Recomandari workflow & tools pentru PostgreSQL

Care este un workflow modern pentru PostgreSQL?

Fac research, sa stiu cam ce am nevoie sa invat inainte sa incep sa fac structura DB-ului. Am citit despre DB internals, HOT updates si indexes / primary keys, etc.

Ca tools am vazut sugestii despre folosirea liquibase, alte recomandari? (fara ORM-uri, va rog)

Ca stack: Node.js & PostgreSQL.

2 Likes

Pe MacOS, ca si GUI pentru PostgreSQL, am folosit urmatoarele:

  1. PSequel - free, lightweight, UI/UX bun, dar inca are bug-uri destul serioase. As recomanda doar pentru read/view.
  2. DBeaver - free, complex/incarcat, UI/UX slab, dar destul de stabil. E cam cea mai de incredere/stabila varianta free.
  3. TablePlus - premium, lightweight, UI/UX bun, stabil.

Eu folosesc PostgreSQL cu TypeORM (si cu Nest.js ca si Node framework).

Revenind la intrebarea ta, nu cred ca PostgreSQL are un workflow diferit fata de MySQL, spre ex, de unde migreaza multi.

2 Likes

Tot pentru OS X ca GUI am folosit Postico (paid). E rapid, UI/UX bun, stabil și m-a descurcat în majoritatea situațiilor.

Am folosit pgAdmin




Mi-a placut si Navicat, dar este cu bani. L-am folosit in trial, dar cu Mysql. Insa vad ca are si pentru Postgre.
1 Like

Cel mai bun client e in IntelliJ, liquibase iti trebuie doar dacă faci și CI/CD cu kubernetes, atunci devine util.

JSON-ul și flexibilitatea extremă sunt avantajele postgres-ului, dacă nu îți trebuie mysql e mai ieftin și mai rapid.

Cu nodejs poate ar fi bine să te uiți peste graphql-mesh, prisma sau hasura in loc să lucrezi direct.

1 Like