Recomandare VPS

Bună ziua,
Aș dori și eu o recomandare pentru un VPS bun și la preț acceptabil.
Pe el voi urca câteva site-uri:

  • site-uri prezentare
  • 2-3 bloguri.

Aștept părerea voastră!

ce inseamna bun si pret acceptabil?

Să duca 3-4 site-uri de prezentare realizate in wordpress și 2-3 blog-uri.
Ca preț 20-30 euro.

20-30€ pe… lună? An?

Dacă sunt site-uri de prezentare și/sau WP-uri cu trafic modest (sub 5k/zi) îți recomand mai degrabă un shared, gen MX Host. Dacă vrei musai VPS:

+1 pt IntoVPS si Digital Ocean. As mai adauga si Hetzner.

DO e foarte ok, stabil, interfata faina, decent ca pret. Dezavantajul e ca e tot timpul scanat si daca nu esti bine protejat, te expui.

Eu am o masina dedicata la 27 de euro lunar. Are 8 nuclee (Intel(R) Xeon(R) CPU E31230 @ 3.20GHz), 16 GB de RAM si 4 TB de spatiu pe HDD, nu SSD. Conexiune de 1 gbps limitata la 100 TB de trafic lunar.

Eu lucrez cu Romarg.

+1 pt DO
il folosesc de vreo 3 ani si nu am avut nicio problema.
Ar mai fi si Vultr

Eu lucrez cu srv.ro de vreun miliard de ani, cred că a fost un singur incident major, cu nişte dorei care au retezat nişte fibre. Sunt suficient de mulţumit de serviciile lor încât să le fac reclamă deşănţată de câte ori am ocazia :slight_smile:

srv

https://www.srv.ro/vps.html

Eu lucrez cu cei de la Hosterion.

1 Like

Recomand Hetzner.

NORMAL LINK: https://www.hetzner.com/
REFERRAL LINK: Hetzner Cloud (primesti €20 ca sa incerci serviciile)

Si eu tot Hetzner recomand

Folosesc Digital Ocean din 2014 fara probleme majore. Suportul e OK, raspund (mai corect zis raspundeau, ca nu le-am mai scris de vreo 2 ani) in timp util si inteleg destul de bine problema.

Vrei cloud cu NVMe + SSD => dedicatserver.ro

test

1 Like

www.ssdnodes.com sunt foarte ieftini aproape ca nu iti vine sa crezi, si operativi

F ieftini, într-adevăr, dar n-am auzit de ei pînă acum…

as mai adauga: contabo.com ii folosesc de aproape un an si sunt ok, interfata cam primitiva dar nu am avut nevoie de mai mult.