Recomandări laptop office

Ca si firma nu prea vrei sa ai probleme cu aparatura deci nu cred ca se merita sa te duci in zona second-hand iar laptop-urile de consumer din zona 3000 RON sunt cu riscuri, se strica mai des si pe urma stai sa-ti rezolve garantia.
Prefer sa dau o suma mai mare de bani la inceput daca asa am liniste pe urma.

3 Likes

Cateva observatii and tips din experienta personala (ordinea e aleatoare):

  • entry level inseamna cam pana la 2000-2500 lei
  • cerintele nu sunt foarte mari, sunt destule oferte in banii astia inclusiv second
  • o sa ai nevoie si de un MSOffice pe care trebuie sa il prinzi in buget
  • probabil un i3/i5, memorie 8G+ si hdd ssd 480+ e suficient chiar si pe viitor, dar evident resursele depind de bugetul alocat
  • vechiturile de la second inca tin pentru ca sunt mai bine lucrate decat laptopurile noi
  • nici cele mai scumpe laptopuri nu tin 10 ani
  • am folosit mai multe XPSuri, dupa mine sunt pomul laudat :man_shrugging:
  • daca ai spus contabilitate necesita Windows dar cel putin o vreme e bine sa te tii departe de W11
  • contabilii nu lucreaza pe Apple (M1? :grin:) cel putin eu nu am vazut nici unul…
  • daca intrebi programatorii ce laptop sa iti iei pentru contabilitate raspunsul va fi de cel putin trei ori peste necesitati :stuck_out_tongue_winking_eye:
  • Netflix ruleaza si pe tablete de acum 8 ani (inca)
  • ecranul full hd e ok la filme dar poate pune unele probleme de aspect la aplicatii financiare si de contabilitate, placa video duala nu te ajuta prea mult
  • m-as uita sa aiba mai multe porturi USB clasice
1 Like

Un ryzen 5 5500u cu 16gb de ram, gasesti la 2800 HP sau ASUS, 15.6".

FFS, mac pt invartit un excel?

Eu la oamenii care au doar nevoie de browser si excel am luat in general Lenovo, ceva entry intre 2k si 3k. Ecranele is destul de slabute though, dar am si monitoare externe.
Am mai avut acer si asus, dar n-am avut experiente bune. Nici Lenovo nu-s cine stie ce dar par fiabile macar.

Sunt cazuri in care ti se renteaza sa ai o anumita imagine. E.g. arati ca iti pasa de fiecare detaliu si nu incerci sa faci economie la tot.

1 Like

Vorbim aici de cea mai bună alegere din punct de vedere tehnic pentru cerințele enumerate sau de felul cum e percepută imaginea unei persoane în funcție de dispozitivul pe care îl are? Că probabil asta te interesează când mergi la un contabil. Ce laptop sau telefon are. Nu felul în care își face treaba.

1 Like

Nu e vorba de tehnic, e vorba de o mică atenție, ceva în plus, diferit, un brand.

Eu sunt convins că dacă ai avea de ales între doi contabili o să il alegi pe cel care e mai atent echipat/ordonat/cu biroul mai modern/odorizantul plăcut în birou la același preț, chiar dacă nu în mod conștient.

Mai e și apartenența la grup, ti-e mai familiar cineva cu lucuri ca ale tale.

Oricum nu ai cum evalua la prima impresie cum își face treaba deci imaginea contează extrem de mult.

Mno, eu urasc risipa.

Resale value la mac e mult mai mare ca la ceva din comerț la 1500-2000 lei deci nu e nici o risipă. De fapt pierzi cam tot pe atat la amandoua.

Nu văd unde este risipa.
Hardware. Buuun.
Software. Buuun.
Experiență. Excelent.

Acuma serios. Recomand și eu un Mabook Air.

Nu sunt sigur cât de compatibil este MacOS cu cerința asta:

Nu toate aplicațiile de contabilitate rulează în browser/cloud. De fapt, mă hazardez să spun că majoritatea sunt .exe. :slight_smile:

4 Likes

Este posibil sa fie de fapt un .bat care lanseaza un .exe …

1 Like

@George_Ilie, poate te intereseaza batranul meu :smiley: MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2014) Bucuresti Sectorul 1 • OLX.ro

cu de toate la porturi :smiley: