Relocare Europa?

Vazand postarea asta, am si eu o intrebare, deschid topic nou pentru ca n-am vrut sa spamez acolo.

De ceva vreme pare ca s-au inmultit ofertele pe LinkedIn pentru joburi in Germania, Belgia, Franta, etc. Doar ca, vad ca salariul brut anual se invarte undeva intre 50k si 70k euro. Am luat media de 60k pentru un calcul destul de simplu. Pentru cerinte ca in postul de mai sus (7 ani front-end, 3 ani reactjs, cred ca si ceva experienta backend) sa spunem ca este vorba de o pozitie de middle front-end dev. la 60k anual, in Germania, inseamna un salariu brut de 5k, iar folosind calculatorul asta, ajungi la un salariu de 3.344 euro net lunar. Luandu-ma dupa ce spune ejobs un frontend midd ia in medie 7100 ron net (1466 euro). Pe alt site, un midd full stack dev ajunge la 9910-13700 ron (2000 - 2800 euro).

Tinand cont de toate cifrele astea, scazand chiria si mancarea dintr-o tara din vest, mie mi se pare ca Romania sta chiar binisor la subiectul salarii in it in comparatie cu tarile din vest, luat in calcul nivelul de trai din tarile respective. Deci, ar trebui sa fim mai retinuti in a da curs unor astfel de oferte si a avea ceva pretentii mai mari, sau este doar o perceptie gresita de-a mea?

Nu iau in considerare relocarea in momentul asta, consider ca a cam trecut vremea cand puteam sa fac asta, e doar o curiozitate. Nu vorbim de freelancing sau job remote, ci strict despre schimbarea tarii odata cu jobul.

1 Like

Ai scris articolul aceasta sa-ti spui tie ca este bine dpdv salarial in Ro?
Nu doar salariul conteaza in viata, conteaza unde stai, ce poti face cu acei bani, calitatea tarii, stabilitatea, doctori, siguranta personala, etc.
Cand ma duc la doctor, nu ma gandesc la spaga, nu ma gandesc cu groaza la posibile boli, nu stau sa citesc zilnic despre politicieni corupti, despre proiectele de miliarde pentru infrastructura, la investitiile de miliarde in sanatate, educatie, etc.
Life is not just about the money.

7 Likes

mai mult sa spun ca nu mi se pare o mare diferenta romania vs vest din punct de vedere salarial si sa fiu corectat daca e o parere gresita.

corect. Nu pot sa spun ca m-am confruntat cu situatii prea neplacute in viata, daca nu luam in calcul oras aglomerat, sosele lipsa. Despre spitale, am avut noroc pana acum, le-am evitat. N-am fost in afara nici macar in vacanta, nu ma pot pronunta in alte privinte, politicienii cred ca sunt corupti in orice colt al lumii, asa cred ca e predestinata meseria asta. vorbeam strict dpdv salarial, comparand Romania cu “lumea buna”.

Cred că exagerezi puțin cu costul vieții in Vest. Da, ok, viața e mai scumpă, dar nu e €2000 mai scumpă pe lună, salariu minim nu plătește atâta.

În plus, o vacanță în Grecia costă la fel. Un iPhone costă la fel.

1 Like

Din experienta mea de locuit in vest:

• de 500 de euro am primit o camara intr-o casa si si aia a fost un favor. In Romania de ~500 de euro pe luna am casa cu 160 metri patrati plus curte si gradina si loc de parcare;
  • in Romania am parte de restaurante si mancare buna. In vest (Franta, Germania) mancarea la restaurant e fada si scumpa;
  • totul costa. Vrei sa parchezi la un centru comercial sa-ti cumperi alimente, amuzant dar te costa. In Romania pe langa ca poti parca unde vrei, parcarea costa poate 7 lei pe ora. Nu 20;
  • au autostrazi dar costa. In Franta orice drum te costa extra pe langa benzina. In Germania e gratis dar e aglomerat si merg ca nebunii. Singura tara unde merita infrastructura e Portugalia. Cum parasesti Lisabona mergi sute de kilometri si sunt cateva masini pe autostrada, chit ca ei merg cu 160 (limita lor e la 120) si nu stiu cat sunt amenzile sau daca iti confisca masina;
  • orice serviciu in vest e de 3 ori mai scump. Vrei sa iti renovezi baia, sa pui o oglinda pe perete, sa schimbi o priza, de la 300 de euro in sus. Si nici acolo nu gasesti mesteri buni usor;
  • in Vest e multa lume pestrita. Populatia locala are un dezgust fata de imigranti. Chiar daca aud ca esti IT-ist sau doctor. Esti imigrant dintr-o tara saraca si te-ntreaba idiotenii de genul: da’ voi aveti curent? Dar voi aveti masini? Da’ voi va spalati hainele la rau?
  • totul se inchide devreme. La un moment dat in ceva concediu am zis sa mergem la Mall cu sotia. Era duminica, ditamai locul inchis. Alta data am zis sa iesim in parc. La 17:30 era inchis parcul. Ne plimbam ca oamenii strazii prin oras.

Una peste alta e misto sa mergi cativa ani in strainatate, dar nu intr-o singura tara. Sa mergi in Norvegia, sa mergi in Germania, apoi in Elvetia. In tarile latine merita sa mergi doar in concediu.

Ca vorbim de spitale, sotia a nascut in Romania la o clinica privata. Pentru 6000 - 7000 de lei e bine mersi, amandoi n-au avut mai nimic. Si nici macar nu am platit banii astia pe loc, ca sunt in rate.

Una peste alta in vest intalnesti oameni care in Romania nu au avut nimic. Oameni veniti din case fara gaz, curent sau apa curenta. Pentru ei 1000 de euro e boierime. Eu si sotia, care ne-am dus deja cu un venit considerabil din Romania (sotia castiga mai mult in Romania decat in Franta), a fost un regres si nu am intalnit civilizatia aia de care se vorbeste la TV. Da, au apa curenta, dar nu e ca si cum poti vorbi de Goethe sau Balzac cu orice om de pe strada.

21 Likes

Merita doar in urmatoarele scenarii:

1. O duci prost aici si oricum nu ai ce pierde
  2. O duci EXTREM de bine aici si deja conteaza mai mult mediul in care te invarti si oamenii pe care ii cunosti ca sa treci la urmatorul nivel pentru ca aici deja nu mai ai loc sa cresti
  3. Ai o oportunitate extraordinara si nu vrei sa o ratezi - business, sau un loc de munca extrem de bine platit + actiuni ceva

O parte din voi, astia care ati mers mai des si nu doar turistic prin Germania, Franta, Suedia, UK, probabil ca ati observat ca nu mai sunt tarile care erau odata, sunt pline de imigranti si au inceput sa se schimbe (nu in bine), in principal pentru ca majoritatea alora care au mers acolo nu aveau niciun rost nici in tara lor si au adus toate problemele odata cu ei.
Cand zic strainii de noi ca romanii sunt X,Y, Z, ganditi-va ca ei au experiente proaste cu cersetori, hoti, talhari, pesti, prostituate din Romania.

La pomul laudat…

3 Likes

Dar in Asia a incercat cineva sa locuiasca o perioada ?

@RedGuard multumesc pentru detaliere. Nu e chiar totul roz nici acolo :))

Da, par cam cele mai bune 3 idei pentru care ai lua in calcul plecarea in afara. Nu stiu de ce multi sunt reticenti cand vine vorba de discutii ce implica salarii. N’a fost o postare de genul “hai sa ne spunem ce salarii avem fiecare” :))) RedGuard si foobaz au detaliat foarte bine situatiile. Imi pastrez parerea, daca in Romania ai un salariu multumitor, care-ti permite sa-ti cumperi o masina, sa faci 2 3 vacante pe an si sa strangi pentru un apartament, nu merita sa schimbi tara, decat daca vrei sa “testezi”, la inceput de cariera, cand esti tanar, sa iti dai seama unde vrei sa te stabilesti si ce vrei sa faci.

Am stat prin Singapore cam o luna. Mancarea lor este destul de ieftina. Este ceva specific acelei zone. Orasul este curat si parca mi-a placut mai mult acolo fata de Bucuresti. Chiar mai putina polare. Transporul in comun este foarte bine pus la punct.

Darrrrr locuintele sunt foarte scumpe datorita lipsei saptiului. Cu mult peste 100k de dolari singaporezi un apartament cu 2 camere, iar o masina (VW Polo) aproximativ cateva zeci de mii de dolari, No kidding, pt ca este o tara pe o insula si sunt vreo 5.6 milioane de locuitori. Dupa ce am plecat eu, guvernul lor a interzis vanzarea de masini populatiei. Tocamai datorita reducerii poluarii. In schimb infrastrucctura rutiera este bine pusa la punct.

Daca noi mergem prin Spania, Italia etc la cules de X, asa vin indineii, nepalezii si altii la ei. Pe cei mai multi i-am vazut in constructii.

Nota:
Lucrurile pot fi mult mai scumpe.

Ca referinte

De asemenea am un prieten care lucreaza remote si sa zic ca s-a plimbat in vreo 3 ani si ceva cam prin toaata Asia de Sud, Sud Est.

2 Likes

Mi se pare interesant cum s-au dezvoltat in Bali co-working space-urile, a devenit un fel de cult acolo sa fii digital nomad, sa lucrezi la un produs digital din care sa traiesti.

de ce am vrut sa intreb aici. Pentru ca mi se pare ca vestul incearca sa “racoleze” romani pe linkedin pentru ca sunt “o mana ieftina” de lucru si imi imaginez ca daca eu primesc oferte cu rangeuri intre 3000 si 4000 euro, un olandez ar primi pentru aceeasi pozitie un range de 5000 - 7000 euro. E doar o presupunere si cred ca, cel putin in domeniul asta n-ar trebui sa acceptam resturile altora.

N-au olandezii de-ai lor sa faca programare, n-avea grija, chit ca le dau si 15 000 de euro pe luna.

Plus ca olandezii, si prin extensie vesticii, merg pe idea: toti lucram. Si femeia de serviciu lucreaza, si programatorul si chirurgul. Asa ca de ce unul sa aiba 2000 de euro si altul 5000? Ca fiecare e (la fel de) important.

Bleah.

1 Like

Fals. Iti spun cazul nostru(lucrez de 2 ani in germania).
Se cauta programatori afara pentru ca este lipsa aici nu pentru ca se plateste mai putin.
Salariile sunt in functie de abilitati nu nationalitate (avem o echipa pestrita cu romani, polonezi, brazilieni, iranieni si nemti si toti au salariul in aceeasi zona).
Daca iti pasa doar de salariu si cheltuieli da atunci e mai bine sa stai in romania, dar din experienta mea pot spune ca aici sunt mai linistit si relaxat.

4 Likes

Un alt aspect care poate pentru unii este insignifiant dar pentru noi a contat mult: In bucuresti nu poti merge cu caruciurul in mijloacele de transport in comun si esti dependent de masina, aici este ceva obisnuiti sa vezi caruciore in autobuz sau metrou.

1 Like

Imi pare sincer rau ca va trebui sa spun asta, dar postul tau este: minciuna prin omisiune
Am trait in multe tari, poate de foarte multi ani, iar ce spui tu acolo este partial adevarat, dar nu spui tot adevarul :slight_smile:

• chiriile, sunt scumpe in orasele mari, si ieftine in orasele mici. 500 euro o camera in X, poate insemna apartament im alt oras, sau alta zona.
  • mancarea, presupun ca nu esti un expert in bucatarie, si ai testat multe restaurante in romania si franta, sau germania, iarasi, o fraza negativa, fara nici nici o dovada, doar parere, gen antena3.
  • as cu parcarea, in ro, poti parca unde vrei, ti se pare normal sa poti parca unde vrei?, fara nici o regula.
  • gratis dar aglomerat? Pe drum, am condus ieri 300km si a fost gol, iarasi o generalizare, o mica inducere ca este aglomerat. antena3 style
  • merg ca nebunii? sa vedem numarul de accidente in germania, sa comparam cu romania, sa vedem, cate autobahn sunt fara limita de viteza, sa vedem cate amenzi sunt pentru viteza. iarasi o mica minciuna, doar pentru a face lucrurile sa suna groaniz. SE CONDUCE PRECUM NEBUNII afara :)) fix antena3
  • orice serviciu este scump, pentru ca si oamenii aia trebuie sa traiasca. este normal si fair.
  • in vest lume pestrita? adica? nu iti plac oamenii de diferita natiuni sau culori, sau sexual stuff? te deranjeaza culoarea? NICIODATA in 12 ani nu am fost intrebat daca am apa sau curent. sorry. rasisti si prosti sunt peste tot, nu doar in vest, iar in gradina maicii domnului este doar bucurie si fericire.
  • nu ti se pare normal ca lumea se se odihneasca duminica? ai nevoie de un drum la mall care este urgent? c’mon, iarasi, aceasi bezele aruncate doar sa aratam cat de nasol este dincolo.
11 Likes

racoleze romani? jesus ducking christ. pentru ca au nevoie de forta de munca, salariile sunt la fel. nu te obliga nimeni sa mergi acolo daca nu iti convine salariul si/sau beneficiile. iubesc nationalismul gratis romanesc :))

eu mereu cand vin in romania, vad o tara din ce in ce mai saraca, plina de poluare si cu oamenii din ce in ce mai rasisti, stresati si rai.
ca sa observi ca x nu mai este ce a fost odata, ar trebui sa stii cum era inainte, sa fi trait acolo. ce am observat eu in de, multi cersatori din romania, si mult mai multi romani care muncesc. multu curve din romania, multi talhari din romania. Stii ce frumos este sa citesti stiri despre romani care au taiat niste capre sa le manance, sau bande de cersatori, sau hoti care fura din masini, sau romani care stau 100 intr-o casa de 10 camere?
da, lumea se schimba, depinde cum te uiti.

Eu prin Romania vad:

• strazi noi refacute
  • aparitia de piste de biciclete
  • parcuri noi
  • servicii din ce in ce mai bune. Ultimul tort comandat e cu mult peste patiseria franceza.
  • pot parca oriunde e parcare cu plata ca tarifele sunt mici, lumea nu prea se baga la parcare cu plata si nu trebuie sa-mi inghesui masina. In Franta o lasam 30 de minute in parcare si mi-era lovita. Plus ca orice parcare o poti plati prin telefon sau cu cardul, nu trebuie sa cari pumnul de monede.
  • se deschid portiuni noi de autostrada. Practic de acasa ma urc pe autostrada si ajung la granita (Cluj > Sebes > Arad) daca vreau. Si din toamna vor fi gata si portiunile de langa Alba Iulia.
  • am stat la niste pensiuni pe langa Brasov in capat de lume cum nu am vazut in toata Europa de vest (Franta, Germania, Austria, Spania, Portugalia). Si chit ca nu era nici macar un magazin in satele acelea, restaurantul pensiunii avea multe feluri de mancare si al naibii de ieftine. Iepure la 30 - 40 de lei portia e foarte ieftin fata de 40-50 de euro in vest.
  • am fost cateva zile la Vatra Dornei, chiar daca localitatea arata mai abatuta sunt o gramada de chestii faine prin zona. Am urcat cu telescaunul (care era 10 lei de persoana de ma apuca rasul ca in Franta o urcare/coborare la Les Deux Alpes a fost cateva sute de lei - well, chestii sa zicem diferite) si sus era absolut minunat.
  • acum cu statul acasa pot comanda orice si sa vina la usa. Am descoperit un aprozar in cartier, fructele si legumele sunt de o mie de ori mai bune decat de la orice supermarket. Si pot comanda online la ei.

Nu e Olanda sa pot merge cu bicicleta peste tot, dar tot e bine.

1 Like

N am inteles de ce ești asa hater, când eu am pus o simpla întrebare :))) sau… Tu ești european vestic acum, iar România a rămas un trib în timp de când ai plecat tu?

Nu’s deloc naționalist. Aveam o percepție asupra salariilor din vest și voiam sa știu dacă e corecta. N am nici o problema sa recunosc când greșesc. Dar mi s’a părut ca ești prea acid fata de ceilalți și nu înțeleg de ce. Dacă un șofer de tir sau un ospator poate ajunge pe la 2000 euro (și aici se poate sa greșesc), ca developer mi se pare puțin 3000e fata de ce oferă România în industria asta. Normal, sunt și alte cazuri. Am scris în postari în ce condiții consider asta.

4 Likes

Depinde de unde ai plecat, unde te invarti, ce orase vizitezi in Romania.

Pentru cineva care are casa/masina, a carui parinti au locuit in orase mari si au apartamente moderne/case/masini, a carui prieteni o duc bine, normal ca ce e in vest nu e asa mare diferenta.

Daca atunci cand vii acasa de fapt te duci in ceva sat sau in ceva oras unde parintii stau intr-un apartament de 50 de metri patrati nerenovat de zeci de ani, da, arata a saracie.

1 Like