Renegociere salariu dupa 3 luni

Salut

Am aproape 3 luni de cand m-am angajat prima data ca programator (.NET). La angajare, mi s-a spus ca dupa ce trec de primele 3 luni de proba, putem renegocia salariul.

Pana acum, m-am descurcat destul de bine si ma inteleg bine cu colegii.

In prezent, castig in jur de 3000 RON si ma gandeam sa cer 4500-5000. Ce credeti? Vi se pare prea mult?

Renegocierea nu se face unilateral, cand o sa renegociezi o sa vezi ca o sa vina cu feedback, care e in avantajul lor. Ma indoiesc ca ai facut totul perfect in cele 3 luni, in special daca zici ca era perioada de proba. O sa iti mai creasca putin salariul, peste daca crezi ca te-ai descurcat bine mai poti cere ceva.
Niciodata nu vii cu oferta ta daca nu ai alta optiune mai buna.

Ca si incepator poti sa ceri mai mult, dar cum ti-ar lua mult sa gasesti alt job nu e prea viabil sa negociezi la sange. Exceptie daca ai devenit foarte important pe un proiect bine platit, atunci da e clar. (dar risti sa te dea afara daca moare proiectul)

Apropo, nu lua la suflet un performance review, sunt convins ca o sa iti zica ca ai intarziat de la meeting-uri, ca n-ai fost disponibil pe slack, ca nu te uiti la mesaje la timp, ca stai prea mult pe un task fara sa ceri ajutor, ca nu te focusezi destul, ca nu esti destul de asertiv, ca nu te uiti de 10 ori inainte sa faci un pull request sau sa trimiti la QA, ca nu scrii destule teste, ca nu stii best practices, ca nu comunici, ca nu esti atent la acceptance criteria sau la task-uri, ca tragi task-urile dintr-un sprint in altul, ca te trezesti prea tarziu, ca nu gestionezi calm conflictele, ca ai spus ceva ce nu trebuia in fata clientului…

E total normal, nu comentezi, tu trebuie doar sa zici ca ai facut tot ce ti s-a cerut si clientul a fost foarte multumit de ce a livrat echipa. Ca iti place foarte mult echipa si ca ai colegi care te ajuta si te sustin si iti place stack-ul si ca inveti tot ce poti si blabla si ca tu te-ai gandit ca o sa fie cu ceva mai mult decat ce ofera ei.

Ce iti mai sugerez, e daca cumva se iveste oportunitatea e sa propui sa lucrezi doar 4 zile pe 10 ore daca ce iti ofera nu e satisfacator. (si lucrezi pe PFA)

1 Like

programator .NET inseamna multe in momentul de fata (asp, xamarin, wpf, unity) :smiley: Cel mai raspandit stiu ca e frameworkul web pentru APIuri. Conteaza mult si tipul firmei, mica/mare, cu vechime sau nu, numarul de angajati (eu verificam datele astea si pe listafirme, sa vad cifra de afaceri), proiectul pe care lucrezi (saas’ul companiei sau custom pe client), cum te-ai integrat in cele 3 luni.

Daca toti factorii sunt spre bine, 4.5 sau 5k e un salariu ok. Cum zice si isti, oferta ti-o fac ei… tu poti sa spui doar “eu ma gandeam la in jur de 4500”, daca suma precizata de ei e mai mica decat te-ai fi asteptat. In functie de cat de deschisi si multumiti sunt de tine, pot ajusta sau nu :grin:

1 Like

E o firma straina cu o vechime de cam 20 ani. Nu sunt proiecte outsourced, ci e vorba efectiv despre produsul firmei. In mare, job-ul presupune integrare de API-uri (REST si RPC). Am lucrat un pic si la front-end cand a trebuit sa integrez un payment gateway pentru unul din clienti.

o sa iti zica ca ai intarziat de la meeting-uri, ca n-ai fost disponibil pe slack, ca nu te uiti la mesaje la timp, ca stai prea mult pe un task fara sa ceri ajutor, ca nu te focusezi destul, ca nu esti destul de asertiv, ca nu te uiti de 10 ori inainte sa faci un pull request sau sa trimiti la QA, ca nu scrii destule teste, ca nu stii best practices, ca nu comunici, ca nu esti atent la acceptance criteria sau la task-uri, ca tragi task-urile dintr-un sprint in altul, ca te trezesti prea tarziu, ca nu gestionezi calm conflictele, ca ai spus ceva ce nu trebuia in fata clientului…

that’s oddly specific.

nu stiu cat e de intalnita practica asta dar eu pana acum n-am vazut sa fie mentionate motive de genul asta fara o justificare si fara sa ajunga sa fie intr-adevar o problema

Sunt curios si in ce oras. Oricum ca si junior nu ai mare putere de negociere deci poti sa ceri 5000 si sa accepti cat iti ofera (probabil 4000).

Lucrez in Bucuresti

Pai cam motivele astea merg in cerc la toți de la manageri. Daca ai facut o data o greseala o sa ti-o mentioneze. Cand ai meeting-uri toata ziua puse ad-hoc e normal sa intarzii la unul. Cand o saptamana ajungi doar la stand-up la 11 o sa iti reproseze acest lucru fara sa se uite ca tu inchizi biroul. Cand exista om pus acolo ca sa se uite la asta o sa noteze tot ce nu ii place. (acum motivele principale sunt ca nu esti atent la slack, ca vorbesti prea mult, ca pui prea multe intrebari, ca nu intrebi pe toata lumea, ca intarzii un minut de la stand-up)

In București sunt salarii bune.

Incearca, nu incerci nu castigi. Daca ti-au promis asta dupa 3 luni adu-le aminte.

Nu e nimic gresit in a avea o discutie civilizata cu manageru despre salariu. E o discutie de afaceri pana la urma, nu il ceri in casatorie. Cel mai rau caz zice nu si continui cu salaru de acuma

4 Likes

Nu știu cata experienta ai, studii etc, dar 3000 in București este e gluma.
Dacă e primul tău job însă ai putea să accepți cât or sa vrea să-ți dea după renegociere și stai acolo un an și după o să-ți găsești ușor ceva mult mai bine plătit.

1 Like

Dupa angajare puterea de negociere scade vertiginos.
Compania va dori sa mentina costurile sub control (asta inseamna mariri de 5-10% maximum), ori o marire de salariu in zona 40-60% poate sa dea peste cap anumite calcule mai ales daca de controlul acestor costuri e direct legat bonusul unui manager superior.

In acesta etapa singura modalitate de negociere reala e daca vii la discutii cu oferte pe masa, la concret, am primit de la firma X suma Y faceti match la asta sau nu.

Sa ne spui ce ai rezolvat, parerea mea e ca vei primi unul din urmatoarele raspunsuri:

  • Negociem peste 3 luni inca nu este cazul sa discutam de marire
  • max 10% marire salar dupa primele 3 luni
1 Like

Cata dreptate ai…din pacate.

Daaar…daca cauti suficient si esti dispus sa faci si job hoping o perioada, vei gasi ce trebuie. Probabil va fi o firma de produs cu ceva istorie in spate care au inteles ca rezultatul final conteaza mai mult decat ceremoniile gadilatoare de orgolii.

Pentru OP: Cere meeting 1-1 cu managerul tau, nu uita sa mentionezi motivul meetingului, si anume negociere salariu conform cu promisiunea la angajare. Cere 5500 de lei tu primul.

2 Likes

Cum mai zicea cineva, 3000 e putin pt Bucuresti, chiar si pt un junior, as zice. Dar, in locul tau, m-as axa in primul an-2 mai mult pe ce skilluri invat, si ce imi ofera rolul dintr-o perspectiva de invatare, decat sa imi bat capul pt 500 lei in plus sau in minus fata de cat o sa-ti ofere ei.

In plus, daca esti chiar la inceput, poate ca nu ai asa mari perspective in caz ca nu o sa le convina discutia. Deci eu nu cred ca as ridica ideea inca (este si o sansa ca tu sa consideri ca te descurci bine, dar ei sa nu considere - poate poti doar sa ceri feedback, sa-ti faci o idee).

Dar din nou, eu la inceput m-as axa pe cum pot fi mai bun, si ce invat. Daca te axezi pe asta, in cativa ani poti discuta de sumele alea in euro.

Un update - daca e cineva interesat. Am aplicat la alt job, am fost sunat si urmeaza sa am primul interviu (vor fi doua in total). De asemena, am intrebat daca suma de 5500 RON e-n bugetul lor si mi s-a raspuns ca se va stabili la primul interviu - deci presupun ca daca era prea mult, mi-ar fi zis. Eu tintesc la 5000.

Si pentru cei ce doresc mai mult context: am terminat ASE Cibernetica insa am stat aproape un an pe bara din motive personale.

1 Like

Ca și angajat 5500 intra la mid în Cluj, cu toate beneficiile îți dă 2500 euro angajatorul înainte de taxe.

Nu stiu, de aia am si facut postarea. Stiu pe cineva care dupa aproape 2 ani de experienta are 7000+, fara facultate de profil. Si lucreaza cu TypeScript pe backend (deci web).

Cunosc oameni care au întrebat treaba asta în prealabil, au fost chemați la interviuri și după o oră-două de discuții li se spunea că n-au bugetul ăla și le ofereau un salariu mai mic, de multe ori la jumătate din cât cerea omul.

Doar mie mi se pare de tot rahatul chestia asta?

9 Likes

Nu prea si nu chiar (pt 5500 net dau 9600/8600 in fct de scutire de impozit)

1 Like

Sunt si care fac peste 10 cu 2 ani - dar in general pe forumuri si boarduri auzi doar de partea low-end, ca-s nemultumiti si vor sa se convinga ca atat face toata lumea.

Ca sa negociezi in favoarea ta cat mai mult, pregateste-te cu exemple clare pozitive legate de evolutia ta in aceste 3 luni. Daca ai si o lauda din partea unui coleg senior sau a unui client, cu atat mai bine.
Fiind la primul job, cu mai putin de 3 luni experienta, 3000 e un salariu corect. Daca ceri 50%-60% in plus, la experienta asta, fara sa ai feedback-ul pozitiv de care spuneam mai sus, exagerezi. E periculos sa ceri sume exagerat de mari doar ca sa ai de unde “scadea”.
Daca esti in intervalul de proba inca, s-ar putea ca managerul sa te puna pe liber instant daca e batut in cap si nu stie sa negocieze la randul lui.

Zi-i managerului ca simti ca nu ai negociat bine la angajare, ai prieteni cu aceeasi experienta care castiga mai bine lalte firme si care te cheama la ei, iar acest lucru te apasa, deoarece tie iti place la firma asta :slight_smile: Spune-i care e targetul tau (un range mai mare) si intreaba-l frumos in cat timp si ce trebuie sa mai imbunatatesti la tine ca sa ajungi la suma asta. Dupa ce i-ai zis toate astea, vezi cat iti da acum vs cat iti da la urmatoarea marire si incearca sa negociezi in favoarea ta.
Atentie, daca raman putini bani promisi la urmatoarea negociere s-ar putea sa nu-ti convina peste cateva luni, un an, ca vei avea o crestere relativ mica si mai trebuie sa astepti inca un an dupa aia pana la ceva mai consistent. Daca poti negocia de acum ceva mai consistent, ar fi foarte bine.

2 Likes