Recomandare mouse si ce mouse folositi

Ca om cu mânuțe, nu mâini, te pot contrazice. E adevărat, mă uit exclusiv la vârfurile de gamă, dar 80% din ce se vinde este prea mare pentru mâna mea. MX Master-ul trebuie să-l țin cu ambele mâini… :))))

sa ne intelegem, nici eu n-am lopeti, dar sunt putini mousi pe care imi pot rezema si palma, nu doar degetele.

Magic mouse anyone? După integrarea touch-pad-ului în suprafață de scroll, nu mă mai pot intoarce la rotita de scroll

1 Like

Eu l-am folosit încercat pentru câteva minute. Mi se pare un cât se poate de anti-ergonomic. :slight_smile:

În plus, pe Windows suportul este… uhm… să zicem modest.

Și aparent nu doar eu cred asta :smiley:

1 Like

si eu mesteresc pe magic mouse exclusiv de f multi ani, tot din cauza gesturilor nu am putut reveni la un mouse classic, in ciuda incercarilor repetate (3x attempts)
ma gandeam sa trec la trackpad extern tot apple (negru, acum ca se poate), astept sa vina un moment potrivit sa ma cadorisesc

2 Likes

hmmm…
am incercat unul aucm ctiva ani. Dupa cum a zis si @iamntz nu mi s-a parut cel mai ergonomic si nu m-a dat pe spate. :slightly_smiling_face:
Mi se pare si destul de scump


putin offtopic :joy:

2 Likes

Sa inteleg ca lumea foloseste mai mult tastatura pe aici. :grimacing:
Eu folosesc un Logitech G600.

Si da, utilizez toate cele 12 butoane de pe lateral. O data ce iti intra in muscle memory, e greu sa treci la un mouse cu mai putine butoane.

Razer Deathadder Elite acasa. Initial mi s-a parut un pic prea mare pentru mana mea dar m-am obisnuit usor usor cu el + un mousepad A4Tech X7.
Iar la munca un A+ Office (??? asta scrie pe eticheta de pe el).

1 Like

Acasă am un Logitech G503 de vreo 3 ani iar la birou un Magic Trackpad de 2 ani aproape (stress shopping :smiley: ). Mă împac foarte bine cu amândouă, dar Trackpad-ul e cireasea de pe tort. E wireless dar poate fi folosit cât se încarcă (spre deosebire de mouse) și e simplu dar eficient datorită gesturilor.

2 Likes

de vreo 4 ani acest model si sunt super multumit

1 Like

Eu lucrez mai mult de acasa si am un kit de keyboard+mouse foarte ieftin de la Microsoft, cred care m-a costat 60 de RON. Prefer sa le schimb des decat sa dau sute de RON si sa nu o schimb cu anii.

Nu m-am putut acomoda cu noua rotita de scroll de la logitech, asa ca momentan folosesc:

  • Microsoft Mobile 3500 pentru deplasari (uneori poate fi gasit sub 70 lei)
  • SteelSeries Rival 300 acasa si la birou

Ambele modele sunt suficient de precise pentru lucru si (ocazional) jocuri.

Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0
Microsoft Mobile 1850 & 3500

Best mouse ever, Dell UN733 bluetooth, sunt la al 4-lea:

In final si dupa vreo 2 ani, am luat un Logitech G403
Vine si cu greutati. Eu le-am pus pe toate.
Are vreo 4 nivele de dpi, doua butoane laterale pe care le folosesc pe post de back si forward, in specila pt browser. Rotița de scroll este destul de precisa.

Eu pe copy-paste. N-ai idee cat cod au scris :slight_smile:

1 Like

Mai mult decat tine, nu? :troll:

Trust GXT 144 - mouse vertical. (~150 RON)
O alternativa mai ieftina la celebrul Logitech MX (care costa 400+ Ron)

A facut minuni ptr. RSI-ul care imi chinuia incheietura mainii drepte.
PS: intr-o perioada am reusit sa joc si CS:GO cu el :stuck_out_tongue: (e ciudat prima data dar te inveti).

G502 si G602 de la logitech

Logitech M170.