Recomandări laptop office

Așa cum zice titlul, ma interesează un laptop entry level pentru muncă de secretariat, gen contabilitate primară, emails etc.

Prefer ceva ieftin, rapid pentru activitățile de mai sus, dar să reziste 10 ani.

Ce recomandați?

Un laptop ieftin de pe OLX si o masina cu Windows in cloud pe care o accesezi prin RDP.

Poate că ar trebui să specifici buget.

Pleci de la două componente importante:

  • suficient RAM (eu zic că 16gb ar fi rezonabil)
  • SSD încăpător (512Gb ar fi un început rezonabil)
  • procesor suficient de nou pentru a rula Windows 11.[1]

începând de la astea, cauți alte specificații:

  • va fi folosit pe post de desktop și va avea monitor extern? atunci nu contează calitatea ecranului. Dacă va fi folosit cu ecranul built in, atunci ai vrea ceva full hd (minimum)
  • are nevoie de autonomie?

  1. da, e nasol, dar mai devreme sau mai târziu va trebui să faci upgrade la 11 (sau la ce urmează.) ↩︎

3 Likes

La noi sa trecut pe laptop-uri macbook air cu M1 pentru activitatile de genul.
10 ani nu cred ca e un termen realist, 5 ani cred ca e rezonabil.

2 Likes

Eu as lua asa ceva: Mac Book Air 2017 OLX, ii pui Big Sur si aia e. Am unu din 2016 si isi face treaba.

Dacă e nevoie de video call-uri un macbook air cu 8gb ram.

Dacă face contabilitate poate e mai ok Windows. În acest caz as merge pe ceva ce poate fi ușor reparat.

Da, va rula si Netflix pe el :grinning:

Depinde. Va inlocui o petardă de Lenovo care are 8 ani si a mai suferit si un atac cerebral in trecut.

Ma gandeam si la brand. Nu stiu ce branduri sunt mai reliable zilele astea.
Mac-ul stiu ca e solid, dar utilizatorul nu este tocmai fan Apple.

Chromebook ar fi bun?

Deja ai putea să ii dai un telefon și un monitor cu usb-c.

E.g. Samsung cu DEX.

Merge un chromebook dar va avea nevoie de remote pe Windows posibil pentru contabilitate/ANAF.

Eu aș merge pe ceva business class precum Dell Lattitude sau Thinkpad.

Am intrat sa recomand si eu un mac air. Dar daca e cu musai pe windows, vezi ca si dell-urile de 13 sunt ok (eu as merge pe xps, dar incepe de la 8000 lei). Link emag pt dell-uri.

1 Like

Lumea recomandă Macbook care începe de la 5000 lei și laptop-uri de 8000 lei.:roll_eyes:
Deci e adevărat mitul că programatorii întorc banii cu lopata. Ieftin eu m-aș fi așteptat să însemne undeva între 1500-3000 lei
De acord că 10 ani e o perioadă mare de timp și conform “teoriei cizmelor” mai bine iei un lucru de calitate. Dar tot mi se pare un pic amuzantă discordanța dintre cererea din primul post și răspunsurile primite :slightly_smiling_face:
Cred că nici nu mai au rost răspunsurile până @George_Ilie nu spune un buget sau nu definește “ieftin”. Că văd că aici sunt doar absolvenți de mentorate😂
Sper că se observa ironia. Nu e nimic cu răutate.

Am un laptop Asus pentru contabilitate, are varsta de 7 anisori si inca merge beton. Probabil mai duce trei ani.

Cam ăsta mi se pare bugetul corect.
Avand in vedere că ar fi folosit de câteva ori pe săptămână si cel mult câteva ore, ar putea să dureze mult timp.
Singurul motiv pentru care nu ar mai putea fi folosit dupa un timp este lipsa software-ului compatibil.

Nu e in buget, dar Asus ZenBook au CPU nou și puternic, vad că sunt la reducere acum:

1 Like

Vrei nou sau e in ordine si second hand?

Cauta ceva business class SH reconditionat sau schimba-i bateria, e.g. Dell Latitude, Lenovo Thinkpad, HP ProBook. E mult mai usor de umblat in ele decat la astea noi sub 3000 lei care sunt aproape sigilate si totul e tinut de cleme de plastic. Gasesti si variante cu garantie.

Procesor Intel seria 8 in sus e ok, 7 nu recomand ca e dual-core si sub nu prea tine bateria.

Exemplu de ceva ce as cumpara:

Motivul principal pentru a lua un laptop de genul si nu o chinezarie e fiindca ai inclusa licenta la Windows 10+. Eu n-am vazut laptop-uri noi sub 3000 de lei cu licenta Pro inclusa. Licenta Windows 11 Pro luata pe bune e 800 lei.

Iar daca te aproprii de pretul unui Macbook Air mai bine un macbook air, iarasi ai sistemul de operare inclus in pret.

1 Like

Plus că Generația 7 nu e suportată oficial de Windows 11. Excepție făcând doar vreo 5 procesoare i9 Gen 7

1 Like

Sau un Thinkpad mai ieftin sau refurbished.

2 Likes

Licența pe bune se poate lua și SH. Zoso are campanii periodice cu ăștia, Windows 11 e vreo 10€.

1 Like

In Romania din cate am citit ai nevoie doar de factura.

Laptopurile ieftine au ecrane atat de sarace in culori ca te sperii daca te uiti la filme pe ele. Chiar si comparand cu un monitor LCD entry de acum 10-15 de ani.

1 Like

Eu am un ThinkPad T440P, acusi face 10 ani, 16G RAM si 256G SSD, isi face treaba perfect. Gasesti pe olx, din generatia noua, T14 sau T15 pe la 3500/4000 RON.

Pentru office, netflix si posibil light gaming ( daca merge pe linia cu proc AMD ) este mai mult decat suficient.

1 Like