Recomandare monitor

Salut,

In urmatoarele zile doresc sa achizitionez un monitor de 27’’ 4k . Bugetul este de maxim 2500 de lei, m-as bucura daca as gasi ceva si mai ieftin.

Va functiona in jur de 10 - 12 ore pe zi, 90% pt programare, 10% vizionare video (youtube, cursuri online, netflix etc.).

Monitorul nu va fi folosit absolut deloc pentru jocuri.

Sunt destul de multe modele pe piata si nu prea pot sa ma decid asupra unui model.
As aprecia cateva recomandari din partea voastra, de preferabil si cu argumente de ce ati ales acest model.

Momentan mi-au atras atentia aceste 2 modele:
https://www.emag.ro/monitor-ips-led-dell-ultrasharp-27-4k-uhd-hdmi-display-port-minidisplay-port-negru-u2718q/pd/DGZVGKBBM/

https://www.emag.ro/monitor-led-ips-lg-27-4k-uhd-display-port-freesync-negru-27ul650-w/pd/DNHFB5BBM/

Amandoua au pareri pro si contra si nu ma prea pot decide. Poate este cineva pe forum si are unul dintre modele?

Multumesc,
Claudiu

1 Like

Lasa IPSul daca nu bagi cine stie ce chestii cu imagini. Pentru programare nu e neaparat ideal.

Cu un mic efort suplimentar il iei pe asta: https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/philips/436m6vbpab-4251-inch-4k-4-ms-black/

4K HDR VA. 42.5 inch!

Este mult prea mare un monitor de 42" pentru setup-ul meu.

Nu exista asa ceva :slight_smile:

La inceput pare mare, dar dupa ceva vreme te obisnuiesti si te intrebi cum naiba de puteai lucra cu chestiile alea minuscule inainte.

1 Like

LG si Dell produce monitoare bune, VA nu este asa bun fiindca are ghosting pronuntat la multe modele. (se observa cand faci scroll)

Eu as merge pe LG, Dell are probleme cu Mac-urile.

Am cautat multe saptamani un monitor de 27 inch 1440p (pentru mine e suficient PPI-ul la 27 inch). IPS-ul peste tot e recomandat pentru programare. De ce zici ca VA-ul este mai bun? Sunt curios pentru o opinie contrara.

La mine a fost mai complicat ca voiam ceva mai mult de 60Hz. Singurul atu al VA-ului e rata de contrast mult mai ridicata si din ce am vazut e mai mult destinat continutului multimedia si jocuri, dar citisem ca VA-ul nu atat de bun pentru text clarity - iar asta conteaza cel mai mult in programare, nu? Ca doar te zgaiesti la ecran toata ziua.

De ce? Nu-ți place să vezi aceleași culori indiferent de unghiul de vizualizare? :)) Comparat cu TN, evident. Dacă vorbim de VA vs. IPS „pentru programare”, atunci vorbim doar de dragul de a ne contrazice, nu e nicio diferență.

De ce ar fi recomandat IPS-ul pentru programare? Vrei acuratete mai mare la culori la litere, sau cum?

In programare lucrezi mult cu text. Fie ai o tema dark, fie ai un fundal alb si textul negru… negrul la VA e mai bun decat la IPS. Contrastul un punct forte la VA.

Dupa mai multe laptop-uri cu ecran TN, never again.

In functie de cum misti ecranul fundalul negru pe TN trece prin o gramada de nuante de gri iar textul se vede in diferite nuante de sus pana in josul ferestrei.

E obositor si inconparabil cu un IPS. Pe laptop-uri nu am vazut multe ecrane VA, da aia zic de IPS.

La desktop lucrez pe un monitor VA la 144 de hertzi si e excelent.

Problema e rezolutia. Lucrez la 1440p ceea ce face textul foarte mic. Initial l-am luat ca pe un castig, dar e foarte obositor sa-ti mijesti ochii ore in sir asa ca am marit font-ul si vad tot atat ca la un ecran 1080p. Dar nu ma mai doare capul.

Singura problema ramasa e ca unele butoane au devenit mai mici si a trebuit sa micsorez sensibilitatea la mouse sa nu le tot ratez cand am repede ceva de facut.

Una peste alta programarea e ca Starcraft. Pot sa o faci cu mouse-ul, dar la nivel profesionist trebuie sa lucrezi cu scurtaturile de la tastatura.

Folosesc numai Dell Ultrasharp pentru programare si le consider exceptionale. Avantajul la IPS e ca se vede din toate unghiurile ceea ce conteaza mult la pivotabile.

Nu-ti lua 4k la 27" ! Pur si simplu nu se poate programa pe el. Fie 40" fie 2k si ai sa fii super multumit. Altfel va trebui sa il treci in font-size 150% si se duce naibi claritatea literelor.

Nici eu nu recomand 4k. Acum as fi preferat sa am 144hz 1080p in loc de 4k

Pe mac e obligatoriu sa ai 4K altfel fonturile se vad foarte aiurea in comparatie cu ecranul de pe laptop. Pe windows e de ajuns 2560x1440.

Pentru monitoarele 2k pentru a putea lucra decent pe ele, sa nu se vada textele prea mici, este necesar sa se seteze scale din windows?

Eu folosesc un monitor 27" cu rezolutie 2560x1440. Personal mi se pare ca textul nu necesita scalare si se vede super ok. Am trecut de la un monitor de 24" FullHD.
Mie mi se pare perfecta densitatea de pixeli la rezolutia asta (108 PPI). Personal nu suport nimic sub 90 PPI, si stiu ca sunt destule monitoare 27" FullHD, dar nu sunt potrivite pentru productivitate, doar pentru multimedia (opinia mea), avand ~81 PPI.

Poti sa imi spui te rog daca textul se vede mai mic sau mai mare fata de cum se vedea pe monitorul full HD de 24"? Merci

Din experienta personala iti recomand sa cumperi 4k. Eu am lucrat mai multi ani pe un imac de 27 cu 5k. Iar de cateva luni am luat un macbook pro si am avut nevoie de un monitor, prima data am dat comanda la un Dell Ultrasharp IPS de 27 cu rezolutie 2k dupa ce citind mai multe forumuri au zis oamenii ca nu merita sa cumperi 4k ca nu se vede mare diferenta, dupa ce a ajuns monitorul am inceut sa lucrez pe el iar dupa cateva ore ma durea capul, l-am returnat imediat. A doua varianta a fost un LG 27UL600-W pe care il folosesc si acum si sunt foarte multumit.

1 Like

Merci mult de raspuns. Vad ca modelul monitorului folosit de tine este identic cu modelul de la LG care mi-a atras si mie atentia. Ca sa poti lucra pe el decent, la ce valoare ai setat sa faca scale din sistemul de operare?

Da, este aproape la fel, numai ca modelul de 650 poate fi ajustat si vertical. Folosesc la rezolutia de 2560x1440.

Multumesc mult tuturor pentru pareri. Pana la urma am comandat modelul acesta

Sper sa fi facut alegerea buna.

O sa revin cu impresii dupa ce il primesc.

1 Like