Recomandari si review-uri filme, seriale, emisiuni, documentare, etc

N-am gasit un megathread pe subiect. Daca e, mi scusi.

Reguli:
NECESAR: Review-uri sau recomandari filme, seriale, documentare, emisiuni, etc. Fara podcasturi (video sau audio) ca sa nu poluam.
NECESAR: Un trailer, nu fiti lenesi. :slight_smile:
OPTIONAL: Nota din 10, eg: 7.5 din 10.
OPTIONAL: Link IMDB.

1 Like

O sa sparg eu gheata cu un serial foarte misto vazut recent pe Netflix. La inceput am fost sceptic dar m-a prins dupa primul episod.
Serialul e Barbarians.
Punctul care m-a atras a fost originalitate lingvistica - se vorbeste latina si germana in tot filmul. Germana e posibil sa fie contemporana dar latina…nu mai stiu alte filme unde sa se foloseasca latina la nivelul asta. Suna ciudat ptr. ca n-am mai auzit-o vorbita asa dar interesant :stuck_out_tongue:

Nu va asteptati la o capodopera dar e foarte vizionabil si cu visuals faine. +limbile si obiceiurile germanilor de acum 2000 de ani.
Uita-te la el, “barbare”. :slight_smile:
Nota - 7.5 din 10.

3 Likes

Acum ceva timp, am avut o tentativa sa ma uit la treaba asta

Este un documentar despre acele tehnologii care era sf-uri in acei ani, dar acum sunt peste tot

The 90-minute presentation essentially demonstrated almost all the fundamental elements of modern personal computing: windows, hypertext, graphics, efficient navigation and command input, video conferencing, the computer mouse, word processing, dynamic file linking, revision control, and a collaborative real-time editor (collaborative work).

1 Like
2 Likes

A aparut pe undeva? Ca nu vad trailer sau extra info. Also e fresh AF, a aparut cand, ieri?

am gasit.
Man, latina mea e cam rusty dar aia suna a italiana. :stuck_out_tongue:

[EDIT] - sau o fi subtitrat?

E pe HBO GO :slight_smile:

Chiar ți se pare că buzele actorilor sunt măcar vag sincronizate cu ce se aude? :confused:

Spoiler: seriale fără glume ieftine sau acțiune plictisitoare.

Lie to me - deocamdată preferatul meu all-times. Liam văzut de 2x singur și odată cu soția. Atât de bun încât a fost banat după sezonul 3. Personajul principal este Call Lightman care este “the world’s leading deception expert”. Rezolvă tot felul de cazuri dificile investigând limbajul non-verbal al suspecților.

Suits - cu foarte putina tentă SF, este despre un birou de avocați din NY cu Mike Ross în centrul acțiunii, un tânăr dotat cu o memorie care reține tot ce vede doar dintr-o privire (asta este tenta Sf) care este angajat fără studii în domeniul dreptului de Harvey Specter, un avocat egocentric, după un interviu total neobișnuit. Serialul este aromat de personalitatea implicată și idealistă a lui Mike Ross, care devine încet-încet vedeta firmei de avocatură.

Va urma…

Zici tu că a fost banat? :facepalm:

In the United States, the viewing figures declined as the series progressed. The Pilot was seen by 12.37 million; however, by the final episode of the first season, it was down to 8.46 million.

Am văzut și eu un sezon, parcă și al doilea. Tim Roth a fost senzațional în rolul ăla.

În aceeași notă, The mentalist. Se pare că în perioada aia - 2008-09 - erau la modă serialele de genul. :woozy_face::grinning:

1 Like

Rome: https://www.youtube.com/watch?v=2s1RoX1OeC0
Nota: 8/10

Suits: https://www.youtube.com/watch?v=sRsBREYFlIo
Nota: 6/10 (primele sezoane doar)

The Orville: https://www.youtube.com/watch?v=Ej24W8gcmXQ
Nota: 6/10

Mister robot: https://www.youtube.com/watch?v=xIBiJ_SzJTA
Nota: 6/10

Umbre: https://www.youtube.com/watch?v=bDHRZcVPJ8c
Nota: 7/10

1 Like

The queen’s gambit https://m.imdb.com/title/tt10048342/
Nota: 8.9/10 !

E excelent. Si am fost fan (sunt) Suits.

3 Likes

Nu e reality show, e SF. Dar asta si vreau, sa vad realitati alternative nu “cum e viata de cartier”, asa cum producem in Ro de zeci de ani incoace.

Poti sa-l testezi uitandu-te la un talk show sau punand intrebari unui prieten.

1 Like

Rome a fost excelent.
Intr-o vena similar (cu tenta artistica mai pronuntata) a fost Spartacus - toate 3 sezoane. Nasol totusi cand a murit IRL actorul principal de Hodgkins lymphoma parca (dupa primul sezon). E si un documentar cu ultimele lui luni din viata dar nu m-am uitat. :frowning: Dar si celalalt actor a facut o treaba foarte buna in celelalte 2 sezoane.

3 Likes

Pot să plusez pentru Lie To Me. Personajul principal e un tip real care a scris cartea aia și care chiar a stat în junglă în Papua Noua Guinee ca să vadă dacă expresiile sunt universale, Paul Ekman parcă îl chema.

Evident, serialul este un serial, este exagerat ca să dea bine la TV, așa cum și hackerii sunt exagerați la TV ca să fie mai dramatic, și cu cât tastezi mai mult ești hacker mai bun. Dar la origine teoria pare bună și funcțională, omul chiar lucrează cu instituții ale SUA. Sunt sigur că nu e așa simplu ca în serial, dar nici imposibil.

Ca să fiu on-topic:

Yes Minister și Yes Prime Minister
Unul din cele mai funny și inspirate din realitate seriale politice, e din anii 80 dar o să vă speriați cât de relevant e azi. Pentru cei care vor să înțeleagă de ce e așa de greoi guvernul. Nu vă dau trailer dar vă dau câteva clipuri:

Despre NATO:

Cea mai tare definiție a Uniunii Europene:

Merită, vă garantez.

4 Likes

Nota IMDB: 8.2
Serial super captivant si realist.

Trailers:

1 Like

Pe Netflix. Urmeaza sezonul 2.

3 Likes

Pe HBO GO.

1 Like

Pare misto. :slight_smile:
Si daca tot e vb. de thriller spionaj va recomand Homeland
Ce mai incolo incoace, e unul dintre cele mai bune seriale din categoria spional/thriller.
9/10
(trailer-ul nu-i face justitie)

.

A fost demult, chiar nu mai știu unde am citit sau să-ți dau sursa.

Da, senzațional.

:facepalm:
recomand si eu house, un sf in toata puterea cuvantului.

acum, serios:

The expanse, => SF, mai mult S decat F. 8.5 pe imdb.

Dark Matter => SF, destul de ok, anulat la sezonul 3, lasat total in coada de peste. nota 7.5

Altered Carbon => Mai mult F decat S. Primul sezon a fost super, inca nu pot sa spun prea multe despre s2. pare mai slabut decat primul. Nota 8 pe imdb.

The Borgias Cu Jeremy Irons.

Lovecraft Country => umm… groaza? Un singur sezon, n-am vazut sa mai apara si un al 2-lea. merita vazut intr-un weekend.

The Boys => cu super eroi. angajati la corporatie. merita vazut

Travelers => un sf cu neni din viitor care vor sa faca chestii in prezent pentru a schimba viitorul. personal nu-mi plac genul asta de filme, ma ustura mintea de la ele. dar asta-i destul de dragut daca ignori partea cu time travel.

The Tudors => despre Henry VIII. Cu Natalie Dormer in sez 2. spoiler: moare. si ea si henry. 8 cu 1 pe imdb.

Battlestar Galactica + Stargate (toate). nici nu dau link la ele.

1 Like