Relocare Europa?

Eu prin Romania vad:

  • strazi noi refacute
  • aparitia de piste de biciclete
  • parcuri noi
  • servicii din ce in ce mai bune. Ultimul tort comandat e cu mult peste patiseria franceza.
  • pot parca oriunde e parcare cu plata ca tarifele sunt mici, lumea nu prea se baga la parcare cu plata si nu trebuie sa-mi inghesui masina. In Franta o lasam 30 de minute in parcare si mi-era lovita. Plus ca orice parcare o poti plati prin telefon sau cu cardul, nu trebuie sa cari pumnul de monede.
  • se deschid portiuni noi de autostrada. Practic de acasa ma urc pe autostrada si ajung la granita (Cluj > Sebes > Arad) daca vreau. Si din toamna vor fi gata si portiunile de langa Alba Iulia.
  • am stat la niste pensiuni pe langa Brasov in capat de lume cum nu am vazut in toata Europa de vest (Franta, Germania, Austria, Spania, Portugalia). Si chit ca nu era nici macar un magazin in satele acelea, restaurantul pensiunii avea multe feluri de mancare si al naibii de ieftine. Iepure la 30 - 40 de lei portia e foarte ieftin fata de 40-50 de euro in vest.
  • am fost cateva zile la Vatra Dornei, chiar daca localitatea arata mai abatuta sunt o gramada de chestii faine prin zona. Am urcat cu telescaunul (care era 10 lei de persoana de ma apuca rasul ca in Franta o urcare/coborare la Les Deux Alpes a fost cateva sute de lei - well, chestii sa zicem diferite) si sus era absolut minunat.
  • acum cu statul acasa pot comanda orice si sa vina la usa. Am descoperit un aprozar in cartier, fructele si legumele sunt de o mie de ori mai bune decat de la orice supermarket. Si pot comanda online la ei.

Nu e Olanda sa pot merge cu bicicleta peste tot, dar tot e bine.

3 Likes