Recomandare tool chestionare/survey programabil

image

Am un device, Android, unde rulez o aplicatie proprie ce ruleaza continut video. Doresc sa integrez un survey/quiz, un set de intrebari interconectate. Raspunsurile acestor intrebari vor fi colectate intro baza de date pentru o analizate ulterioara.

Pana acum simplu, sunt zeci de tool-uri ce imi pot satisface nevoia: survey moneky, survey sparrow, typeform. Pot afisa un chestionar generat cu acest tool intr-un iframe in aplicatia mea Android.

Partea grea este ca la fiecare raspuns al unei intrebari eu vreau sa atasez niste meta-informatii, colectate cu senzori externi ai device-ului. Deci quiz-ul ar fi afisat/controlat nativ de aplicatie cat sa pot reactiona la niste event-uri. In final eu sa trimit un JSON ceva colectorului.

Ati lucrat cu astfel de tool-uri?

Nu poti face asta separat, pentru fiecare utilizator in parte, si sa le unesti pe urma pe baza unui user_id + question_id? Ar trebui insa sa obtii permisiunea utilizatorului pentru a folosi toate datele respective.

Nu stiu daca pot face asta in post-procesare.
Ideal pentru mine ar fi un eveniment dupa fiecare raspuns oferit.

onClientAnsweredQuestion(question, answer):
   # aici editez anwser si adaug niste meta-info
   # in acest moment inregistrez in raspuns rezultatul interogarii unor senzori

Metainformatiile sunt despre mediul ambiant si internele aparatului, nu il privesc pe cel chestionat deci nu am de ce sa ii cer accordul.

Pana acum am gasit asta

Mi-ar permite sa POST-ez tot chestionarul fara sa depind de UI-ul si flow-ul lor.

P.s. doamne cat sunt de scumpe tool-urile acestea :smiley: