Recomandare Monitor p-u programare/design

Buna,
Mi-am procurat un Dell U2520D si am observat ca partea stanga a ecranului este un pic mai calda decat partea dreapta. Cunoaste cineva daca asta este o chestie standarda la monitoarele 2k sau este un defect din fabrica?

Caldă … cum? Monitorul - ca hardware - este mai cald? Sau culorile sunt mai calde?

Dacă este hardware-ul mai cald, atunci este oarecum normal; electronica nu este uniformă => consumul nu este uniform => disiparea căldurii nu este uniformă.

Acum depinde și cât de mai cald este…

Scuze, nu am menționat ca culorile sunt mai calde.
Partea dreapta 10-15 cm este un pic mai galbena decat in partea dreapta a monitorului.

Dai retur si ia altul.

1 Like

L-am returnat azi. Ms pentru răspuns.

Am returnat atunci monitorul Dell U2520D si vineri am primit alt exemplar. Am identificat aceeasi problema: partea stanga a monitorului are culorile mai calde in comparatie cu partea dreapta. Aceasta problema se observa dupa 5-10 minute stat in fata monitorului. Posibil este o problema ce tine de model, nu de exemplar. L-am returnat imediat inapoi. Nu m-am gandit niciodata ca o sa am asa aventuri cu procurarea unui monitor. Deja al 3-lea monitor returnat de la DELL.

Am decis sa aleg un monitor produs de o alta companie. Ieri toata ziua am cautat ceva potrivit pentru mine si care sa nu depaseasca 650$. Am hotarat sa citesc reviews, orice model are probleme, nu exista pur si simplu un monitor care sa nu aiba probleme(poate asteptarile mele sunt de nivel fantastic:) ).

Am inteles ca nu trebuie sa ma axez doar pe reviews si sa ma concentrez pe specificatiile monitorului + video pe youtube ca sa inteleg daca este un monitor pe placul meu. Am ales compania LG, modelele 27UL650-W sau 27UL850-W. Diferenta dintre ele este ca 27UL850-W are USB-C si difuzoare + e un pic mai compact. USB-c este mai mult pentru macbook, ceea ce eu nu am la moment, folosesc laptop Asus VivoBook.

  • Voi dupa ce criterii alegeti un monitor bun, la ce trebuie sa atrag atentia?
  • Daca cunoasteti, care companii stiu sa produca monitoare de calitate?
  • Ce monitor folositi sau recomandati?

Sau de orientarea privitorului fata de monitor?

E destul de curios sa obtii acelasi rezultat la doua monitoare consecutive, in aceeasi zona.

Ma uit la specificatii, tin cont de ce am eu nevoie si arunc cu banul :slight_smile:

Dell e vestita pentru monitoare bune, dar si eu am avut un monitor IPS Dell cu o pata in partea din stanga jos. Mica si observabila cu greu, dar exista. Am avut un HP care era bunicel la vremea lui. Cred ca depinde mai mult de model/costuri decat de fabricant.

Eu folosesc un Philips de 43’', e ok, din punctul meu de vedere. Philips New 43-inch 4K Monitor Claims World’s First ‘HDR 1000’ Moniker (slrlounge.com)
De recomandat, il recomand pe asta:

Serios, daca mi se strica cumva asta pe care-l folosesc, ceva in genul asta imi iau.

1 Like

Nu este aceeasi zona, a 2-a oara am fost sa-l ridic din magazin, acolo l-am testat si am observat aceeasi problema. Vanzatorii au vazut si ei problema.

Monitorul recomandat de tine este super-fine, doar ca depaseste bugetul meu + ca nu am loc pe masa de lucru )

Deci la reviews nu prea te uiti?

Si la reviews, normal. Mi-a fost lene sa scriu :slight_smile:

1 Like

Eu am ales Philips 258B acum cativa ani, scriu doar cod, nu fac design. E extraordinar pt mine, m-a atras rezolutia 2560x1440 si usb-c, pt a putea alimenta laptopul avand un cablu in minus pe birou. Nu am avut probleme de diferenta a culorilor in functie de unghi/pozitie.

1 Like

Sau poti sa incerci de la hp.

Am la birou monitor de la hp. Vine si cu usb type c si poti sa il folosesti ca sa iti incarci si laptop-ul. Nu stiu exact ce model ca l-au adus in rimpul carantieni, dar seamana cu cel din link-ul de la emag.

Acum folosesc unul mai vechi, tot de la hp cu panou ips si se vede excelent. Mai am si un Dell pe care l-am luat de pe forum plus un LG de 25, toate avand panou ips.

Iti recomand:

https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/27gl850-b-27-inch-1ms-negru-freesync-144-hz/

sau

https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/gaming-s2721dgf-27-inch-2k-1ms-165hz-freesync-premium-pro-g-sync-compatible/

Când mi-am luat primul Dell (2007-08), citisem o grămadă de reviews în care spuneau utilizatorii că aveau fix problema asta: un colț de monitor are o … înclinație spre o anumită culoare (roz/galben dacă-mi aduc aminte bine).

Sunt destul de suprins să văd că după mai bine de zece ani încă mai există problema asta :confused:

1 Like

Imi place acest model, l-as procura doar ca deja este vechi. Dar m-am hotarat sa vad ce monitoare au Philips si am gasit acest monitor Philips 279C9. Reviews/video nu prea sunt, foarte straniu…poate din cauza ca este nou.

Daca scrii pe google “monitor warm colors on left side”, si dai la images, o sa vezi ca majoritatea pozelor sunt monitoare DELL.

Saptamana trecuta listam pe facebook si am vazut la cineva o poza langa un laptop DELL, ce sa crezi, la acel laptop am vazut ca o parte are culorile mai calde decat cea lalta parte. Credeam ca inebunesc ))

Foarte straniu ca asa o companie ca DELL nu recunosc ca este o problema, de la support tehnic au spus ca monitorul returnat de mine nu are defecte.

Rezolutie 4k pentru 27 inch, prea mult. O sa-ti faca scaling. Pentru 27 inch iei 2k.

1 Like

2k pe 25 nu prea erau clare font-urile, dar pe 27 nici nu vreau sa ma gandesc. Pentru mine e ok sa fie scale, adica sa am mult spatiu liber.

Rezolutia 2k este nativa pentru 27 inch.
Daca faci scale ai mai putin spatiu sau egal, nu mai mult. :troll:

image

Bafta !

Multumesc.
Acest monitor recomandat de tine https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/27gl850-b-27-inch-1ms-negru-freesync-144-hz/, il folosesti exclusive in gaming? sau l-ai procurat pentru programming + video, chrome…etc. ?
Eu am nevoie pentru programming si web design. Ma gandesc daca un monitor destinat pentru gaming e doar un element de marketing sau va fi bun si pentru ceea ce-mi trebuie?

Eu n-am luat monitorul pentru gaming, ci programare si web design ca si tine. Gaming-ul ala din nume face referire la rata de refresh mare si timpul de raspuns mic. Sincer eu nu mi-as mai cumpara niciodata monitor sub 144 Hz. Dell-ul de 165 Hz recomandat de mine are exact acelasi panou LG, doar ca are overclock facut din fabrica.

Referitor la ce ai patit tu cu monitoarele comandate si returnate ulterior. La panourile IPS este o loterie din cauza faptului ca tehnologia de producere este foarte ieftina. Atat de ieftina incat lor le convine mai mult ca tu sa faci retur, decat sa imbunatateasca quality controlul.

Potrivit statisticilor, panourile LG au cele mai putine probleme, dar nu este exclus sa prinzi unul cu glow suparator. Asa ca daca vrei un panou IPS, cumperi si returnezi pana gasesti ceva ok. Eu am avut noroc sa prind unul chiar foarte bun din prima.

1 Like