Refactoring CSS Without Losing Your Mind

E cineva care a avut/are mentenanță de făcut la proiecte mari și vechi?

Cea mai tare chestie învățată din prezentare este all: initial. Mind. Blown.


Îmi place integrarea player/slides :slight_smile:

5 Likes

Cand vorbim de Refactoring Css, nu este Sass sau Less ceea mai buna alternativa?
Cand imparti codul in componente,sectiunii si altele, cand faci in asa fel incat sa imparti css ul in fisiere mai mici gen 30-50 de linii de cod nu esti suficient?

Sass scris prost poate genera specificitate uriașă; poți ajunge la 5-6-7 selectori ( .foo .bar .baz ...) pe nesimțite.

În plus, folosirea unui preprocesor nu îți garantează că schimbarea dintr-un modul nu va avea efect asupra altui modul…

1 Like

Eu am auzit ca cel putin in sass se recomanda efectiv sa nu depasesti 4-5 nivele.

Se recomandă nu e același lucru cu se impune. Prin urmare, Sass poate fi o problemă, nu o soluție.

În plus, e vorba de un proiect mare, legacy. Care n-a folosit Sass. Ce facem în cazul ăsta? :slight_smile:

Refactoring ? Redesign mai bine zis, faci o poza si refaci totul de la 0.

Tind să cred că faci o confuzie.

Refactoring = schimbi codul fără a schimba rezultatul.

Chiar excluzi posibilitatea de a schimba ceva în CSS fără a afecta vizual ceva?

all:initial e un hack, un fel de reset automat pe unele browsere si fix un !important redenumit ne lipseste ca deja e prea usor fata de perioada IE6.

Refactoring-ul la CSS mi se pare imposibil, ori refaci totul frumos pe componente analizand poza site-ului ori faci iarasi o mamaliga.

Este că nu te-ai uitat la prezentare? :slight_smile:

all: initial îl folosește în dev, pentru a izola influențele externe asupra componentei la care lucrezi. Ceea ce te ajută la… ai ghicit, refactor fără a afecta designul.

4 e mult, incearca sa ramai sub 3. Eu ma oblig sa am maxim 3 nivele.

Cum zice si Iamntz, se recomanda doar. Unii au sass-ul ca si mark-ul html.
Asta consider ca e cea mai mare capcana la preprocesoarele de css.

1 Like

@iamntz neat. chiar cautam video de la acele slide-uri. Pun un EDIT dupa ce termin de vazut.

Este time-constrained, nu imposibil.

1 Like