Relatia Perfecta cu Programatorul

E super relevant ce a spus Georgiana ( @tekkie ) - in special partea cu faptul ca este un material de sales ok, in care se informeaza faptul ca de fapt tricicleta respectiva e mai complexa.

Personal am avut interactiune cu acest domn si am o oarecare diferenta de mentalitate si de abordare si pentru mine nu este o varianta relevanta aceasta prezentare. Si o sa incerc sa fiu neutru cu completarile.

Mi se pare ca “exista loc sub soare pentru toti” - sunt clienti care au nevoie de asa-zisa autoritate a unui tert. In inchipuirea mea, banuiesc ca vorbim de clienti mici, cel mult medii, dar fara un departament IT de nicio forma.

Relatiile de succes din IT pe care le-am observat si nu numai din IT - inclusiv la intalnirile de business Lean Startup Bucharest pe care le organizez - se bazeaza mult pe incredere, angajament si sunt in general de lunga durata.
Eu nu as da banii si increderea mea cuiva pe care ar trebui sa il schimb peste 1 an si apoi peste inca 1 an si ceva si asta doar ca un soi de practica ciudata - deci nu ma refer la ipoteza unor ‘greseli irecuperabile’.
As da bani pe auditul lucrarilor celor care mi s-au livrat - nimeni nu este perfect - dar nu m-as increde in rapoarte gen ‘e praf ce a facut ala de dinainte’ , pentru ca un bun profesionist nu critica un alt coleg de breasla in absenta lui facandu-l cu ou si cu otet doar ca sa iasa el bine.
Stiu ca se practica pe ici / pe colo, dar asta mi se pare ca decredibilizeaza. Bine, si pentru acest tip de practici exista suficienti clienti carora li se satisface o anumita nevoie pentru siguranta.

De asemenea, pentru ca este uman sa interactionam si sa cream relatii, proiectele ajung sa fie discutate de multe ori si prin recomandari (AKA cutare a fost multumit de cutare si da mai departe - NU cutare a fost multumit de unul si l-a schimbat, si a zis sa-l dea altcuiva, ca sa-l schimbe si el dupa un timp :slight_smile: ).

Nu stiu cum se desfasoara lucrurile la proiecte mari spre foarte mari - poate sunt la fel ca la variantele cu proiecte foarte mici (un soi de yin yang dubios) - de genul ‘avem buget si ii schimbam cand vrem’ - dar atunci tinzi sa iti faci echipa in-house si chiar si atunci e greu sa ii concediezi si sa ii reangajezi de la o luna la alta.

Good devs or great people don’t grow on trees.

And good or great devs shouldn’t be good/ great only at programming - ar trebui sa aiba si alte calitati umane dezvoltate si dupa asta sa te ghidezi in relatia pe care vrei sa o construiesti cu “programatorul numit generic”.

:slight_smile:

6 Likes

Dacă vrea testare pentru SQL injection plăteşte separat. dacă vrea testare pentru LFI, plăteşte separat, dacă vrea testare pentru XSS şi CSRF, plăteşte separat. Dacă vrea testarea integrării platformei de plăţi, plăteşte separat, dacă vrea testarea pentru erori JS în pagină, plăteşte separat. Dacă vrea testarea funcţionalităţii pe mobile, plăteşte separat. Etc. Poţi chiar factura testarea funcţionalităţii fiecărui buton. :slight_smile: Să zicem 100 de euro butonul? :stuck_out_tongue: Bine, în 100 de euro testezi să vezi dacă butonul îşi schombă starea şi dacă face o cerere către server. Dacă se vrea şi testarea funcţionalităţii pe server aş mai zice vreo 200 de euro. :slight_smile:

Îi spui, măi nene, site-ul te costă 2000 de euro şi testarea vreo 20 000. Nu e obligatoriu să cumperi şi testare, dar vezi că e posibil să nu funcţioneze tot. :stuck_out_tongue:

Si vezi cum fuge imediat de la tine “Cum sa nu functioneze tot? Pai tu ce faci? Pierzi timpul de pomana si-mi dai un site pe jumate gata la pret de site intreg?”

Dar, desigur, in cazul mentionat de tipul respectiv, cam asa ar trebui facut, ca sa vorbiti/vorbim amandoi aceeasi limba…

2 Likes