Recomandari de jocuri de tip puzzle-uri logice?

Salutare! Ma gandesc ca printre voi se numara si pasionati de jocuri tip puzzle-uri logice. Asadar, m-ati putea ajuta cu niste recomandari, fie pentru desktop (Windows), fie pentru smartphone (Android)? Nu ma intereseza grafica.

Un numar de maxim 5 jocuri cred ca ar fi cam de indeajuns. M-as bucura daca le-ati putea selecta pe cele care v-au dat cel mai mult de furca.

Ce nu caut sunt jocuri precum (desi imi plac si aceste jocuri):

  • Sudoku
  • Sokoban
  • Minesweeper

Ce caut sunt jocuri precum:

Jocuri pe care nu le-am jucat, dar care am inteles ca sunt dificile:

Peste Robot Odyssey am dat pentru prima data pe pagina lui Jeff Atwood (cofondatorul Stack Overflow si Stack Exchange), respectiv aici. Daca nu ma insel, am citit / vazut undeva ca unele firme foloesc Robot Odyssey pentru interviuri pentru postul de programator, cred ca in SUA.


Pentru ca tot suntem la rubrica jocuri, m-am gandit sa va aduc niste informatii care mi s-au parut intersante cand am aflat de ele, cum au oarecum legatura cu programarea / programatorii:

  • pentru cei care isi mai amintesc de RollerCoaster Tycoon, jocul a fost scris 99% in Assembly, de catre Chris Sawyer, de unul singur, potrivit acestei sectiuni din Wikipedia.
  • disputa dintre Notch (creatorul Minecraft) si Team Avolition, in privinta pirateriei, sumarizata in acest scurt documentar, care desi era hotarat sa fie rezolvata in instanta, a ajuns sa fie rezolvata printr-un meci de Quake 3 Arena. Prima parte a meciului aici.
  • Aparitia jocului de strategie Hostile Encounter, creat de catre Bogdan Ontanu si echipa sa, inspirat din Starcraft 1 (apropo, este gratuit), scris in Assembly, ce poate fi descarcat de aici.

PS:
Referitor la rezolvarea disputei printr-un joc, sugerez ca pentru confilictele viitoare de pe forum, care nu par sa aiba o finalitate, sa fie rezolvate in aceeasi maniera. Unde jucatorii vorbesc la microfon, dar nu ca mieii, adica nu cu “Stimatele, prea distinsul meu cumatru”, ci mai natural :stuck_out_tongue: Cu rugamintea sa-i putem vedea si noi cum joaca, fie in direct, fie printr-o inregistrare. :grin:

3 Likes

Le am pe lista „de jucat cândva” cam de când au fost lansate :smiley:

3 Likes

Ce-mi plac cum arata primele 2 jocuri. O sa le incerc si eu candva, poate chiar curand :stuck_out_tongue:

Chiar azi am jucat Monument Valley, e foarte fain, deci clar o sa-l incerc si pe cel de-al doilea.

Ultimul joc e mai mult indemanare decat gandire, deci nu e chiar ceea ce cautam.

Sau… :rofl:

Trial by combat (also wager of battle , trial by battle or judicial duel ) was a method of Germanic law to settle accusations in the absence of witnesses or a confession in which two parties in dispute fought in single combat;

Zork. Vespers. (text based)
image

Pe asta l-am jucat mult in net-cafe-uri. :smiley: (Inainte sa ma intorc dintr-o permisie, intr-o dimineata prea frumoasa ptr. a fi petrecuta intr-o unitate militara)

Aici sunt mai multe escape-room games dar nu le-am jucat pe restul.

Conway’s game of life. Un puzzle game filozofic, despre sensul vietii si evolutie.

Seria Sherlock Holmes (eu am jucat unul acum multi ani, nu mai stiu care).

The last express, create de Jordan Mechner, creatorul Karateka si Prince of persia.

Si daca tot vorbim de prince of persia…mie personal Prince of Persia seria The sands of Time (astea mai recente, disponibile pe PS si PC) mi s-au parut ca au avut un aspect masiv de puzzle.

Daca tot am intrat in ciorba asta, de nu seria Thief? Stealth si puzzle combined.

Sapand si mai adanc, seria Commandos are elemente de puzzle (combat based sa zicem) (daca-ti place sa te joci cu mercenari atunci Jagged Alliance o sa-ti dea lumea peste cap :smiley: )

Hmm, Return of the Obradin ar mai fi dar personal nu l-am jucat (a castigat niste premii ).

Si de ce nu, Plumbers don’t wear ties? Iti las review-ul de la AVGN - cu siguranta te va convinge :grinning:

3 Likes

Revin maine cu un raspuns, pentru ca s-a facut tarziu :stuck_out_tongue:

Quantum Conondrum
Portal 1, 2
World of Goo
Super Meatboy e mai mult puzzle de îndemânare

Dacă aveți VR I expect you to die și I expect you to die 2. Half-Life: Alyx e plin de puzzle-uri grele și bune.

Sunt geniale. Mai sunt ceva puzzle-uri 4D și cu lume neeuclideana. (Lumea e mult mai mare sau mică in functie de direcția în care te duci)

E un joc cu forme ascunse în funcție de perspectivă și trebuie să le găsești (cred că ești un robot), dar nu îmi vine în minte numele.

Apoi desigur Factorio cu moduri e categoric cel mai tare joc posibil, dacă nu îl joci pe peaceful e puzzle. După e Don’t starve together, care e mult mai puzzle decât pare.

Ceva legat de război e This war of mine, un fel de survival puzzle.

1 Like

Atunci aici e de mers :laughing: Oamenii aia au prea mare incredere in plasele alea :smiling_face_with_tear: Probablil sunt aceeasi oameni care stau pe marginea drumului la raliurile de masini.

Sau ca aici, pe echipe. Cred ca era ceva disputa intre spatiu si tab. Poate ar trebui sa mergem si noi cu o echipa, sa-i luminam ca exista caracteristica de conversie din tab in spatii :))

Hmm, cred ca am jucat Zork la un moment dat, sau unul asemanator, dar nu am avut rabdarea sa avansez prea mult.

Escape rooms, o sa arunc o privire si peste ele. Iar MOTAS vad ca are doar 20 de nivele.

Tin minte ca am vazut videoul asta unde creatorul, John Conway, vorbea despre joc intr-un scurt interviu.

Aaa, Sherlock Holmes, dintotdeauna mi-au placut serialele / filmele, dar n-am apucat sa joc niciodata jocurile. O sa le incerc pe viitor. Ca tot a venit vorba de detectivi, mai exista jocul Agatha Christie - Hercule Poirot: The First Cases, pe care l-am descoperit intocmai acum, incat era un alt serial pe care-l urmaream.

Hmm, The last express pare ca aduce mult cu Sherlock Holmes, dupa grafica.

Ah, trebuia sa adaug ca nu caut jocuri in care predomina actiunea, incat Prince of Persia - The sands of Time, Thief 1 si Commandos, din ce am vazut, cad in aceasta categorie. Desi, sa nu ma intelegi gresit, imi plac si acele jocuri. Ce incerc este sa gasesc cele in care predomina rezolvarea puzzle-urilor, dar care au si putina actiune.

Pentru ca ai mentionat de Thief 1, am vazut videoul acesta, ce este un mini-documentar despre cum creatorul a depasit unele probleme critice in Thief. Videoul face parte din lista War Stories, creata de catre Ars Technica, care are in vizor creatorii de jocuri, jocuri cu renume, care au depasit probleme tehnice critice in cariera lor. Intreaga lista mi-a placut, desi nu sunt creator de jocuri, precum esti tu.

Cu ocazia asta tin sa te felicit pentru jocurile pe care le-ai facut! :slight_smile:

Return of the Obradin are grafica foarte faina, si vad ca tot ei au facut Papers, Please. Clar o sa-l joc!

Pentru oameni de cultura, acum inteleg :sunglasses:

1 Like

Am jucat un pic Stray si are uneori unele elemente de puzzle.

2 Likes

Chiar am auzit de Quantum Conondrum zilele trecute, dar pana acum nu m-am uitat sa vad cum e. Cred ca pe el o sa-l joc urmatorul.
Pe Portal si World of Go le-am jucat, desi de la World of Go am luat o pauza.

Super Meatboy nu intra in categorie, dar imi place cum arata. Cu atata sange parca esti in Doom :))

Din pacate n-am VR. I expect you to die pare sa fie ce trebuie, mai putin Alyx, desi poate n-am surprins bine sectiunea cu puzzle-uri din gameplay pentru Alyx. Am cautat pe net, si am gasit ca poti face Alyx non VR in acest fel.

Daca-ti aduci aminte, posteaza-le numele, te rog. Lume neeuclidiana are si Antichamber si e pe departe jocul preferat cand vine vorba de puzzle-uri logice.

Hmm, de Factorio stiu din trecut, dar nu mi-a lasat niciodata sentimentul ca ar fi puzzle, desi, n-am stiut de modurile de care ai spus.

Factorio e pentru mine ca WoW, adica le-as juca, dar stiindu-ma cat de distrus sunt, ar insemna sa stau mai mult decat e nevoie ca sa le studiez. Cel putin asa sunt cu Starcraft 1, am ajuns in asa hal incat sa citesc sau sa incerc sa citesc codul, pentru a vedea in profunzime cum functioneaza.

Poate e o supriza pentru tine, dar unul dintre cei 2 fondatori Factorio, respectiv Michal Kovařík, este primul care a facut reverse engineering la Starcraft 1, iar de la el a ajuns sa se nasca bwapi, care a dat nastere la [SSCAIT] Student StarCraft AI Tournament & Ladder (sscaitournament.com). Competitie in care stiu ca Samsung (Coreea de Sud) a adus propriul bot (cum coreenii de sud sunt cei mai buni din lume la SC1) . Daca nu ma insel, cred ca am citit la un moment dat ca Universitatea Politehnica Timisoara facuse si ea un bot cu bwapi.

Pentru cei interesati sa afle cum a decurs partea cu reverse engineering pentru SC 1 si cum a ajuns ca Factorio sa aibe succes, va recomand acest video.

La fel, pentru cei interesati ca sa-si promoveze jocul / programul, va recomand partea aceasta a videoului de mai sus, in care vorbeste ce strategie a folosit. Incepe sa vorbeasca de strategie mai exact de la ora 1:30, dar am ales un timp mai devreme pentru a face o introducere. Mi s-a parut foarte inteligenta strategia, si, sincer, am de gand sa o folosesc pe viitor, daca o sa ma indrept intr-o directie similara. @scheffgames iti recomand acea sectiune!

Pentru ca tot suntem la Factrio, ai stiut de asta?
Raycasting engine in Factorio 1.1 (unmodded) - doom UI - Facto-RayO v2.1 - YouTube

Don’t starve together e fain. This war of mine, nu prea imi pare sa intre in categorie, dar imi place cum arata.

1 Like

Hmm, o sa vad. Jocul asta mi-a amintit de Little Nightmares, care mi-a amintit de Limbo. Ambele puzzle-uri logice.

Editare:
Din ce am vazut, pare sa aiba putine puzzle-uri la prima vedere.

Humans fall flat
Unravel
Unravel 2

1 Like

Slay The Spire - probability based roguelike deckbuilding

Am uitat total de It Takes Two dacă ai cu cine juca. Cel mai fain e pe Xbox/PS cu două controllere să vezi ce face celălalt. Puzzle-urile sunt superbe.

E un joc incredibil de bine făcut, chiar wow și se joacă doar în doi.

Nu e puzzle logic, e joc de echipă și îndemânare, puzzle-urile sunt relativ simple dar nu le poți face singur și asta obligă la colaborare.

1 Like

Cu siguranță nu e ca Portal 2, dar ocazional iti testează intuiția.

1 Like