Recomandari Ubiquiti

Mikrotik sunt echipamente bune, cu sufocant de multe setari.
Am imbatranit. Timpul e limitat. Prefer sa apas pe 2 butoane si sa mearga.
Cei care nu au configurat niciodata un mikrotik si nu folosesc quick setupul lor trebuie sa:

  • defineasca configuratie de wan
  • puna configuratia pe o interfata (port fizic)
  • celelante interfete sa le puna intr-un bridge
  • configureze un dhcp server si sain puna pe bridge
  • reguli de firewall pentru NAT
    … si posibili alti cativa pasi care i-am uitat
    Daca vro sa faca un vpn:
  • bla bla bla
  • bla bla

  • Si intr-un final nu o sa mearga din prima :))

Am obosit . Prefer sa configurez netul , apoi al 2lea wan, apoi sa bifez daca vreau cu load balancer sau failover.
Vreau firewall? Prefer sa bifez acolo niste setari care se transforma automat in reguli de firewall.

Sunt curios daca exista programe de quick setup pt mikrotik?
Mikrotik are un api foarte puternic. In versiunea 6 au comenzi care pot fi rulate peste ssh. In 7 au rest api.
Mikrotik e un fel de : “aici sunt piesele! Fa-ti masinaria sa mearga si ai flexibilitate de 100%”. Altii sunt “aici e o cutie. Merge bine cu foarte putin input de la tine”

Am mers pe MikroTik la recomandarea lui @serghei. Dupa 3 ore de citit documentatie + cunostinte decente de CCNA, am reusit sa-l configurez exact cum mi-am dorit (port forwarding, blocat porturi si altele).
Nu regret alegerea facuta, de ceva ani am uitat ca am router. Wifi-ul nu se deconecteaza aiurea, semnal foarte bun, viteze aproape identice ca in specificatii. Pe cablu nu are sens sa mai vorbim. O alegere foarte buna.

Ca tot mi-am adus aminte de configurat, tocmai i-am facut un backup. :troll:

DNS over TLS v-ati configurat? :crazy_face: