2K la un singur monitor pe 2x DVI de ala vechi si acum sunt blocati.

Am luat un stand de 2 monitoare de pe emag. Un brat de monitor tot l-am miscat si dupa cateva miscari (sub 50 ) la bratul pe care il misc a lesinat pistonul cu care il tine sus monitorul si … acum am o cutie sub montor ca sa tina distanta fara de birou. 200 ron dai…la mine cam 200 ron a facut.

la lg ergo bratul ala face totul. Eu avem deja un monitor 4k de lg si am avut noroc sa gasesc pe ebay doar bratul ergo, nu se compara cu celelalte brate.

Am luat asta acum ceva timp. Dacă nu e nevoie de mișcări multe (i.e. este pus doar pentru a elibera spațiu pe birou) este ce trebuie la un preț excelent.

Dacă ai nevoie de ajustări permanente: ergotron ftw. Am unul de vreo zece ani, a meritat fiecare euro (și au fost ceva…:slight_smile: )

1 Like

Guys, ma uitam si eu dupa un monitor si orice decent e peste 2-3000 lei. (inclus alea care erau la ~1200 lei)
S-a apucat toata lumea sa isi faca un upgrade la monitoare ?

Aveti ceva sugestii de monitoare pentru un laptop cu aceasta configuratie? Laptop Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL cu procesor Intel Core i7-1165G7 pana la 4.70 GHz, 15.6", Full HD, 16GB, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Free DOS, Mineral Grey - eMAG.ro

Cred ca ar fi ok ceva la 27’’ si 2K, nu as vrea sa sar la monitoare mai mari ca sunt incepator in tainele monitoarelor… cum imi dau seama daca laptopul va duce cu bine monitorul ales?

cred ca intrebarile de inceput sunt:

  • la ce il vei folosi? (jocuri, office, coding)
  • de la ce setup vii?

Il folosesc la coding, gaming nu fac deloc.
Vin de la https://www.emag.ro/monitor-gaming-led-tn-dell-23-6-full-hd-75hz-hdmi-freesync-1ms-negru-se2417hgx/pd/DGQQ88BBM/, un monitor pe care l-am luat de vreo 2 ani random in necunostinta de cauza:))

asus proart display 27

2 Likes

Ok, e bune de stiut ca nu ai nevoie de cel mai tare panel sau viteza de raspuns de 1ms sau ceva similar.

Cred ca o rezolutie QHD sau chiar 4k te-ar ajuta mult (la 4k e poate mai bine un 32” pt unii, eu lucrez pe 27” 4k si sunt ok). Daca vrei in viitor sa te extinzi la un setup dual iar e de luat in calcul.

Mai sus in thread gasesti multe sugestii foarte bune. Eu am mers pe LG ultima data, cu usb-c pt a si alimenta in acelasi timp. E foarte posibil sa ai nevoi diferite de ale mele (tot codare si office tasks fac si eu). Am eu un cui impotriva samsungurilor, iar dell-urile nu merg mereu oe device-uri apple la care le leg eu, de ex, insa sotul meu merge cu 2x dell-uri de 27 prin displayport de cativa ani si e foarte multumit.

1 Like

tool ptr. comparatie marimi fizice intre monitoare:

3 Likes

27 sau 32’ la 4K e sweet spot pe mac, daca nu vei lua mac atunci iti ajunge si 2K la 32’ pe Windows, dar e putin la limita daca ai ochi buni.

Mai bine zis pe Windows iti merge orice monitor cu USB-C/HDMI. Pe mac e distractie.

Buna!

Cineva are experienta cu Dell U2520D?
Monitor LED IPS Dell 25", WQHD, Display Port, USB-C, Negru, U2520D - eMAG.ro

Mersi!

Rezolutia de 2560x1440 e perfecta pentru un Mac, dar nu sunt sigur daca USB-C-ul e compatibil, vroiam si eu sa il iau dar Dell cu Apple nu e o combinatie sigura.

1 Like

Vreau sa iau doua monitoare U2520D.
Si ar mai trebui sa leg si cu - Apple MacBook Air (Procesor Apple M1 (12M Cache, up to 3.20 GHz), 13.3", Retina, 8GB, 512GB
Este o modalitate de a afla daca USB-C-ul este compatibil?

Ai grija ca din ce am auzit M1 si M2 simple (nu ultra/max) au limita la un monitor extern.

Cum sa fie perfecta la 25’’ cand Macbooks de 13.3’’ au rezolutie 2560x1600…

Ai vreo rezoluție perfectă și pentru Windows? Poate stau cu rezoluția greșită pe monitor și nici nu știu…

la windows e diferit. n-ai nevoie de o rezolutie speciala ca sa se vada bine.